Vianočné trhy v Budapešti 2019: najchutnejšie adventné trhy v Európe?

13.11.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Maďarská gastronómia je povestne dobrá a Slováci ju dôverne poznajú. Je to jeden z najväčších dôvodov, prečo každý rok tisíce Slovákov smerujú pred Vianocomi do Budapešti.


V predvianočnom období sa európske metropoly predbiehajú v tom, ktorá prinesie autentickejší vianočný zážitok z adventných trhov. Budapešť patrí nepochybne medzi tie najlepšie a najväčšie. Každoročne ich navštívi viac ako 600-tisíc ľudí.

Otvorené každý deň až do Silvestra

Na budapeštianskom Vörösmartyho námestí sa aj tento rok koná už 16. ročník tradičných vianočných trhov, ktoré patria medzi desať najkrajších v Európe. Jedinečnosťou tohto trhu je, že ide o vianočný aj novoročný trh a otvorený je od 27. novembra do 31. decembra 2019, teda aj po vianočných sviatkoch, a to každý deň v čase od 10:00 do 20:00 hod.

Odporúčame tiež navštíviť trhy pred Bazilikou sv. Štefana.

Pri návšteve budapeštianskych trhov nemusíte zamieňať hotovosť za forinty, na trhoch sa dá platiť aj kartou.

Budapešť láka skvelým jedlom i programom

Typické pre budapeštianske trhy je najmä výborné jedlo. Námestím sa počas predvianočných dní nesie vôňa trdelníkov, pečených gaštanov, pečienky, maďarského gulášu či halászlé a nechýba samozrejme ani varené víno či punč.

Návštevníci si aj tento rok budú môcť vybrať z ponuky 130 výrobcov ľudovoumeleckých predmetov v obnovených drevených domčekoch, ktoré ich lákajú vianočným tovarom, remeselníckymi výrobkami a gastronomickými pochúťkami.

Trhy ponúkajú bohatý kultúrny program pre malých aj veľkých. Cez týždeň i víkendy čakajú návštevníkov tanečné vystúpenia a koncerty folkovej, jazzovej, bluesovej či soulovej hudby. Deti zas potešia bábkové divadelné predstavenia, drevený vláčik na hranie a kreatívne dielničky, kde si môžu vyrobiť sviečku, košík, medovníky alebo rôzne ozdoby.

Pre fajnšmekrov sú pripravené aj platené prehliadky so sprievodcom. Za 2,5 hodiny a 30 eur absolvujete so sprievodcom návštevu dvoch vianočných trhov aj ochutnávku vína.

 

vianočné trhy v budapešti: ceny, parkovanie, čo vidieť

Zdroj: Pixabay

Ako sa dostať na vianočné trhy v Budapešti?

Zo Slovenska premávajú do Budapešti autobusy i vlaky a mnohí cestujú aj autom a parkujú bezplatne najmä v obchodných centrách v okrajových častiach metropoly.

Pri ceste autom si nezabudnite kúpiť maďarské diaľničné mýto a pozor aj na povinnú výbavu v aute (autolekárnička, výstražný trojuholník, reflexná vesta, náhradná pneumatika).

Celodenné autobusové výlety zo slovenských miest vyjdú približne na 30 eur spiatočne. Ak chcete ísť na vlastnú päsť, je rozdiel v cene zanedbateľný, takže takéto výlety vychádzajú veľmi výhodne, nakoľko máte v cene aj program.

Vlak Praha - Bratislava - Budapešť premáva každé dve hodiny. Košice - Budapešť zase 2-krát denne. Deti do 6 rokov cestujú vlakom zadarmo a seniory nad 65 rokov majú vo vnútroštátnych vlakoch Maďarska bezplatnú dopravu - týka sa to občanov EÚ a výhradne vnútroštátnych vlakových liniek. Medzinárodný spoj zo Slovenska je potrebné zakúpiť aj pre dôchodcu, avšak stačí mu niekde prestúpiť na vnútroštátny vlak a už cestuje bezplatne. Vlak pre dospelú osobu z Bratislavy do Budapešti vyjde na 17,50 eur. Z Košíc to stojí 20 eur a napríklad z Popradu 28,50 eur (vyššia cena, pretože sa ide cez Košice)

Na trhy sa dostanete veľmi jednoducho odkiaľkolvek z mesta. Priamo na námestí stojí linka metra M1 (žltá), neďaleko je však aj stanica Deák tér, kde má zastávku metro M2 a M3, aj električky číslo 47 a 49. Stačí teda naskočiť na spomínané linky a behom pár minút ste v centre diania.

Ceny lístkov na metro v Budapešti

  • Jednosmerný lístok vyjde 350Ft (1 euro)
  • Celodenný lístok vyjde 1650Ft (5 eur)
  • 3 zastávky za 300Ft (0,90 eura)
  • Deti do 6 rokov cestujú v metre ZDARMA

Orientačné ceny jedál na trhoch

Ceny jedál a pitia sú prijateľné, aj keď vyššie ako v Bratislave. Langoše kúpite za 3 eurá, guláš stojí 6 eur, klobásky vám predajú od 5 eur a perkelt z kohútích žliaz stojí  7 eur.

Za punč bez alkoholu zaplatíte 3 eurá, s alkoholom 5 eur, s pálenkou 6 eur a za varené víno dáte 3 eurá.

Odporúčame tiež: Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo