Musí mať živnostník podnikateľský účet? Nemusí, ale…

11.12.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


Potrebuje živnostník otvárať podnikateľský účet alebo môže používať aj bankový účet fyzickej osoby? Slovenská legislatíva to neurčuje.


Slovenské zákony o podnikaní neprikazujú zakladať živnostníkom bankový účet. V prípade, že podnikáte a prijímate platby iba v hotovosti, postačí vám pokladňa. Na všetko ostatné vám postačí aj bežný účet. Kvôli prehľadnejšiemu účtovníctvu sa však odporúča mať peniaze z podnikania na osobitnom účte.

Podnikateľský účet mať netreba, ale je to výhodné

Ak pracujete len s hotovosťou, postačí vám registračná, prípadne elektronická pokladňa. Dajte si pozor na to, že vyplácať a prijímať hotovosť môžete len do výšky 5000 eur.

V dnešnej dobe sa však zrejme príležitostným bezhotovostným platbám alebo príjmom nevyhnete a preto je založenie účtu síce dobrovoľným, no logickým krokom.

V prípade spoločnosti s ručením obmedzením, akciovej spoločnosti a iných právnických osôb, je potrebné mať zriadený podnikateľský účet, dokonca priamo s menom subjektu.

Bežný účet je lacnejší

V mnohých bankách dnes môžete mať účet zadarmo. Stačí splniť presne stanovené podmienky ako počet trvalých príkazov, aktívne využívanie internetbankingu alebo mať prísun financií v určitej výške.

Ak podmienky nesplníte, zaplatíte poplatok za bežný účet, ktorý sa radovo pohybuje od 3 do 8 eur mesačne. Bežné účty sú však stále lacnejšie, ako podnikateľské účty. Aj preto mnohí živnostníci využívajú na podnikanie práve bežný účet.

Treba si však dať pozor, v ktorej banke máte založený bežný účet a využívate ho na podnikateľské účely. Niektoré banky totiž túto možnosť neumožňujú a ak zistia, že svoj účet takto využívate, môžu ho zrušiť.

 

bežný vs. podnikateľský účet pre živnostníka a podnikateľa

Zdroj: Shutterstock

Osobitný účet znamená jednoduchšie účtovníctvo

Každá SZČO si musí viesť minimálne jednoduché účtovníctvo, v ktorom sa zaznamenávajú všetky pohyby na účte. A teraz si predstavte, že medzi bežnými pohybmi na účte máte aj tie podnikateľské. Budete sa v tom vedieť zorientovať aj pri daňovej kontrole? Problém s tým môže mať aj váš účtovník. Preto je takáto možnosť vhodná práve pre niekoľko pravidelných príjmov a už menej je vhodná pri množstve bankových pohybov.

Mať oddelený účet je objektívne lepšie. Vďaka oddeleniu súkromných a podnikateľských účtov budete mať lepší prehľad o vašich financiách a o nákladoch a výdavkoch spojených s podnikaním či súkromným životom. Uľahčí vám to situáciu pri daňovom priznaní alebo daňovej kontrole a takisto aj pri zhodnocovaní vášho podnikania.

Čo všetko sa deje, ak máte osobitný účet

Číslo účtu, ktorý budete používať na podnikanie, budete musieť nahlásiť na daňový úrad. Všetky pohyby na tomto účte budete musieť evidovať v účtovníctve. Každý nákup, za ktorý zaplatíte bankovou kartou, každý výber z bankomatu, každú operáciu na účte budete musieť evidovať v účtovníctve. Všetky operácie na účte budú k dispozícii daňovému úradu.

Zároveň však máte lepší prehľad o podnikateľských príjmoch a výdavkoch. Poznáte presný počet transakcií – v prípade, že by ste využívali služby účtovníka, ktorý si účtuje od počtu zadaných transakcií, môžete výrazne ušetriť (v prípade osobitného účtu nebude musieť zaznamenávať aj vaše súkromné transakcie z osobného účtu do účtovníctva).

Pozor na exekučné konanie

Ako SZČO podnikáte vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť. To znamená, že ak sa v dôsledku podnikania dostanete do závažnejších finančných problémov a používate jeden účet na podnikanie i súkromný život, môžete mať problém. Exekútor totiž môže nariadiť zablokovanie bankového účtu a vy tak skončíte bez peňazí nielen ako podnikateľ, ale aj ako fyzická osoba.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 2 krát 5 0.5