Adventné trhy v Európe: kam sa oplatí vycestovať za vianočnou atmosférou

14.11.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Vianočné trhy v našom hlavnom meste patria medzi najnavštevovanejšie. Rovnako tak sú však v poslednom období obľúbené aj trhy v blízkych metropolách. Lacné letenky zároveň otvárajú nové možnosti vo vzdialenejších európskych metropolách.


Štokholm, Záhreb, Kodaň, Madrid. To je len niekoľko z destinácií, ktoré počas predvianočného času prinášajú autentickú atmosféru. Vyberáme tie najlepšie z celej Európy a pripájame aj praktické informácie, ako sa na trhy najrýchlejšie a najlacnejšie dostanete.

Viedeň

Vôňa pečených gaštanov, vianočného punču, lokší a perníkov vás čaká aj neďaleko Bratislavy. Viedeň je blízko a každoročne ponúka jedny z najkrajších vianočných trhov široko-ďaleko. Trhy sa konajú od 16. novembra do 26. decembra 2019. Do Viedne je najlepšie cestovať vlakom alebo autobusom na hlavnú viedenskú stanicu a odtiaľ metrom. 

Budapešť

Na budapeštianskom Vörösmartyho námestí sa aj tento rok koná už 16. ročník tradičných vianočných trhov, ktoré patria medzi desať najkrajších v Európe. Jedinečnosťou tohto trhu je, že ide o vianočný aj novoročný trh a otvorený je od 27. novembra do 31. decembra 2019, teda aj po vianočných sviatkoch. Zo Slovenska premávajú do Budapešti autobusy i vlaky a mnohí cestujú aj autom a parkujú bezplatne najmä v obchodných centrách v okrajových častiach metropoly.

Praha

Praha patrí medzi mestá s najkrajšími vianočnými trhmi v Európe. Všetko prebieha v centre mesta, od Staromestského námestia so živým betlehemom až po Václavské námestie a to od 2. do 23. decembra. Už len prechádzka po malebných pražských uličkách v čase adventu je niečo výnimočné. Nechýba skvelé jedlo a pitie a množstvo po domácky vyrobených suvenírov. Pobyt v Prahe je ideálne spojiť aj s ochutnávkou piva. Do Prahy viete cestovať veľmi výhodne vlakom i autobusom z viacerých slovenských miest.

 

vianočné trhy v prahe: kedy začínajú?

Zdroj: Pixabay

Krakov

Mesto Krakov je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a v období Vianoc sa mení na ešte čarovnejšie mesto. Hlavné trhy sa sústreďujú na centrálnom námestí Rynek Glowny. Typickým suvenírom, ktorý si môžete od miestnych kúpiť sú teplé papuče. Nechýbajú tradičné poľské jedlá, sladké perníky i povestné krowky. Krakov vás opije nielen vareným vínom, ale aj bohatou históriou. Možno si tu pozrieť napríklad aj historické betlehemy až z 19. storočia.

Ľubľana

Vianočné trhy v Ľubľane začínajú rozsvietením obrovského vianočného stromčeka v posledný novembrový deň a trvajú až do osláv Nového roka. Pomedzi drevené stánky sa realizujú pouliční umelci a promenáduje sa tu sprievod Deda Mráza. Celé námestie je v predviančnom čase sfarbené do bielo-fialovej farby. Mnohí si návštevu vianočných trhov spájajú aj s lyžovačkou v neďalekom stredisku Krkavec, ktoré je vzdialené len polhodinu cesty od Ľubľany. Do Ľubľany sa odporúča cestovať najmä autom.

Záhreb

Slováci cestujú do Chorvátska spravidla najmä na letnú dovolenku. Boli ste však v metropole Záhreb v zimnom období? Tamojšie adventné trhy sú označované za najkrajšie v celej Európe. Nájdete tu všetko. Korčuľovanie pod holým nebom, stánky s výborným vareným vínom a dalmátske cukrovinky (frituly) sa vám budú páčiť. Do Záhrebu je najlepšie cestovať autom, alebo autobusom.

Brusel

Brusel je domovom jedného z najväčších vianočných trhov v Európe. Každoročne je súčasťou mestského festivalu Winter Wonders, ktorý sa odohráva v centre mesta. Bruselské adventné trhy sú známe tým, čím je aj Belgicko, výbornou čokoládou. Lacné letecké spojenie s Bruselom zabezpečujú nízkonákladové aerolinky Ryanair z Bratislavy i Viedne.

Kodaň

Druhý najstarší zábavný park v Európe je skvelé miesto na návštevu počas celého roka. Na Vianoce ale ožíva ešte viac a vďaka unikátnemu osvetleniu, severským ornamentom a výborným jedlom vám ponúkne skutočne výnimočný zážitok. Kodaň je navyše výborne dostupná aj z našich končín. Viete sem cestovať veľmi lacno letecky z Viedne.

vianočné trhy v kodani: ako sa tam dostať?

Zdroj: Pixabay

Salzburg

Navštíviť Salzburg počas Vianoc je veľký zážitok. Atmosféru dopĺňa všadeprítomný Mozart a úžasne vysvietená ulica Getreidegasse. Vyvrcholením zimy v Salzburgu je tiež sprievodov čertov, kedy ulicami beží niekoľko stoviek chlpatých postáv s hrôzostrašnými maskami. Trhy na úpätí pevnosti Hohensalzburg ponúkajú tiež výborný výhľad na mesto. Do Salzburgu je ideálne cestovať autom.

Madrid

Kto by povedal, že v slnečnom Madride nájdete jedny z najkrajších vianočných trhov v celej Európe? V uliciach rozvoniava sladké churros a zahrejete sa horúcou čokoládou. Skočte rovno do nákupného šialenstva na ulici Gran Via a okrem všetkých darčekov tu nájdete aj vysvietené výklady obchodov, ktoré uchvátia svojou kreativitou. Najlacnejšie spojenie do Madridu premáva z Viedne, s leteckou spoločnosťou Lauda.

Štokholm

Štokholmské adventné trhy sú jediné svojho druhu a zároveň ide o najväčšie múzeum pod holým nebom v Európe. Prezentuje tradičnú škandinávsku kultúru na maličkom ostrove Djurgarden v centre Štokholmu. Ak chcete skúsiť niečo menej tradičné a zároveň zažiť pravú škandinávsku zimu, potom Štokholm je úplne ideálny. Lacné letenky do Štokholmu rezervujete z Viedne, lieta sem niekoľko nízkonákladových spoločností.



Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5