Sviatok všetkých svätých: posilnené policajné hliadky si posvietia na zlodejov a alkohol

22.10.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Aj tento rok bude pre Sviatok všetkých svätých na cestách viac policajných hliadok. Zamerajú sa na alkohol, ktorý má na Slovensku nulovú toleranciu.


Polícia SR každoročne koncom októbra zvyšuje počet motorizovaných hliadok. Dôvodom je Sviatok všetkých svätých, ktorý v roku 2019 pripadne na piatok. Predĺžený víkend spôsobí veľký presun obyvateľstva, šoféri by mali zvýšiť opatrnosť a vyhnúť sa konzumácii alkoholu pred jazdou. Pozor si treba dať aj na zostatkový alkohol, na Slovensku platí nulová tolerancia. Na cestách a pri cintorínoch sa objavia počas „dušičkového“ alebo halloweenskeho víkendu desaťtisice ľudí.

Zvýšené hliadky počas celého víkendu

Policajti budú dozerať na premávku na cestách počas celého predĺženého víkendu. Dialo sa tak vždy aj počas predošlých rokov. Podľa potreby riadia a usmerňujú premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách a dohľad zvýšia aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch.

Polícia si takisto posvieti na zlodejov, ktorých je v tomto čase štatisticky vždy viac. Za minulé roky evidujú desiatky až stovky prípadov, kedy došlo k vreckovým krádežiam, okradnutiu cestujúcich v MHD či vo vlaku a množstvo vykradných motorových vozidiel.

Väčšie mestá prinesú aj posilnené spoje mestskej hromadnej dopravy. Deje sa tak každoročne v Bratislave i Košiciach. Zvykom je viacero pridaných liniek, prípadne zvýšená intenzita jázd či veľkokapacitné autobusy.

Na čo si dať pozor počas Sviatku všetkých svätých

Zdroj: Shutterstock

Hotovosť radšej neberte, v aute nič nenechávajte

Pokiaľ cestujete autom, nemalo by v ňom zostať nič hodnotné. Pri úprave hrobov tiež nenechávajte veci bez dohľadu. To platí aj pri návšteve kostolov a rovnako ostražití treba byť i v hromadných dopravných prostriedkoch. Zlodeji vo všetkých prípadoch využívajú nepozornosť, neprehľadnosť situácie a preplnenú dopravu.

Počas návštevy hrobových miest je nevyhnutné venovať zvýšenú pozornosť svojim osobným veciam a neodkladať tašky a kabelky na miesta, kde ich nevidíme.

Polícia každoročne odporúča so sebou nenosiť veľký obnos peňazí a platiť podľa možnosti radšej kartou.

Počas spomenutých sviatkov je bežné zapaľovať sviečky, s tým súvisí aj nebezpečenstvo požiaru na cintoríne. Polícia varuje pred zapaľovaním sviečok v blízkosti horľavých materiálov.

Nehôd je menej, no opitých šoférov pribudlo

V uplynulom roku došlo k 13 873 dopravným nehodám, čo je o 140 menej ako v roku 2017. Na cestách v dôsledku havárie zahynulo celkovo 229 osôb, čo je o 21 menej ako v roku 2017. Najviac úmrtí policajti zaznamenávajú v Nitrianskom kraji, najmenej v Bratislavskom kraji.

Aj keď je minuloročná štatistika priaznivejšia, policajti upozorňujú práve na sviatočné obdobia, počas ktorých dochádza k väčšiemu množstvu poistných udalostí a nehôd.

Za posledné tri roky stúpa aj počet dopravných nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu. V minulom roku išlo o 1643 nehôd, pričom policajti pri kontrolách zastavili 9612 vodičov pri jazde pod vplyvom alkoholu, čo je v prepočte viac ako 26 vodičov za jeden deň. Aj preto budú policajti počas Sviatku všetkých svätých venovať svoju pozornosť opitým šoférom.

Manipulácia s telefónom, teda esemeskovanie a práca s internetom a sociálnymi sieťami, sú taktiež veľmi častou príčinou toho, že dochádza aj k tým najzávažnejším dopravným nehodám s následkom smrti. Polícia v tejto súvislosti zvýšila blokové pokuty, počas sviatkov sa rovnako zameriava aj na problematické telefóny.

Pokuty za alkohol

Kým v niektorých štátoch Európy je povolená hranica napríklad až 0,5 promile, u nás si za volant nesmiete sadnúť ani po jedinom pive. 

V prípade, že nafúkate za volantom viac ako 1 promile alkoholu, ide podľa § 289 Trestného zákona o trestný čin (prečin) ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na 12 mesiacov.

Ak odmietnete dychovú skúšku alebo odber krvi, prihliada sa na vás ako na vodiča pod vplyvom alkoholu a riskujete pokutu od 300 do 1 300 eur. Vodičský preukaz vám môžu zobrať až na 5 rokov.

Pokuta za alkohol v dychu sa môže hýbať od 150 do 800 eur. V blokovom konaní alebo v rozkaznom konaní za tento priestupok možno uložiť pokutu do 650 eur.

Ak vodič počas vedenia vozidla požije inú návykovú látku alebo vedie vozidlo v takom čase po jej požití, keď sa na základe vykonaného vyšetrenia podľa osobitného predpisu návyková látka ešte nachádza v jeho organizme, neminie ho pokuta od 200 eur do 1000 eur a zákaz činnosti do 5 rokov.

Muži zákona vás takisto môžu poslať na odborné vyšetrenie, tzv. zisťovanie zdravotnej a psychologickej spôsobilosti. To vás vyjde na ďalšie stovky eur.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo