Vianočné trhy v ČR: kapustnicu nehľadajte, cestujte radšej vlakom

14.11.2019 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Sviatky


Milujete predvianočnú atmosféru adventných trhov? Ak máte chuť tento rok na zmenu, vycestujte k našim susedom na západ do Českej republiky.


Rozžiarené a vyzdobené námestia, ľudí smejúcich sa a skláňajúcich sa nad teplým nápojom a vôňú najrôznejších pochutín, to si pri slove vianočné prípadne adventné trhy predstaví takmer každý. I u našich susedov sa v stánkoch sa ponúkajú predovšetkým vianočné tovary, ako vianočné ozdoby, pomôcky na pečenie a množstvo "Hand made" dárčekov vyrobených domácimi výrobcami.  Kapustnicu by ste však hľadali márne. To je špecifické pre slovenské Vianoce. Aj keď korbáčiky, či slovenské syry nájdete i tu.  Žalúdok zahrejú predovšetkým braučové kolená, klobásy, grilované kuracie, teplé gaštany, varené víno ("svařák"), medovina či punč a sladkosti všetkých druhov.

 

Pokiaľ sa chystáte k susedom, aby ste si užili pokojnú atmosféru, odporúčame Vám využiť radšej vlakové spojenie. České dialnice sú totiž nechvaľne známe nikdy nekončiacimi opravami a uzávierkami, obzvlášť D1 z Brna do Prahy.  Ak už sa predsa len rozhodnete vyraziť autom, nechajte ho na jednom z P+R a ďalej sa pohybujte metrom či mestskou hromadnou dopravou. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam, ktoré  sú spojené s parkovaním v centre.

Ceny za jedlo a suvenýri sú mierne vyššie. Avšak rozhodne sa nepribližujú cenám v Rakúsku. Vymoženosťou posledných rokov je možnosť bezkonaktnej platby i na stánkoch. Radšej si však so sebou pribaľte i nejaké tie české koruny, platby eurom sa tu moc "nenosia". Zmenární a bankomatov je však v okolí námestí s vianočnými trhmi vždy dostatok.

Vianočné trhy v Prahe

Jedinečnou a zatiaľ neprekonateľnou atmosférou láka svojich návštevníkov Praha. Medzi najkrajšie a najoceňovanejšie patria práve tie na Staromestskom námestí. 30. novembra v sobotu pred prvou adventnou nedeľou sa rozsvieti vianočný strom a tým budú trhy zahájené. V drevených  nazdobených domčekoch môžete nakúpiť drobnosti každý deň od 10.00 do 22.00.  Stánky s občerstvením budú mať otvorené až do polnoci.

Krásu a atmosféru adventného  trhoviska na Staromestskom námestí si môžete vychutnať až do 6. januára 2020.

Vianočnou atmosférou však žije celá Praha a na punč, či teplé zemiakové špirály môžete naraziť aj na ďalších námestiach.

Tabuľka: Prehľad vianočných trhov v Prahe

Námestie Dátum
Náměstí Republiky 30.11. 2019 - 30.12.2019
Václavské náměstí 30.11.2019 - 6.1.2020
Staroměstské náměstí 30.11.2019 - 6.1.2020
Tylovo náměstí 26.11.2019 - 24.12.2019
Náměstí Míru 20.11.2019 - 24.12.2019
Výstaviště Praha Holešovice 29.11.2019 - 1.12.2019
Pražský hrad, náměstí za katedrálou sv. Víta, Václava a Vojtěcha 23.11.2019 - 6.1.2020

Takmer na všetkých trhoch sú stánky otvorené až do 22.00 okrem Pražského hradu. Tu je otváracia doba kratšia. Od pondelka do štvrtku do 18.00, v ostatné dni do 19.00.

Vianočné trhy v Českej republike

Zdroj: Shutterstock

Tipy na vianočné trhy mimo Prahu

Praha však nie je jediné miesto hodné návštevy. Juhomoravská metropola láka obrovským ruským kolesom. Nájdete ho na Moravskom námestí. S nádychom nostalgie si vychutnáte atmosféru na Zelnom námestí a odtiaľ cez Dominikánske námestie a Námestie Slobody sa dostanete až k spomínanému Moravskému námestiu.  Na Moravskom námestí poteší všetkých miláčikov zimných korčulí aj vonkajšie klzisko. Pri návšteve Brna sa tak poriadne oblečte. Stánky s občerstvením sú na všetkých spomínaných miestach návštevníkom k dispozícii od 30.11.2019 do 5. 1.2020. Slávnostné rozsvietenie vianočného stromu prebehne v piatok 29. novembra.

Olomouc je známy originálnou kvalitou punču a Norimberského vína, ktorého receptúra je nemenná a prísne kontrolovaná. Vianočné trhy v Ostrave začínajú už v piatok 29. novembra na Masarykovom námestí. Vianočný stromček sa rozsvieti v nedeľu 1. decembra. Stánky s pochutinami nájdete aj na priľahlom Jiráskovom námestí a na Solnej ulici a ulici 28. října. Trhy trvajú do 23. decembra (na ulici 28. října až do 2. januára 2020). Jak v Ostrave, tak aj v Olomouci si môžete počas adventných trhov zakorčuľovať.

Vianočnú atmosféru však sľubujú aj ďalšie mestá ako Mikulov, Zlín, Uherské Hradište, České Budejovice, Plzeň, Liberec, Pardubice a pod. V mnohých vystúpia aj známi speváci a hudobné skupiny. Taktiež mestá lákajú na kreativné a tvorivé dielne pre deti. Avšak vystúpenia sú sústredené predovšetkým na víkend, hlavne 2. a 3. adventnú nedeľu.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Sviatky