Dovolenka na horách: tieto veci si nezabudnite zobrať (checklist)

01.11.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Čo je nevyhnutné a čo môže zostať doma? Prinášame návod, ako sa zbaliť na dovolenku na hory.


Čas lyžovačiek je pomaly tu a vy už určite plánujete poriadnu lyžovačku na Slovensku alebo v zahraničí. My vám poradíme, ako sa efektívne zbaliť, na čo nezabudnúť a naopak čo môžete pokojne nechať doma.

Kam s lyžami a výstrojom?

Mnohé veci si na lyžovačku musíte vziať, niektoré si môžete požičať priamo v stredisku. Lyže patria do druhej kategórie. Ak nie ste pravidelní lyžiari, môžete si ich požičať v stredisku a ušetríte množstvo priestoru. Má to svoje výhody a samozrejme aj niekoľko nevýhod. Problematike sa venujeme v špeciálnom článku (Požičať si lyže alebo kúpiť?). 

Lyžiarky odporúčame zakúpiť a podľa možností radšej nepožičiavať. Do auta teda potrebujete uschovať lyžiarsku výbavu a oblečenie bez ktorého sa nezaobídete.

Na lyžovačku zväčša Slováci cestujú autom, mnohí využívajú aj autobusové či vlakové spojenia, ktoré majú v cene aj skipas. Ak berieme do úvahy, že cestujete autom, črtajú sa viaceré možnosti, kam uschovať lyže. 

Drahšou alternatívou, avšak veľmi skladnou je úschovný priestor na streche vozidla, teda tzv. strešný nosič (cena sa pohybuje v stovkách eur). Okrem vysokej obstarávacej ceny výrazne zvyšuje aj spotrebu auta. Ak v aute cestujete len dvaja, lyže môžete uchovať aj priamo v kufri, treba ich však poriadne ukotviť a zabezpečiť. V opačnom prípade môžete mať problém pri policajnej kontrole, najmä v Rakúsku

Mnohí výrobcovia myslia aj na túto eventualitu, a tak najmä v autách s karosériou kombi, alebo v SUV často nájdeme v zadných sedadlách otvor určený práve na prepravu lyží. Lyže ukryté priamo v aute sú bezpečne ukryté pred zlodejmi i zlými poveternostnými podmienkami. Nie ste obmedzení ani maximálnou rýchlosťou, tak ako pri prevoze nad autom.

Alternatívou pre prevoz lyží či snowboardu môže byť aj zavesenie na ťažné zariadenie vzadu. Umožňuje jednoduchšiu manipuláciu, uvezie až 6 párov lyží naraz. Má to však aj svoje nevýhody ako zlý výhľad dozadu, zlý prístup do kufra a nečistoty od cestnej premávky.

 

Dovolenka na horách: čo nesmie chývať vo vašom kufri

Zdroj: Shutterstock

Zoznam vecí, ktoré nezabudnite (checklist)

 • lyže / snowboard
 • palice
 • lyžiarky / snowboardové topánky
 • helma
 • vosk na lyže
 • lyžiarská bunda
 • lyžiarske nohavice
 • zimná čiapka
 • termo ponožky
 • funkčné prado
 • lyžiarske okuliare
 • lyžiarske rukavice
 • lyžiarska kukla
 • flísová mikina / iná vrstva pod bundu
 • náhradné oblečenie k lyžovaniu (prispôsobiť počtu dní)

Oblečenie: radšej viac kusov do rezervy

Na lyžovačke je dôležité mať k dispozícii kvalitný výstroj a vhodné termo oblečenie. V prípade termo oblečenia platí pravidlo, viac je vždy lepšie. Treba mať k dispozícii niekoľko kusov, mokré termoprádlo je vám nanič.

Lekárnička pre každý prípad

Či v lete, či v zime, dobrá lekárnička by mala byť vždy súčasťou vašej dovolenkovej výbavy. Z času na čas môže dôjsť k neočakávanej situácii a tak oceníte najmä obväzy, dezinfekčné prípravky, lieky proti bolesti, zažívacím problémom, horúčke a proti prechladnutiu.

Sušička na obuv a lyžiarky

Veľmi šikovným pomocníkom pri zimnej dovolenke je elektrická sušička topánok. Zredukujete tak výskyt baktérií a plesní a zabezpečíte si komfort a pohodlie na svahu.

Krém na opaľovanie aj v zime

Pre mnohých sú krémy na opaľovanie záležitosťou len letných dovoleniek, avšak pri lyžovačkách vo vyšších nadmorských výškach oceníte aj opaľovací krém so silnejším faktorom. Je skladný, zmestí sa do batohu a teda ho môžete vziať so sebou aj na svah.

Balzam na pery

Masť alebo balzam na pery oceníte v tuhých mrazoch. Najmä pri neustálom pôsobení vetra pri lyžovaní dochádza k popraskaniu kože i pier. Balzam na pery teda určite zbaľte so sebou.

Slnečné okuliare

Lyžiarske okuliare sú samozrejmosťou, slnečné okuliare sú odporúčané. Slnko v spojení s ľadom a snehom na svahu môže mať devastačné účinky pre vaše oči. Nepodceňte to a pribaľte aj jedny kvalitné slnečné okuliare.

Čo netreba brať so sebou?

Najviac miesta v aute zaberie výstroj, lyže a oblečenie. Ušetriť miesto môžete najmä, ak vynecháte jedlo, prípadne ho zredukujete na minimum. V lyžiarskych strediskách sú predsa vždy obchody a tak všetko potrebné viete nakúpiť aj tam. 

Nezabudnite na horské poistenie

Kvalitné poistenie na hory je základ. Viete ho vybavit aj na poslední chvíľu a v prípade pojistného plnenia ušetrí stovky či tisíce eur. Zvážte aj drahšie poistenie na extrémne športy a poistenie batožiny v prípade krádeže.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5