Budúcnosť sledovania televízie je na internete. Na Slovensku je ponuka bohatá a nestojí veľa

23.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Slovenskí televízni diváci v posledných rokoch objavujú čaro internetovej televízie. Za pár eur mesačne ju môžete pozerať takmer kdekoľvek na Slovensku.


Lacná, s dobrým pokrytím, kvalitou obrazu a možnosťou archívu či nahrávania. Dobrá internetová televízia by mala spĺňať niekoľko dôležitých parametrov. Porovnali sme ponuku slovenských IPTV (digitálna televízia).

Čo je to IPTV a kto ju ponúka

IPTV je Internet Protocol Television a po slovensky povedané znamená televízne vysielanie šírene prostredníctvom internetu. Nepotrebujete k nemu žiadnu anténu či satelit. Signál sa šíri cez širokopásmový internet. IPTV poskytujú najmä veľkí telekomunikační operátori ako Telekom, Orange, UPC, SWAN, ale aj provideri internetového pripojenia či virtuálni operátori.

Aktuálne nájdete na Slovensku viac ako 10 služieb, ktoré sú primárne zamerané na sprístupnenie televízneho vysielania cez internet. Niektoré fungujú ako doplnkové služby k bežným TV službám, takže ak máte Magio TV alebo televíziu od UPC či Skylinku, určite si overte možnosť využívania takejto služby. Mali by ste ju mať k dispozícii zadarmo.

Internetovú televíziu možno prepojiť aj s novšími typmi televízorov a vy tak môžete televízne programy sledovať na svojom televíznom prijímači a nemusíte program nutne pozerať na notebooku, tablete či mobilnom telefóne.

Výhody digitálnej televízie

  • žiadne inštalovanie, montovanie či zapájanie
  • na sledovanie programu môžete použiť viacero zariadení: smart TV, tablet, notebook, stolový počítač, smartfón
  • internetovú televíziu môžete sledovať kdekoľvek na Slovensku, stačí mať pripojenie na internet
  • väčšina operátorov ponúka širokú ponuku staníc už aj v základnom balíku
  • väčší počet programov v HD kvalite, ako v klasických televíznych balíkoch
  • televízny archív či nahrávanie programu
  • iné funkcie, ktoré pri bežnej TV nie sú samozrejmosťou – videopožičovňa, obraz v obraze, atď.
 

internetová televízia na Slovensku: výhody a nevýhody v porovnaní s klasickou televíziou

Zdroj: Pixabay.com

Internetová televízia na Slovensku: jedna z najlacnejších

Podľa stále aktuálneho prieskumu spoločnosti Strategy Analytics patria ceny digitálnej televízie na Slovensku medzi najnižšie na svete. V prieskume porovnali cenu základných balíkov digitálnej televízie v jednotlivých krajinách OECD a zistili, že Slovensko patrí medzi pätnástku najlacnejších.

Kým priemerná cena IPTV je najvyššia v krajinách ako Luxembursko, Nórsko, Dánsko či Švajčiarsko, Slovensko sa nachádza na opačnom konci tabuľky. Spolu s Fínskom, Švédskom, Maďarskom a Poľskom máme najnižšie priemerné ceny digitálnej televízie.

Poďme sa pozrieť na najvýhodnejšie ponuky internetových televízií, ktoré možno objednať ako samostatné služby.

Antik TV: veľký balík za menej ako 4 eurá

Ak si zakúpite predplatné, Antik umožňuje sledovať TV vysielanie na dvoch set-top boxoch, prípadne dvoch televízoroch súčasne a až na piatich mobilných zariadeniach. Služba však nie je dostupná cez webový prehliadač a nemá ani aplikáciu pre počítače.

V ponuke sú 3 varianty. Bezplatný Vstupný balík obsahuje Jednotku a Dvojku a pár regionálnych TV kanálov. Veľký zľavnený balík obsahuje 102 kanálov, za cenu 3,90 eur mesačne. Rovnaký balík, ktorý možno okrem Slovenska sledovať kdekoľvek stojí 7,90 eur mesačne.

Vybrané TV kanály sú dostupné v HD kvalite, zvyšok je v SD. K dispozícii je 10-dňový TV archív.

Kuki TV: drahšia novinka z ČR, ponúka najmä HD obraz

Kuki TV môžete sledovať na jednom fixnom zariadení a na maximálne 5 mobilných zariadeniach. Podporuje iOS, Android, Windows, macOS a Linux a vysielanie možno sledovať aj na inteligentných televízoroch Samsung.

Služba prichádza v dvoch verziách. Menšia verzia stojí 8,90 eur mesačne a obsahuje 30 TV kanálov. 15 je pevne daných, zvyšných 15 si navolíte sami z ponuky 38 kanálov. Väčšia verzia za 16,90 eur mesačne kombinuje 30 pevne daných TV kanálov a ďalších 30 TV kanálov, ktoré si vyberiete z ponuky 104 TV kanálov.

Ak preferujete kvalitnejšie HD vysielanie, Kuki TV vás osloví. Archív programov je minimálne 48-hodinový, pre vybrané TV kanály až týždňový. V prípade nahrávania máte k dispozícii štandardne 10 hodín nahrávok na obdobie 7 dní alebo v prípade aktivovania doplnkových balíčkov až 100 hodín nahrávok

V ponuke Kuki TV je dokonca jeden aj kanál v 4K – dokumentárny program NASA TV UHD.

Orange TV: mať mesačný archív sa oplatí      

Orange TV možno sledovať cez internetový prehliadač Chrome na počítačoch s platformami Windows a macOS. K dispozícii sú však aj aplikácie pre Android a iOS. Službu možno používať na 3 zariadeniach a Orange ponúka aj svoj vlastný set-top box na sledovanie vysielania na televíznej obrazovke.

Službu možno aktivovať v dvoch vyhotoveniach. Basic stojí 6 eur mesačne a obsahuje ponuku 16 TV kanálov, z toho 12 v HD kvalite. Optimal ponúka 31 TV kanálov, 16 v HD kvalite, za cenu od 10 eur mesačne. V oboch prípadoch je k dispozícii 31-dňový TV archív, ktorý na Slovensku nemá konkurenciu.

Orange ponúka aj prémiové balíky, ako je HBO či Orange Šport. Druhý menovaný je k dispozícii za poplatok 3 eur mesačne.

Magio Go: archív, nahrávanie i kvalita známa od operátora

Magio GO od Telekomu si možno zakúpiť aj mimo paušálu či zmluvy s Telekomom. Ak však máte Magio televíziu, Magio GO získate zadarmo, pričom môžete sledovať tie TV kanály, ktoré máte predplatené a sú súčasťou Magio GO.

Všetci ostatní si môžu objednať Magio GO ako samostatnú službu za 3,99 eur mesačne v prípade základnej verzie, resp. za 5,99 eur mesačne vo verzii Premium so všetkými dostupnými TV kanálmi. Tých je dnes takmer 70, vrátane exkluzívnych TV kanálov DIGI Sport 1, 2, 3, 4 a ŤUKI.

Službu možno používať maximálne na 3 zariadeniach súbežne. K dispozícii je aplikácia pre iOS a Android a takisto aj webové rozhranie pre počítače.

K dispozícii je aj TV program na aktuálny deň a nadchádzajúcich 11 dní, resp. predchádzajúcich 7 dní. Služba ponúka až 10 hodín priestoru pre nahrávky a pre vybrané TV kanály je k dispozícii 7-dňový TV archív.

SledovanieTV.sk: lacná a šikovná alternatíva

SledovanieTV.sk je veľmi obdobná služba, ak ju porovnáme s českou Kuki TV. Vysielanie môžete sledovať na počítači cez webový prehliadač, podporované sú prakticky všetky obľúbené prehliadače. K dispozícii je tiež mobilná aplikácia pre Android a iOS. Rovnako tak možno sledovať vysielanie cez Apple TV a Android TV a firma ponúka tiež vlastný set-top box.

SledovanieTV.sk ponúka bezplatný balíček s Jednotkou, Dvojkou, TA3, TV Lux a NASA TV. Balík Základ s 59 TV kanálmi z toho 33 v HD kvalite stojí 5,99 eur mesačne. V ponuke sú potom ešte balíky Štandard a Premium + doplnkové balíčky.

Služba tiež obsahuje 7-dňový TV archív, priestor na 120 hodín nahrávok a videopožičovňu.

touchTV: kvalitný základ za málo peňazí

touchTV je služba od spoločnosti Satro, ktorá je dostupná pre mobilné zariadenia so systémom iOS a Android a najnovšie aj pre televízory a set-top boxy s platformou Android TV.

touchTV ponúka 20 slovenských a českých TV kanálov, niektoré sú v HD kvalite. V ponuke nechýba 7-dňový TV archív a vysielanie možno sledovať na 3 zariadeniach.

Služba je dostupná za poplatok 2,90 eur mesačne, ak máte už nejakú službu od Satro alebo 3,90 eur v prípade samostatného predplatného, čo je jedna z najlacnejších ponúk na Slovensku.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 7 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.