Ako správne poslať balík a vyhnúť sa problémom? Tu je praktický návod

30.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Poslať balík nie je žiadna raketová veda. Mnohí ľudia však pri posielaní robia tie isté chyby. Prinášame praktického sprievodcu odoslaním balíka.


Chystáte sa poslať balík v rámci Slovenska alebo do zahraničia? Dbajte v prvom rade na to, aby nedošlo k poškodeniu prepravovanej zásielky. Vhodný obal, výplň či prepravný štítok sú z pohľadu bezpečného dopravenia zásielky z bodu A do bodu B kľúčové.

Potrebujem určite balík?

Skôr než sa rozhodnete zaslať balík, uistite sa, či danú vec náhodou nemožno poslať aj obyčajnou zásielkou. Ak je daný predmet menší, možno zvoliť aj možnosť že ho pošlete ako doporučený list a nie ako doporučený balík. Môžete tak ušetriť až 2 eurá.

Balík musí mať vhodný obal

Ideálnym prepravným prostriedkom je kartónová škatuľa. Mala by však veľkosťou zodpovedať veľkosti obsahu balíka. Ak nezodpovedá, bude potrebne balík vystužiť ešte bublinkovou fóliou prípadne pokrčeným novinovým papierom – tie ochránia obsah balíka pred možným poškodením, prípadne tlmia pády. Ak objekt, ktorý chcete prepraviť balíkom presahuje veľkosť škatule, nikdy ho neposielajte. Pošta resp. kuriérska spoločnosť vám ho s veľkou pravdepodobnosťou vráti.

Ak chcete poslať balíkom sklenenú fľašu, prípadne niečo krehké, radšej sa poraďte s kuriérskou spoločnosťou a nechajte si takýto objekt zabaliť profesionálmi.

 

Ako poslať balík správne a bez chýb

Zdroj: Pixabay

Uzatvorenie obalu resp. krabice

Ak ste do balíka vložili všetko potrebné, musíte ho náležite uzatvoriť a zapečatiť. To najlepšie spravíte lepiacou páskou. Nezabudnite pritom páskou prelepiť aj hrany krabice. Ak prepravujete niečo krehké alebo rozbitné, určite na balík nalepte štítok s označením: „Krehké“ alebo „Fragile“.

Ak balík, ktorý chceme poslať poštou váži viac ako 15 kg obviažeme ho aj šnúrkami.

Nezabudnite na prepravný štítok

Ak ste zásielku starostlivo zabalili, posledným krokom je prilepiť prepravný štítok s adresou odosielateľa a príjemcu, ktorý zabezpečí, že sa vaša zásielka dostane na správnu adresu.

Najčastejšie sa lepí na najväčšiu plochu škatule, ale v poriadku je tiež to, ak štítok nalepíte na bočnú stranu obalu. Štítky by ste, naopak, nemali lepiť na spoje balíkov, uzáver balíku či cez lepiacu pásku. Prepravné etikety zároveň nesmú byť ničím prekryté, napríklad špagátom či inou etiketou. V opačnom prípade vám takýto balík vrátia.

Ak nemáte prepravný štítok, vľavo hore píšete odosielateľa, teda svoje meno, s adresou a PSČ. Doprava dole uvádzate zase meno a adresu prijímateľa.

Zvážte aj poistenie balíka

Ak prepravujete cennú vec, určite si priplaťte za jej poistenie. So zásielkou sa môže manipulovať niekoľkokrát v priebehu prepravy a doručovania. Balíky sa nakladajú, vykladajú, prepravujú a pri manipulácii hrozí riziko nárazov a pádov. Škody spôsobené prepravou vám poisťovňa preplatí.

Balíček domov alebo na poštu?

Ďalšie rozhodnutie, ktoré vám môže ušetriť peniaze. Medzi tým, že príjemcovi (ten, komu balíček posielate) posielate balíček priamo domov, alebo ho posielate len na poštu je rozdiel. Najmä v cene. Slovenská pošta ponúka aj uloženie zásielky v BalíkoBOXe, tam je však potrebné uviesť aj mobilné telefónne číslo prijímateľa.

Štandardný balík v rámci Slovenska je doručený zväčša druhý pracovný deň po dni podania.

  • Tip od redakcie: Ak však posielate častejšie, odporúčame zriadiť si zákaznícku poštovú kartu, ušetríte na každej jednej zásielke.

Koľko stojí poslanie balíka?

Ceny sa líšia v závislosti od toho, či posielate balík domov alebo na poštu, či posielate v rámci Slovenska alebo do zahraničia alebo potrebujete balík expresne doručiť. Kompletný cenník pošty pripájame tiež.

Orientačné ceny pri zásielke do 1 kg:

  • Bežný list zašlete od 0,65 eur
  • Doporučený list od 1,55 eur
  • Balík na poštu od 2,70 eur
  • Balík na adresu od 3,90 eur
  • Expres kuriér na poštu od 5,10 eur
  • Expres kuriér na adresu od 6,60 eur

Balík do 5kg zašlete od 2,70 eur, do 10kg stúpne cena o 1 euro. Ak posielate balík s váhou od 15 do 30kg, pošta ho zasiela prostredníctvom kuriéra a platíte od 6 do 8 eur za zásielku.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5h