Hmlovky na jeseň a v zime: kedy a ako ich správne používať?

Roland Regely | rubrika: Článok | 6. 11. 2019
Hmlové svetlá by mali byť zapnuté len na nevyhnutný čas, oslepujú totiž iných vodičov.
Hmlovky na jeseň a v zime: kedy a ako ich správne používať?

Zdroj: Shutterstock

Hmlové svetlá slúžia na zlepšenie viditeľnosti v hmle alebo pri silnom daždi či snežení. Častým problémom, s ktorým sa stretávame na slovenských cestách, je však podľa odborníkov ich nesprávne používanie. Pri dobrej viditeľnosti oslňujú ostatných vodičov a hlavne v kolóne áut vyvolávajú zbytočnú nervozitu. Aj skúsení vodiči sa dopúšťajú chyby, že nevypnú hmlové svetlá v pravý čas a nechávajú ich svietiť aj počas jazdy v meste alebo po skončení zníženej viditeľnosti. 

Viete správne používať hmlovky?

Jeseň a zima je obdobie, kedy sa stav na cestách spravidla výrazne zhoršuje. Rýchlejšie sa mení počasie aj viditeľnosť a preto je aj v tomto období extrémne dôležité pravidlo - vidieť a byť videný. K tomu slúžia aj hmlové svetlá. Predné hmlovky vyžarujú väčšinou biele svetlo, pričom rôzne fólie na krytie sú zakázané a sú vnímané ako zásah do funkčnosti komponentu vozidla. 

Hmlovky lepšie osvetľujú cestu, jej nedokonalosti a nástrahy, ktoré by mohli viesť k dopravnej nehode. Zadné hmlovky tvorí zvyčajne silné červené svetlo a slúžia predovšetkým na to, aby sme boli lepšie a včas videní vodičmi idúcimi za nami.

 

Denné svietenie niekedy nestačí

Okrem správneho používania hmloviek treba v zimnom období myslieť aj na to, že nestačí mať zapnuté len denné svetlá. Za zníženej viditeľnosti sa odporúča, aby šoféri používali aj stretávacie svetlá, prípadne tie hmlové. Denné svietenie je totiž často nedostatočné. Pri zapnutých denných svetlách nie je auto vidieť z pohľadu vodiča auta jazdiaceho za ním. 

V sychravom počasí sa navyše rýchlejšie zašpiní nielen čelné sklo, ale aj svetlomety, ktorých účinnosť sa tak môže znížiť aj o polovicu. Preto je dôležité ich pravidelné čistenie a rovnako potrebné je aj zbaviť sa snehu a námrazy, ktoré sa na nich nachádzajú.  

„K výraznejšiemu oslňovaniu a zhoršenej viditeľnosti môže prispieť aj neskorá výmena stieracích líšt, preto nemôžeme zabúdať na ich pravidelnú výmenu. Ich životnosť je spravidla maximálne jeden rok. Opotrebované lišty stieračov zle odstraňujú nielen vodu, ale aj nečistoty a nechávajú na okne rozmazané šmuhy, ktoré lámu a rozptyľujú svetlo,“ varuje generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, ktorý prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO, Karolína Topolová.

Používanie hmloviek plne v rukách šoféra

Použitie hmloviek je za nepriaznivých podmienok vždy na zvážení vodiča. Auto ich má na to, aby sa používali, ale zároveň treba myslieť aj na včasné vypnutie. Vypnúť by sme ich mali vtedy, keď sa rozhľadové podmienky zlepšili, čiže už husto neprší alebo sa hmla rozplynula. Taktiež je treba myslieť na ich vypnutie pri vjazde do tunela, alebo ak sme v súvislej kolóne. 

Hmlovky v obciach a mestách za zlého počasia nie sú zakázané. Ale tým, že sú tieto úseky ciest zvyčajne dobre osvetlené, je v nich väčší počet vozidiel, ich nemusíte mať väčšinou zapnuté. Vždy je na zvážení každého šoféra, aby vyhodnotil aktuálnu situáciu aj s ohľadom na iných účastníkov cestnej premávky.

Pokuta za zlé používanie hmloviek

Áno. Policajti vám môžu udeliť blokovú pokutu aj za nesprávne používanie hmlových svetiel. Jej výška je 30 eur. Používanie hmloviek v kolóne, prípadne vo vyššie uvedených prípadoch sa trestá. Len veľmi ťažko budete policajta presviedčať, že ste na to zabudli, alebo že ste to mysleli dobre.

Kde robí veľa šoférov chybu? Pri svietení

Denné svietenie vždy a všade. Prečo? Zákon hovorí, že Vozidlo musí mať okrem prípadu uvedeného v § 34 ods. 4 počas jazdy rozsvietené stretávacie svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie; to neplatí pre nemotorové vozidlo.

Pozor na oslepovanie brzdovými svetlami. Prečo? Zlozvykom mnohých vodičov je státie na brzde po celú dobu čakania na semafore, v zápche či napríklad na priecestí. Nepríjemné to môže byť najmä v nočných hodinách. Často pritom nie je nutné „stáť na brzde“.

Odparkované auto ako oslepovák. Prečo? Často sa stáva, že vodiči na sídliskách, ale aj na bežných cestách nechávajú zapnuté stretávacie svetlomety popri tom, ako na niekoho čakajú. Dochádza tak opäť k nepríjemnému oslňovaniu oproti idúcich vodičov, prípadne možno svietite niekomu priamo do obývačky.

Nečistoty či sneh na aute. Prečo? Tento problém prevláda najmä počas zimných mesiacov, no môže sa "objaviť" počas ktoréhokoľvek ročného obdobia. Stačí, ak vaše auto bude zašpinené od blata až po úroveň hlavných svetiel (vrátane) a vy tieto svetlá neočistíte. V takomto prípade vám polícia môže udeliť aj pokutu, pretože vašou povinnosťou je zabezpečiť motorové vozidlo tak, aby neohrozovalo premávku a jej účastníkov. 

Anketa

Aký je rok výroby vášho auta?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok