Ako si zmeniť priezvisko po svadbe: prehľadný postup v 6. krokoch

25.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Priezvisko možno zmeniť bezplatne len za určitých okolností. Pripravili sme podrobný návod, ako zmeniť svoje priezivsko po svadbe.


Úžasná svadba plná zážitkov sa skončila a vás teraz čaká aj niekoľko menej obľúbených povinností na úradoch. Jednou z nich je zmena priezviska.

1. Máte 3 možnosti, aké priezvisko si zvolíte

Časy, kedy si žena nutne musela od muža vziať aj priezvisko sú už dávno preč. Ak sa snúbenci tak dohodnú, môže sa priezvisko jedného z nich stať ich spoločným priezviskom (zväčša je to však žena, ktorá opustí svoje priezvisko).

Druhou alternatívou je, že si každý ponechá svoje doterajšie priezvisko.

Treťou možnosťou je, že priezvisko jedného zo snúbencov bude ich spoločným priezviskom a jeden z nich si zároveň ako v poradí druhé priezvisko ponechá svoje doterajšie priezvisko. V tomto prípade však platí, že ak už jeden snúbenec dve priezviská má, musí si vybrať, ktoré z jeho dvoch doterajších priezvisk bude po uzavretí manželstva v poradí uvedené ako druhé priezvisko. Toto rozhodnutie je samozrejme potrebné spraviť ešte pred uzavretím manželstva.

  • Zaujímavosť: Manželia môžu prijať aj nové priezvisko. Také niečo je však možné predovšetkým v prípadoch, keď ide o priezvisko hanlivé, skomolené prípadne o iný závažný dôvod. A takáto zmena je prirodzene aj spoplatnená.

2. Vyzdvihnite si sobášny list

Sobášny list budete potrebovať k viacerým administratívnym úkonom. Jeho vystavenie trvá spravidla niekoľko dní, pričom záleží od toho, či ste manželstvo spečatili na úrade alebo v kostole. Pracovníci matriky, prípadne farský úrad vykonávajú v tomto prípade všetko potrebné za vás.

Niektorí ho získajú ihneď po obrade, iní sa preň budú musieť zastaviť osobne na matrike. Ihneď ako ho získate, nechajte si vyrobiť niekoľko fotokópii. V prípade, že ste si svoje áno povedali v kostole, na sobášny list si počkáte približne 4 dni.

 

Návod, ako si zmeniť priezvisko po svadbe

Zdroj: Pixabay

3. Nahlásenie nového trvalého bydliska

Ak už v rukách držíte sobášny list a plánujete tiež meniť adresu trvalého bydliska, budete musieť ešte pred návštevou polície zájsť na ohlasovňu pobytu a nahlásiť novú adresu trvalého bydliska, ktorá bude uvedená i v novom občianskom preukaze.

K zmene trvalého bydliska budete potrebovať sobášny list a list vlastníctva nehnuteľnosti, do ktorej sa plánujete oficiálne presťahovať.

4. Na vybavenie dokladov si zabezpečte deň voľna

Zrejme najviac času strávite vybavovaním najdôležitejších dokladov ako občiansky preukaz, vodičský preukaz a cestovný pas. Zmena priezviska na týchto dokladoch stojí len niekoľko eur – pripravovaná novela zákona by mala všetky poplatky zrušiť ešte v roku 2019.

Upozorňujeme však, že občiansky a vodičský preukaz by ste si mali vybaviť do 30 pracovných dní od sobáša, inak vám hrozí pokuta. Budete samozrejme potrebovať aj sobášny list, ten už však máte.

5. Zdravotná a sociálna poisťovňa

Do zdravotnej a sociálnej poisťovne sa po zmene mena budete musieť poponáhľať najviac. Na zmenu máte osem pracovných dní po svadbe! Ak ste zamestnancom, túto zmenu za vás vykoná zamestnávateľ, tomu však potrebujete zmenu bezodkladne nahlásiť.

6. Banka, operátor, poisťovňa

Máte úver? Hypotéku? Účet v banke? Mobilný paušál? Máte poistené auto, byt alebo životnú poistku? Zmenu mena nahláste všade a bezodkladne. Vo väčšine prípadov už nebudete musieť absolvovať osobnú návštevu prevádzky. Často stačí poslať scan občianskeho preukazu, prípadne sobášneho listu. Tieto inštitúcie však stačí navštíviť vtedy, keď už v rukách budete mať vyhotovený nový občiansky preukaz.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 3 krát 5 0.5