Meníte „ešpézetku“ a nechcete prísť o zaplatenú diaľničnú známku? Urobte to takto

16.10.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Vlastníte to isté vozidlo s platnou diaľničnou známkou, ale zmenili sa jeho registračné údaje? Prinášame postup ako neprísť o diaľničnú známku.


Ak využívate slovenské diaľnice, musíte podľa zákona mať zakúpenú diaľničnú známku. Od roku 2016 si už všetci kupujeme tzv. elektronické diaľničné známky, ktoré nahradili klasické nálepky. Známku si môžete zakúpiť online, cez mobilnú aplikáciu, prípadne na čerpacej stanici. Doklad o kúpe už tak netreba nosiť pri sebe, policajti majú vaše evidenčné číslo vozidla (EČV) automaticky v systéme.

Diaľničná známka je neprenosná

Rovnako ako v prípade diaľničných nálepiek, aj elektronické známky sa vzťahujú na konkrétne vozidlo a konkrétne EČV. Treba si teda uvedomiť, že ak si kupujete diaľničnú známku, nevzťahuje sa kúpa na vás ako na fyzickú osobu, ale na samotné motorové vozidlo.

Každý prepis či zmenu registračných údajov motorového vozidla je preto potrebné nahlásiť. Dôležité je však podotknúť, že zmeniť údaje v registri známok musíte iba vtedy, ak pri predaji zároveň dochádza aj k výmene evidenčného čísla vozidla, teda ak nový majiteľ býva v inom okrese ako ten pôvodný.

  • Dôležité: Pokiaľ pri predaji zostáva EČV kupovaného auta rovnaké, nemusíte žiadne zmenu nahlasovať.

Pokiaľ auto s evidenčným číslom vozidla majiteľ predá do iného okresu, budú tomu vozidlu pridelené nové evidenčné čísla, a tým vlastne poplatok zaniká.

 

Meníte ešpézetku počas roka? Ako neprísť o už zaplatenú diaľničnú známku

Zdroj: Pixabay

Čo všetko treba k prepisu diaľničnej známky

  • kópia pôvodného technického preukazu (k pôvodnému EČV ešte pred prepisom)
  • kópia nového technického preukazu
  • doklad o uhradení poplatku za diaľničnú známku

Dnes už kvôli prepisu diaľničnej známky nemusíte nikam chodiť, všetko vybavíte z pohodlia domova, stačí vám internet a vopred naskenované doklady. Preto hneď pri prepise oskenujte aj pôvodných technický preukaz, na to mnoho vodičov zabúda.

Online žiadosť podávate cez eznamka.sk

Navštívte internetovú stránku eznamka.sk. Kliknite na sekciu Diaľničné známky a vyberte možnosť Ostatné žiadosti, podnety a reklamácie. Ďalej vyberte možnosť Žiadosť a V ponuke “PREDMET” vyberte možnosť “Žiadosť o zmenu údajov v evidencii úhrad eDZ (vop čl.VI)”.

Vyplňte príslušný online formulár. V sekcii Popis podania uveďte vlastnú oficiálnu žiadosť o zmenu údajov. Urobiť tak môžete v slovenčine alebo anglickom jazyku.

Po vyplnení údajov nezabudnite priložiť súbory – naskenovaný pôvodný technický preukaz, naskenovaný nový technický preukaz a naskenovaný doklad o úhrade. Na stránke možno do formulára vložiť iba jeden súbor, preto si všetky tri oskenované dokumenty nahrajte do jedného PDF, prípadne do zbaľte do jedného ZIP súboru.

Ak to neviete urobiť cez internet, môžete tak urobiť aj osobne. Najčastejšie prostredníctvom čerpacích staníc (kompletný zoznam vybraných predajcov, ktorí túto zmenu umožňujú nájdete opäť na stránke eznamka.sk). Takisto však budete potrebovať kópie technických preukazov a doklad o zakúpení diaľničnej známky.

Pozor, prepis trvá zopár dní

Ak ste si mysleli, že spísaním žiadosti je všetko vybavené a vy už môžete jazdiť po diaľnici, mýlite sa. Vybavenie zväčša trvá 2, prípadne 3 pracovné dni. O vybavení žiadosti budete informovaní prostredníctvom e-mailovej adresy.

V prípade, že budete potrebovať využiť diaľnicu, budete si musieť na preklenovacie obdobie zakúpiť diaľničnú známku, postačí vám 10-dňová za 10 eur. Jazda po diaľnici bez diaľničnej známky vás môže vyjsť na 150 eur. Oslobodenie od platenia diaľničných poplatkov na Slovensku majú len držitelia preukazov ZŤP, ktorí o to požiadajú, špeciálne historické vozidlá s povolením a tiež autá využívané neziskovými organizáciami na poskytovanie sociálnych služieb.

Tri typy známok

Ročnú diaľničnú známku si motoristi môžu zakúpiť za 50 eur, mesačnú (30-dňovú) diaľničnú známku za 14 eur a 10-dňovú diaľničnú známku za 10 eur.

Ročná diaľničná známka platí od 1. januára 2019 do 31. januára 2020. Ak si ročnú zakúpite koncom roka 2019, bude vám stále platiť len do januára 2020, preto zvážte radšej mesačnú, prípadne 10-dňovú a zakúpte ročnú známku od januára 2020. Takisto sa nezmenila ani časová platnosť diaľničných známok. Diaľničnú známku si môžete kúpiť na čerpacích staniciach, no omnoho jednoduchšie je kúpiť diaľničnú známku online.

Slovensko má už od roku 2011 nezmenenú cenu za ročnú diaľničnú známku, ktorá je v regióne najnižšia. Vodiči môžu v súčasnosti využívať približne 790 kilometrov diaľnic, rýchlostných ciest a vymedzených úsekov ciest 1. triedy, ktoré spravuje Národná diaľničná spoločnosť. 

Od roku 2020 môže prvýkrát po dlhšej dobe dôjsť k navýšeniu cien diaľničných známok. Zmenu avizovali ešte koncom roka 2018, avšak bola priamo naviazaná aj na dokončenie niektorých diaľničných úsekov. Je preto možné, že ešte k navýšeniu cien nedôjde.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5h