Zrazili ste zviera na ceste. Ako postupovať?

20.11.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Niektoré úseky ciest prinášajú nebezpečenstvo výskytu zveri. Pri zrážke treba postupovať podľa striktných pravidiel, v opačnom prípade môžete skončiť aj vo väzení.


Jeseň a zima prináša pre šoférov okrem povinnosti prezuť pneumatiky aj chladné počasie a viac tmy. Okrem iného býva v blízkosti mnohých ciest na Slovensku v tomto období aj omnoho viac voľne sa pohybujúcej zveri. To automaticky zvyšuje riziko stretu i dopravných nehôd. Lesná zver a šmykľavá, respektíve zasnežená cesta je jednou z kombinácií, ktorá môže spôsobiť aj smrť človeka v aute. Prečítajte si, ako postupovať, ak zrazíte divú zver alebo domáce zviera.

Kde všade zvýšiť pozornosť

Zvýšenú pozornosť je odporúčaná na úsekoch vyznačených výstražnými dopravnými značkami A 17 – zvieratá a A 18 – zver. Sú to také tie trojuholníkové značky so zvieraťom uprostred.

Zver sa často vyskytuje na cestách vedúcich cez súvislé lesné porasty, úsekoch medzi lesnými porastmi a poľami a tiež okolo vodných tokov.

Zviera sa správa inštinktívne. To znamená, že ak je oslepené reflektormi, väčšinou zostane stáť na mieste. Nie je však vylúčené, že sa vráti späť na rovnakú stranu za vozovku alebo sa pokúsi prejsť cez cestu. Preto je dôležité nepanikáriť. Najistejšie je začať konštante brzdiť a snažiť sa vyhnúť zrážke a prejsť popri zvieraťi čo možno najnižšou rýchlosťou. Nie vždy sa to však dá. Zastavte, pokračujte až keď si budete istý, že je zviera preč.

 

Čo robiť, keď zrazím srnku, jeleňa či diviaka (postup)

Zdroj: Pixabay

Zrazil som zver, čo s tým?

Najčastejšie môžete na našich cestách naraziť na srnku, jeleňa, či zajaca. Za žiadnych okolností si toto zviera neberte domov. Považuje sa to za pytliactvo a to sa podľa zákona môže pre vás skončiť aj odňatím slobody na dva roky. S telom zvieraťa tiež za žiadnych okolností nemanipulujte.

V každom prípade bezodkladne zavolajte na políciu, to znamená na telefónne číslo 158 či 112. Nemusíte sa báť pokuty, po takomto oznámení sa takáto zrážka považuje za škodovú udalosť. Problém môže byť v tom prípade, ak ste preukázateľne porušili dopravný predpis - teda ak ste napríklad išli úsekom rýchlejšie, než je povolené.

Čo robiť, keď prídu policajti?

Pred príchodom policajnej hliadky sa nezabudnite pripraviť - zapnite výstražné svetlá, oblečte všetkým spolucestujúcim reflexné vesty, umiesnite výstražný trojuholník do dostatočnej vzdialenosti a najmä zachovajte pokoj. Ak auto stojí na ceste, nezostávajte v ňom, ale zídite mimo cesty - kvôli vlastnej bezpečnosti. Ak tvorí zviera prekážku ostatným vozidlám pri obchádzaní, umiesnite výstražný trojuholník radšej do dostatočnej vzdialenosti voči zvieratu, aby vodiči stihli adekvátne zareagovať.

Policajti po príchode spíšu zápisnicu a kontaktujú príslušníkov poľovníckeho združenia. Následne za pomoci poľovníkov, prípane aj bez odstránia telo zvieraťa z cestnej premávky. 

Kto zaplatí škodu na aute?

Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, máte viac-menej vyhraté. Drvivú väčšinu škôd na aute vám preplatí poisťovňa. K vydokladovaniu poistnej udalosti budete potrebovať aj dokumentáciu od príslušníkov policajnej hliadky, ktorá sa dostavila na miesto poistnej udalosti

Kto zaplatí škodu poľovníkom či majiteľovi zvieraťa?

Aj poľovnícke združenie či iný majiteľ zvieraťa si môže nárokovať na náhradu škody, ktorú ste mu zrážkou zvieraťa spôsobili. Najmä ak sa jedná o dobytok. V takomto prípade bude škoda hradená z vášho povinného zmluvného poistenia. Ďalší faktor, ktorý treba zobrať do úvahy pri výbere povinného zmluvného poistenia.

V prípade, že zrazíte psa, posudzuje sa prípad inak. Ak sa totiž voľne pohybuje po vozovke, je zaň zodpovedný jeho majiteľ, ktorý ho nezabezpečil dostatočne. V každom prípade však kontaktujte políciu, aj keď nedošlo ku škode na vozidle.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo