Kvíz: 10 otázok o Halloweene. Budete mať plný počet? Otestujte svoje vedomosti v našom kvíze!

30.10.2020 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


Aké sú symboly, zvyky a tradície, ktoré sa spájajú s Halloweenom? Aký pôvod má Halloween a ako súvisí so Sviatkom všetkých svätých?


S globalizáciou a s otvorenými hranicami dochádza aj k ovplyvňovaniu našich zvykov a tradícií. Niektoré zvyky a tradície k nám prichádzajú i vplyvom obchodníkov a marketingu nákupných centier. Niektoré si so sebou prinášajú cudzinci, ktorí na Slovensku trávia určitý úsek svojho života alebo sa sem prisťahujú natrvalo.  Tak či tak, jedným so zvykov, ktorý pre nás nie je typický no mladšej generácii už veľmi známy, je práve Halloween.

 

Sviatok Halloween: Symboly, zvyky a tradície

Už aj u nás sa prejavuje vplyv niektorých anglosaských zvykov. Takým typickým je Halloween. Oslavuje sa predovšetkým v USA a Kanade vždy 31. októbra. Americké deti prezlečené za rôzne strašidlá obchádzajú  vyzdobené domy vo svojom okolí a s vetou "trick or treat" (Koledu, lebo niečo vyvediem) si "koledujú" sladkosti. Na Slovensku deti zatiaľ nekoledujú, avšak sa môžeme stretnúť s narástajúcou obľubou halloweenských párty, na ktoré sa musí ako inak v strašidelnom kostýme.

Oranžová tekvica je hádam najznámejší symbol tohto sviatku. Vydlabaná strašidelná tvár so sviečkou pred vchodom alebo za oknom nesmie chýbať u žiadneho vyznávača tohto sviatku. Oheň bol považovaný za ochranu pred démonmi. V počiatkoch osláv tohto sviatku sa vydlabávali tváre do repy, až neskôr sa začala používať práve tekvica. Americké domácnosti si dávajú záležať aj na výzdobe, ktorej ústredným motívom sú práve aj tekvice. 

V niektorých mestečkách dokonca vyhlasujú súťaže o najlepšie vyzdobený dom. Súčasťou výzdoby sa tak stávajú rôzne čarodejnícke klobúky, pavúky s pavučinou a ďalšie strašidelné predmety.

Aký pôvod má Halloween

Tradícia Halloweenu sa pripisuje starým Keltom na území Britských ostrovov. Tí verili, že na konci leta s príchodom zimy vycháchajú duše mŕtvych a démoni na zem. Oheň a zapálené sviece ich mali zahnať od príbytkov. Od 16. storočia navyše pribudol aj zvyk prezliekať sa za nadprirodzené bytosti z toho istého dôvodu. Vystrašiť a zahnať démonov.

Na územie severnej Ameriky sa tento zvyk dostal s prisťahovalcami z Írska a Veľkej Británie v druhej polovici 19. storočia. Na Slovensko sa tento zvyk začal dostávať až po zamatovej revolúcii, teda po roku 1989. Tento sviatok si obľúbila predovšetkým mladá generácia a to hlavne vo forme halloweenskych večierkov. Tieto sa organizujú práve posledný októbrový víkend. Staršia generácia vníma narastajúci záujem o halloween s nevôľou, s tým, že to narušuje pokojné slávenie dušičiek.

Halloweensky kvíz

Zdroj: Pixabay

Vedeli ste, že.....

  • v 837 vyhlásil pápež Gregor IV. Sviatok všetkých svätých, a následne Pamiatku zosnulým práve na 1. a 2. novembra, aby obmedzil vplyv pohanského sviatku,
  • v 20. storočí sa sviatok výrazne zkomercionalizoval a profitujú z neho i obchodníci,
  • oslava sviatku pripadá na noc z 31. októbra na 1. novembra,
  • v roku 2021 pripadne 1. november na pondelok,
  • najväčšiu radosť z halloweenu majú deti, ktoré sa do masiek prezliekajú už ráno v škole,
  • koleduje sa predovšetkým večer po zotmení,
  • ak koledníci v nejakom dome obídu naprázdno, "pomstia" sa na dome lakomého majiteľa: môžu ho pohádzať vajíčkami, toaletním papierom a podobne,
  • podľa katolíckej cirkvi oslavuje Halloween smrť, zdôrazňuje strach, sviatok je spojený s okultizmom a s oslavou zlého diabla ako takého a to sa s cirkevným učením vylučuje.

Kvíz: 10 otázok o Halloweene: Budete mať plný počet? Otestujte svoje vedomosti v našom kvíze!

Kde vznikol sviatok Halloween?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5