KVÍZ: Poznáte povinnosti cyklistu v premávke?

31.10.2019 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Každý, kto z času na čas prevetrá svoj bicykel po cestnej komunikácii musí poznať pravidlá cestnej premávky. Cyklistov sa týka niekoľko špecifík. Poznáte ich dobre? Otestujte sa!


Pokiaľ sa s bicyklom pohybujete v cestnej premávke, musíte mať na zreteli vlastnú bezpečnosť. Ak nedodržiavate pravidlá cestnej premávky, ohrozujete predovšetkým váš život.

 

Pravidlá jazdy na bicykli

Pokiaľ sa na bicykli veziete, využívajte predovšetkým pruh určený pre cyklistov, prípadne cyklotrasy.

V menších mestách či obciach sa však takéto špeciálne pruhy nenachádzajú. Vtedy vstupujete do vozovky ako motorové vozidlá.

Ako cyklista musíte v cestnej premávke dbať na opatrnosť a prispôsobiť tomu aj svoju rýchlosť jazdy. Je dôležité jazdiť predvídavo, pretože prípadná kolízia bude bolieť predovšetkým vás a nie motorové vozidlo.

Cyklista na bicykli jazdí vpravo, tak ako motorové vozidlá. Na chodníku pre chodcov nemá čo robiť. Po chodníku však môžu jazdiť na bicykli len osoby mladšie ako 10 rokov (obvykle v doprovode rodiča,ktorý kráča peši).

Po chodníku môžu cyklisti svoj bicykel len viesť. Rovnako tak aj na prechode pre chodcov. Pokiaľ sa chystá cyklista využiť prechod, mal by z bicykla zostúpiť a kráčať vedľa neho.

K zvýšeniu svojej bezpečnosti môžu cyklisti prispieť používaním reflexných prvkov a dobrým osvetlením. Medzi povinnú výbavu patrí:

  • biele odrazové sklo umiestnené vpredu
  • červené odrazové sklo vzadu
  • oranžové odrazové sklo na pedáloch a lúčoch kolies
  • červené svetlo vzadu (pod sedadlom)
  • biela svetlo vpredu

Cyklistický odev s reflexnými prvkami nie je povinný, ale rozhodne odporúčaný. Tým je cyklista  lepšie viditeľný.

KVÍZ: Poznáte povinnosti cyklistu v premávke?

Zdroj: Shutterstock

Ďalšia povinná výbava cyklistu

Každý bicykel musí byť vybavený dvoma účinnými samostatnými brzdami. Pneumatiky a ráfiky nesmú byť s trhlinami alebo inými deformáciami. Na vonkajšom povrchu bicykla nesmú byť ostré alebo špicaté výšnelky a konce riadítok musia byť ukončené doobla.

Povinnosť nosiť prilbu majú len deti do 15 rokov v obci aj mimo nej. Mimo obec musia prilbu nosiť všetci cyklisti.

Predbiehanie cyklistu

Predbiehať cyklistu by mal vodič len na prehľadnom úseku. Počas manévru by mal byť dodržaný bočný odstup najmenej 1,5 metra.

Nie je vhodné cyklistu obiehať pred prechodom pre chodcov. Aj cyklista dáva chodcovi prednosť, rovnako ako vozidlo.

Na kruhovom objazde sa cyklisti radia viac  vľavo, aby objazd prešli čo najrýchlejšie. Preto je lepšie spomaliť a nechať cyklistu prejsť. Neobiehajte cyklistu ani na križovatke, tesne pred odbočením vpravo. Mohlo by dôjsť k zrážke.

Cyklistu, ktorý ide úmyselne stredom vozovky, určite nepredbiehajte. Môže sa práve pripravovať na odbočenie.

Pozor na vystupovanie z vozidla!

Vodič, ktorý vystupuje z vozidla by sa mal vždy pozrieť do spätného zrkadla, či práve okolo neho nejde cyklista, aby neotvoril dvere práve tesne pred ním. Predchádzať takýmto zrážkam pomáha aj tzv. holandský chvat. Pri vystupovaní otvára vodiť dvere pravou rukou. Tak sa musí pootočiť a získa lepší výhľad dozadu z okna aj zrkadla.


KVÍZ: Poznáte povinnosti cyklistu v premávke?

Má bicykel, ktorý vstupuje do premávky, povinnost byť vybavený blatníkmi?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.