Práca popri materskej dovolenke: ako si možno privyrobiť?

24.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Spojiť zamestnanie a starostlivosť o malé dieťa nie je jednoduché. Môže matka zarábať a neprísť o dávky?


Zákon síce hovorí, že zamestnankyňa nesmie mať v období nároku na materské príjem, ktorý by dal považovať za vymeriavací základ. No pri posudzovaní príjmu sa prihliada iba na príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si zamestnankyňa uplatnila nárok na materské.

Matka si môže počas materskej dovolenky legálne privyrobiť tromi spôsobmi. Buď sa dohodne so zamestnávateľom na novej zmluve alebo si založí živnosť.

Nová zmluva so starým zamestnávateľom

Väčšia matiek sa ihneď zľakne, že tak príde o benefity zo starej zmluvy. Tu však ide o úplne novú zmluvu, pričom tá pôvodná sa nijakým spôsobom neruší. V novej zmluve však musí figurovať iná pozícia. Môže byť uzavretá na dobu určitú alebo neurčitú a výška takéhoto príjmu nie je ohraničená. Plat vám bude plynúť v dohodnutej výške podľa počtu odpracovaných hodín alebo vášho výkonu. Väčšina žien túto možnosť využíva na prácu z domu, prípadne skrátený úväzok.

Aj dohoda o vykonávaní práce

Druhou možnosťou, ako si legálne privyrobiť je práca u rovnakého zamestnávateľa na dohodu o vykonávaní práce. Tak ako v prvom prípade, aj tu je potrebné mať v dohode inú pracovnú pozíciu. Ostatné náležitosti sú rovnaké, ako v prvom prípade.

Matka si môže privyrobiť aj novou dohodou u nového zamestnávateľa.

 

Ako legálne pracovať popri materskej? Matka má niekoľko možností

Zdroj: Pixabay

Živnosť alebo slobodné povolanie je tiež možnosť

Umelkyne, autorky, programátorky, grafické dizajnérky, architektky, advokátky. Slobodné povolanie možno vykonávať popri poberaní materského a neplatíte pritom žiadne vstupné poplatky. Takúto živnosť si založíte bezplatne a prvý rok resp. do júna nasledujúceho roka neplatíte ani sociálne odvody. V podstate to znamená, že môžete vykonávať prácu pre pôvodnú firmu a na pôvodnom mieste, ale v oficiálnych dokladoch už bude figurovať vaše meno ako SZČO.

Z pohľadu poberania materského je živnosť alebo slobodné povolanie veľmi výhodnou alternatívou. Nepotrebujete ju totiž nahlasovať ani zamestnávateľovi a pri šikovnej optimalizácii nákladov si možno takýmto príjmom slušne privyrobiť.

Matky poberajúce materské a zároveň SZČO sú chránené štátom aj pri platení odvodov – zdravotné i sociálne za nich platí štát. Zmena prichádza do úvahy až pri prechode na rodičovský príspevok. Ak by však váš príjem nepresiahol 15 násobok životného minima, nemusíte odvody platiť ani potom.

Matky na materskej často začínajú realizovať aj svoje kreatívne sny, akými je tvorba šperkov, malovanie, kreslenie a ďalšie typy umeleckej práce.

Prax často ukazuje, že veľká časť mamičiek, ktoré pracujú v účtovníctve, dokážu aj počas materskej dovolenky vykonávať výpomoc napríklad svojim známym s vypracovaním daňového priznania, účtovaním dokladov či poradenstvom.

Práca popri rodičovskej dovolenke aj na starú zmluvu

Matka, ktorá prejde na rodičovský príspevok už sa riadi odlišnými pravidlami. Tam už totiž neplatia žiadne obmedzenia a môžete pokojne pracovať aj na starú zmluvu.

Ak sa matka rozhodne opäť nastúpiť na svoju pozíciu, nemusí riešiť žiadnu novú zmluvu a nastúpi na svoje pôvodné pracovné miesto.

Na čo všetko pozor pri novej práci

Pri novej práci, či už na dohodu, brigádu, alebo trvalý pracovný pomer, si dajte pozor nielen na nižší príjem, ale aj na to, aby ste termínovo plynule prechádzali v Sociálnej poisťovni a nemali ani jeden deň bez nemocenského poistenia. Platí totiž, že v prípade dávok, alebo ďalšej materskej - musíte spĺňať 270 dní nemocenského poistenia bez prerušenia jediného dňa.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dávky a dôchodky - spravodajstvo