Prečo si objednať first moment zájazd? Výrazná zľava a lepšia ponuka

25.11.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Mnoho ľudí plánuje letnú dovolenku na poslednú chvíľu, prípadne niekoľko týždňov vopred. First moment je pritom v mnohých prípadoch najvýhodnejšia voľba.


Tradičné cestovanie k moru či za oddychom do hôr delíme do dvoch skupín - first moment a last minute. Obe skupiny majú svoje pre a proti. Rastúce ceny last minute dovoleniek do európskych destinácií však hovoria aj o tom, že first moment je čoraz populárnejší.

First moment už od jesene

Máte vyhliadnutú vysnívanú destináciu? Alebo čakáte, kým obľúbený hotel zverejní cenník na nasledujúci rok? Ponuky začnite sledovať už od skorej jesene. S príchodom októbra totiž mnohé cestovné kancelárie tlačia svoje first moment brožúrky a takisto pribúda aj zájazdov na internete.

Kým pri last minute ponukách máte garanciu nízkej ceny, ostatné vám cestovná kancelária garantovať nevie. Môže sa totiž stať, že kapacity budú naplnené, prípadne nezískate vyhovujúci typ izby a napokon výhodou first momentu je aj možnosť zaplatiť na poslednú chvíľu - často totiž platíte len symbolickú zálohu.

First moment je tak výborná voľba najmä pre rodiny alebo pre dovolenky s veľkým počtom osôb. Rok dopredu sú k dispozícii takmer všetky najlepšie izby a apartmány vo vybranej destinácii.

 

Prečo sa oplatí kúpiť zájazd dopredu? first moment

Zdroj: Shutterstock

Skorý nákup znamená výraznú zľavu

Deti zadarmo, cestovné poistenie v rámci zájazdu, parkovanie na letisku v cene, alebo pri vlastnej doprave napr. diaľničné známky ako darček. Cestovné kancelárie sa predbiehajú v tom, ktorá prinesie atraktívnejšiu ponuku a tak pri first moment ponukách často vidíme zaujímavé zľavy až do 40% z pôvodnej ceny.

Last minute pri exotických dovolenkách môže vyjsť drahšie. Cena dovolenky totiž záleží na výške ceny letenky, ktorá je veľmi pohyblivá. Prakticky to funguje tak, že čím menej má letecká spoločnosť na daný termín leteniek, tým sa zvyšuje cena. V prípade, že plánujete exotickú dovolenku, začnite o nej premýšľať aspoň pol roka dopredu.

Ako odhaliť lacné triky predajcov?

Mnohé cestovné kancelárie lákajú na first moment ponuky napr. tým, že za dieťa neplatíte. To však v mnohých prípadoch znamená, že nezískate first moment zľavu, pretože ste už využili iný typ zľavy - dieťa zdarma. V konečnom dôsledku tak môžete preplatiť, preto si prerátajte obe možnosti.

Ak môžete, uhraďte 100% sumy first moment dovolenky ihneď. Prečo? Často môžete získať dodatočnú zľavu 5 až 10% z celkovej ceny. Ak si platbu rozdelíte na viackrát, naopak, cena ešte môže o pár percent stúpnuť.

Výborné ceny sa objavujú počas Vianoc. Ak vás jesenná ponuka dovoleniek neosloví, počkajte si na sviatky. Toto obdobie je historicky známe výhodnými ponukami. Takisto v januári možno počas rôznych cesovateľských výstav kúpiť dovolenku s výraznou zľavou.

Cestujete pravidelne s jednou cestovnou kanceláriou? Žiadajte zľavu. Ak ste verný zákazník, cestovná kancelária vám v drvivej väčšine ponúkne vernostnú zľavu. Pár eur dole z ceny predsa poteší.

Výhody first moment dovolenky

  • čím skôr rezervujete, tým je zľava väčšia
  • najširší výber termínov a ubytovacích zariadení
  • oplatí sa, ak viete dopredu, kedy budete mať dovolenku
  • lepšie ceny pre väčšie skupiny, dovolenky s deťmi

Nevýhody first moment dovolenky

  • riziko nepredvídanej udalosti (choroba, zmena zamestnania, rodinné problémy) - platí len ak nemáte poistenie
  • bezpečnostná situácia v destinácii
  • platíte časť sumy alebo celú sumu vopred
  • pri prípadnom zrušení platíte storno poplatky


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h