5 týždňov dovolenky aj pre rodičov mladších ako 33 rokov. Toto sú zmeny pre rok 2020

05.11.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


5 týždňov dovolenky aj pre rodičov mladších ako 33 rokov. Toto sú zmeny pre rok 2020


Január 2020 poteší všetkých mladých rodičov, po novom získajú o 5 dní dovolenky navyše. Nárok na dlhšiu dovolenku o jeden týždeň totiž budú mať aj zamestnanci, ktorí nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú predložili poslanci koaličnej SNS Tibor Jančula a Magdaléna Kuciaňová. Následne ju odobril aj parlamentný sociálny výbor.

Na osem týždňov dovolenky budú mať nárok riaditelia škôl, učitelia, pedagogickí asistenti, majstri odbornej výchovy, tréneri športových tried či vychovávatelia.

Za novelu, ktorá bude platiť od januára 2020, hlasovalo 91 poslancov. Okrem prítomných poslancov koalície ho podporili aj poslanci z klubov Sme rodina, ĽSNS a 5 nezaradených poslancov.

Doposiaľ len 4 týždne

V súčasnosti Zákonník práce určuje základnú výmeru dovolenky pre zamestnanca na najmenej štyri týždne. Ak však do konca kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov, má nárok na päťtýždňovú dovolenku.

Poslanci navrhujú zvýšiť dĺžku základnej výmery dovolenky na päť týždňov aj pre zamestnancov, ktorí nedovŕšili 33 rokov, ale trvalo sa starajú o dieťa. "To je v súčasnosti už platným sociálnym štandardom pre zamestnancov aj v iných členských štátoch Európskej únie, ako aj platným zamestnaneckým zvýhodnením u mnohých zamestnancov v Slovenskej republike," tvrdia poslanci.

Kolektívna zmluva umožňuje aj teraz dohodnúť dlhšiu výmeru. Niektoré firmy na Slovensku takéto úpravy uplatňujú.

Mladí rodičia budú mať nárok na viac dní dovolenky

Zdroj: Shutterstock

Minimálna dĺžka dovolenky v Európskej únii

 1. Luxembursko - 34 dní
 2. Malta - 26 dní
 3. Rakúsko - 25 dní
 4. Dánsko - 25 dní
 5. Fínsko - 25 dní
 6. Francúzsko - 25 dní
 7. Švédsko - 25 dní
 8. Portugalsko - 25 dní
 9. Španielsko - 25 dní
 10. Belgicko - 20 dní
 11. Bulharsko - 20 dní
 12. Česko - 20 dní
 13. Taliansko - 20 dní
 14. Maďarsko - 20 dní
 15. Poľsko - 20 dní
 16. Slovensko - 20 dní

Zmeny začnú platiť od januára 2020

Táto zmena by podľa nich mala pozitívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo, rodinu, samotnú výchovu detí, ale aj na cestovný ruch. Novela Zákonníka práce by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2020.

Nezaradený poslanec Jozef Mihál upozornil na pripomienky zamestnávateľov k tejto zmene. Tiež sa obáva aplikačnej praxe, lebo v zákone nie je podľa neho zadefinovaná "trvalá starostlivosť o dieťa". "Bude to spôsobovať v aplikačnej praxi problémy, zamestnanec si bude chcieť uplatniť dovolenku, ale názor zamestnávateľa bude iný. Čo napríklad starostlivosť po rozvode, striedavá starostlivosť?" upozornil Mihál pre TASR.

Kuciaňová je však presvedčená o tom, že je upravené v zákone, akým spôsobom rodičia vykonávajú starostlivosť o dieťa po rozvode, preto problém v tejto oblasti nevidí. Ak by vznikli problémy v praxi, je ochotná sa nimi zaoberať. "Zamestnávateľ je povinný poskytnúť minimálne dva týždne, pri ostatných dňoch dovolenky sa hovorí o vzájomnej dohode zamestnanca a zamestnávateľa. Každý rozumný zamestnávateľ, ak chce byť úspešný, musí mať spokojného zamestnanca," dodala Kuciaňová.

Výhrady majú zamestnávatelia i rezort financií

S návrhom SNS zásadne nesúhlasia zamestnávatelia, informuje agentúra SITA. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) tvrdí, že prijatie novely Zákonníka práce bude mať zásadne negatívny dopad na podnikateľské prostredie na Slovensku.

„Návrhom dochádza opätovne relatívne krátkom období k de facto navýšeniu nákladov práce. Vo vzťahu k výmere dovolenky dávame tiež do pozornosti fakt, že Slovensko má najvyšší počet poskytovaných sviatkov a dní pokoja (15) v porovnaní s okolitými štátmi, čo má v konečnom dôsledku rovnaký efekt, ako väčšia výmera dovolenky,“ odkázala RÚZ národniarom.

Rovnaký efekt majú podľa zamestnávateľov ustanovenia Zákonníka práce o dôležitých osobných prekážkach v práci. Tie totiž predpokladajú uvoľnenie zamestnanca počas ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia.

Opatrenie pravdepodobne zníži produkciu firiem a slovenská ekonomika klesne. V pripomienkovom konaní k návrhu novely Zákonníka práce od národniarov na to upozornilo Ministerstvo financií SR. "Za predpokladu, že aspoň polovica výpadku produkcie sa dobehne, ekonomika poklesne o 84,9 miliónov eur, teda 0,09 % hrubého domáceho produktu," tvrdí rezort financií.

Chcú podporiť cestovný ruch

„Očakáva sa pozitívny vplyv napríklad v oblasti cestovného ruchu a mierne negatívny vplyv na produktivitu tých zamestnancov u zamestnávateľov, ktorým sa navýši základná výmera dovolenky o jeden týždeň,“ tvrdí dvojica národniarov.

Prečítajte si tiež:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo