Kedy sa oplatí kúpiť lyže a kedy je výhodnejšie si ich požičať?

31.10.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Láka vás lyžovanie, ale neviete, či je tento šport pre vás to pravé? Zvažujete investíciu do celej lyžiarskej výstroje? Možno by ste si najprv mali vyskúšať lyžovanie a rozhodnúť sa neskôr.


Kúpiť si lyže a lyžiarky hneď alebo si na prvé lekcie požičať výstroj? Názory sa líšia a jednoznačnú odpoveď nezískate asi nikde. Ak však máte športové nadanie a milujete pohybové aktivity, lyžovanie vás s veľkou pravdepodobnosťou bude baviť a zakúpenie výstroje je len otázkou času. Prvé vybavenie na lyže by ste si mali kupovať najmä s ohľadom na to, ako často budete tento šport vykonávať a ako dobre lyžujete.

Výbava nie sú len lyže a lyžiarky

Prvotnú investíciu je potrebné spraviť do lyží, lyžiariek, ale to zďaleka nie je všetko. Budete si okrem toho musieť nakúpiť aj množstvo iných pomerne hodnotných vecí. Súčasťou výstroje sú tiež veci, ktoré si požičať nemôžete, ako napríklad termoprádlo a lyžiarske oblečenie.

Ak nelyžujete pravidelne, nekupujte výstroj

Požičovne lyží a lyžiariek sú pomerne ľahko dostupné vo väčších mestách a najmä priamo v lyžiarskych strediskách. Ak nie ste pravidelný lyžiar, potom si výstroj budete s najväčšou pravdepodobnosťou kupovať po častiach alebo si ju jednoducho vždy požičiate. Niektoré požičovne totiž v rámci jedného setu ponúkajú okrem spomínaných lyží a lyžiarok aj palice a helmu.

 

kedy sa oplatí kúpiť lyže a kedy požičať

Zdroj: Pixabay

Najdôležitejšie sú lyžiarky

Prvá vec, do ktorej by ste mali zainvestovať sú lyžiarky. Je potrebné si uvedomiť, že od nich závisí kvalita vášho lyžovania, musia vám sedieť veľkosťou a len veľmi ťažko nájdete v požičovni model, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim predstavám a potrebám. Zlé lyžiarky vám pokazia zážitok z lyžovačky a možno spôsobia, že na tento šport zanevriete.

Ak si kúpite lyžiarky, ale nebudete si kupovať lyže, je to stále dobré riešenie pre začínajúcich lyžiarov. V požičovni si môžete skúsiť viaceré druhy lyží a postupným skúšaním na svahu zistíte, ktorý typ vám najviac vyhovuje. S najväčšou pravdepodobnosťou si tento typ aj neskôr kúpite.

Ďalšia vec, ktorá vás možno prekvapí je, že požičiavané lyžiarky sú často tie, ktoré si v obchode nekúpite. Výrobcovia totiž požičovniam dodávajú špeciálne modely určené len na požičiavanie. Vyjdú tak lacnejšie a sú vyrábané skôr s ohľadom na to, aby netrpeli na časté požičiavanie. Sú však požičovne, ktoré ponúkajú aj klasické modely. To zistíte, keď si pár z nich vyskúšate.

Ak sa predsa len rozhodnete si lyžiarky požičať, urobte tak radšej v pokoji, niekde v blízkosti vášho bydliska. Na výber a skúšanie si vyhraďte niekoľko hodín a hľadajte požičovne s ochotným personálom. Často si ľudia skúsia len jedny, prípadne dvoje lyžiarky a potom svoje rozhodnutie na svahu oľutujú. 

Kúpiť si vlastné môže vyjsť lacnejšie

S požičiavaním lyží sú spojené rôzne náklady. Ak budete lyžovať 2-krát ročne, asi vás náklady na požičanie a prevoz lyží nebudú príliš trápiť. Ak však budete môcť lyžovať viackrát, na mieste je otázka, či sa aj pri lyžiarovi začiatočníkovi neoplatí zainvestovať do výbavy. 

Ak si lyžiarsku výbavu požičiate, vyjde vás to na niečo okolo 80 eur na týždeň. Ak teda pôjde len 1 alebo 2-krát lyžovať, nie sú to nejaké závratné náklady. Ak si kúpite kompletnú lyžiarsku výbavu, vyjde vás to na 500 až 1000 eur. Ak budete lyžovať 1 alebo 2-krát ročne, vychádza to v tomto meradle veľmi nevýhodne. Ak však pôjdete za rok lyžovať 5 až a viackrát za rok, táto investícia sa v porovnaní s požičaním stane ihneď výhodnejšou možnosťou. Navyše, nové lyže môžete po pár rokoch predať za stále veľmi prijateľnú cenu.

Na druhej strane pri požičiavaní lyží nemáte starosti s ich uskladnením počas roka. Neriešite tiež napríklad žiaden servis, ktorý treba robiť pomerne často a pravidelne. Ak si lyže požičiavate, môžete skúšať rôzne modely a vyberať si vždy tie, ktoré sa na daný svah alebo do danej destinácie najviac hodia.

Typy lyží:

  • Slalomové - na svahoch ich stretnete najčastejšie, ľahšie sa ovládajú a majú ideálnu tvrdosť
  • All-round - ideálne pre začiatočníkov
  • All-mountain – sú širšie a ideálne na tvrdší, zamrznutý povrch, hodia sa viac-menej do všetkých podmienok
  • Freeride – lyže určené na jazdu v teréne
  • Freestyle – lyže určené na jazdu v snowparku, podobajú sa skateboardu, sú odolnejšie a zvládajú tvrdé dopady
  • Bigfoot – sú určené skúseným lyžiarom, adrenalínovejší zážitok
  • Carvingové lyže – uľahčujú lyžovanie

Vo všeobecnosti však možno skonštatovať, že čím častejšie budete lyže obúvať, tým viac sa vám oplatí do nich čím skôr zainvestovať. Desiatky eur minuté na požičanie lyží ročne sa behom pár rokov premenia na balík peňazí, ktorý ste mohli investovať do nákupu vlastnej výbavy. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5h