Diaľničná známka 2020 bude platiť 365 dní od zakúpenia, Česi chystajú elektronické známky

14.10.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Slovenskí šoféri uvítajú budúcoročné zmeny v diaľničných známkach. Po novom bude platnosť známky závisieť od dátumu nákupu. Platiť bude rok a nie len do konca januára.


Nápad, s ktorými prišla politici zo strany SaS ešte v roku 2017 sa budúci rok zrealizuje. Päťdesiateurová ročná známka bude po novom platiť 365 dní odo dňa zakúpenia (366 dní pri prestupnom roku 2020).

V súčasnosti platí diaľničná známka od januára jedného roka do konca januára nasledujúceho roka. Je pritom jedno, či známka bola zakúpená začiatkom roka alebo na jeseň, platnosť končila každému majiteľov auta rovnako, budúci rok v januári.

Zachovanie kontinuity by malo zabezpečiť prechodné ustanovenie. To má umožniť zachovanie platnosti ročných diaľničných známok zakúpených v roku 2019, ktoré platia do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Účinnosť zákona predkladatelia navrhujú od 1. januára 2020.

Prečo dochádza k zmene

Podľa mnohých šoférov bolo takéto fungovanie nespravodlivé. Ich prosby konečne vyslyšali aj politici. „Ročná diaľničná známka je jediný inštitút, ktorý v skutočnosti ale nie je platný rok,“ konštatoval na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR poslanec Ivan ešte v roku 2017. Podľa neho takto štát za rok nespravodlivo vyberal od vodičov 2,8 milióna eur navyše.

 

diaľničné známky pre rok 2020 - po novom prichádza 365-dňová

Zdroj: Pixabay

Po novom presne rok od zakúpenia

Od februára budúceho roka budú môcť vodiči využiť nový typ diaľničnej známky. K existujúcej ročnej, mesačnej a 10-dňovej známke pribudne aj známka platná 365 dní. Jej cena bude stanovená rovnako ako pri ročnej známke na 50 eur. Oznámili to minulý týždeň na brífingu minister dopravy a výstavby (MDV) SR Árpád Érsek a poslankyňa Národnej rady SR Irén Sárközy (obaja Most-Híd).

Dodatočná, 365-dňová diaľničná známka, je podľa ministra dopravy predovšetkým pre ľudí, korí si kúpia auto počas roka a chystajú sa intenzívne využívať diaľnice a rýchlostné cesty. Vodiči, ktorí sa rozhodnú využiť ročnú kalendárnu známku, budú mať aj naďalej možnosť využívať ju 13 mesiacov s jednoducho zapamätateľným dátumom, kedy si ju treba obnoviť.

Výhoda klasickej ročnej známky tak bude spočívať stále v tom, že ak si ju kúpite hneď v januári, alebo ešte v decembri, pred začiatkom nového roka, platná bude o mesiac dlhšie ako nová 365-dňová.

V predaji sa tak objaví štvrty typ značky. Tí vodiči, ktorí sa rozhodnú využiť ročnú kalendárnu známku, budú mať aj naďalej možnosť využívať ju 13 mesiacov s jednoducho zapamätateľným dátumom, kedy si ju treba obnoviť.

Viac ako polovica vodičov cez internet

Érsek pripomenul, že v roku 2019 si prvýkrát od spustenia elektronickej diaľničnej známky viac ako polovica vodičov kúpila diaľničnú známku elektronicky, a nie na čerpacích staniciach. To je podľa rezortu dopravy jeden zo základných predpokladov, aby ľudia korektne vyplnili svoje kontaktné údaje a mohli byť automaticky upozornení na blížiaci sa koniec jej platnosti.

Diaľničnú známku si môžete zakúpiť prostredníctvom internetového obchodu eznamka.sk, pomocou mobilnej aplikácie eznamka, na čerpacích staniciach alebo v samoobslužných automatoch na hraničných prechodoch.

Najjednoduchšie kúpite diaľničnú známku cez internet. Stačí navštíviť stránku stránku eznamka.sk a pár kliknutiami máte zakúpenú ktorúkoľvek z troch diaľničných známok.

Na hlavnej stránke kliknete na ikonu Úhrada diaľničnej známky. Potom si vyberiete typ vozidla a typ diaľničnej známky, ktorú potrebujete. Kliknutím na tlačidlo KÚPIŤ sa dostanete do Zákazníckej zóny, kde zadáte evidenčné číslo vozidla, krajinu registrácie vozidla, e-mailovú adresu a telefón. Následne budete presmerovaný na platobnú bránu a po úhrade obdržíte na e-mail doklad o zaplatení. 

Koniec platnosti si treba zapamätať

Hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti sa pred časom vyjadrila, že zavedenie technického roka by znamenalo stratu i problémy. „Zavedenie technického roka by pre NDS znamenalo nielen finančnú a účtovnú stratu, ale aj náklady spojené s touto zmenou. Okrem toho vodiči sú na tento cyklus navyknutí, akákoľvek zmena by mohla spôsobiť, že si vodiči nebudú pamätať koniec platnosti diaľničnej známky, čím sa zvýši riziko pokuty,” popisovala pre portál Startitup.sk hovorkyňa NDS Michaela Michalová ešte v septembri 2019.

České známky po vzore slovenských

Česká republika sa už tiež chystá na zavedenie elektronických diaľničných známok. Urobí tak od roku 2021. Klasické papierové nálepky skončia pre všetky typy vozidiel. Rok 2020 teda bude posledný, v ktorom si v ČR kúpite diaľničnú nálepku.

Zásadnou zmenou bude tiež platnosť 365 dní. Aj v ČR teda bez ohľadu na dátum aktivácie bude možné „vyčerpať“ plnú hodnotu známky. 

Slovenskí a českí šoféri tak budú mať čoskoro takmer rovnaké podmienky pre diaľničné známky, odlišné zostanú len ceny.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 7 krát 5 0.5h