Tipy, ako získať najlacnejšie povinné zmluvné poistenie (PZP)?

16.12.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Povinné zmluvné poistenie si klienti radi vyberajú najmä podľa ceny. Ak túžite platiť čo najmenej, poradíme vám, na čo sa zamerať.


Poisťovne určujú výšku povinného zmluvného poistenia podľa rôznych kritérií. Znížiť výšku poistky môže klient aj prostredníctvom rôznych zliav či bonusov PZP. Poisťovne majú najradšej šoférov v strednom veku z dlhoročnými skúsenosťami a ideálne ak pochádzajú z menšieho mesta a majú osobné auto s menším objemom valcov a slabším výkonom. V roku 2020 by mali ceny PZP stúpnuť o šesť až sedem percent.

Ako začať? Použite porovnávač

Povinné zmluvné poistenie si môžete v súčasnosti uzatvoriť až v 12 poisťovniach. Každá poisťovňa má interne nastavenú inú poistnú stratégiu v prípade PZP. Jedna poisťovňa má nastavený cenník podľa objemu motora, ďalšia podľa výkonu a ďalšia sa môže orientovať skôr na pohlavie či veku vodiča. Pri porovnávaní to nezabudnite zohľadniť.

Vďaka prehľadnému porovnaniu poistení na internete si môžete okrem cien tiež zistiť, ktorá poisťovňa vám poskytne bezplatné asistenčné služby, pripoistenie čelného skla alebo pripoistenie stretu so zverou. Poistenie môžete okamžite uzatvoriť a po uhradení poistného sa stáva platným.

Ak už máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie a chcete zmeniť poisťovňu, dajte si pozor, aby ste to stihli v termíne.

Ak vám vaša poisťovňa dala minulý rok výhodnú ponuku, neznamená to, že vám ju dá aj nasledujúce roky. Preto použite niektorý z porovnávačov cien a ponúk PZP a presvedčte sa, či náhodou niektorá z poisťovní neponúka niečo lepšie. 

Ak ste sa rozhodli zmeniť poisťovňu, výpoveď PZP podajte najneskôr 6 týždňov pred koncom platnosti zmluvy. Najneskôr 42 dní pred výročným dňom. A pozor - nestačí, keď v tento deň odošlete výpoveď poštou, preto zmenu neodkladajte.

 

ako vybaviť lacné pzp

Zdroj: Shutterstock

Ste klientom niektorej z poisťovní? Využite to

Máte v niektorej z poisťovní uzatvorenú zmluvu na životné, cestovné či iné poistenie? Prípadne máte poistenú nehnuteľnosť alebo byt/dom? Kontaktujte poisťovňu so žiadosťou o zľavu. Poisťovne ako Axa či Union ponúkajú svojim klientom v prípadoch iného poistenia aj výraznejšiu zľavu na PZP. Znamená to, že ročne ušetríte aj niekoľko desiatok eur.

Možno máte nárok na zľavu a ani o tom neviete

Počas roka ste možno získali nárok na zľavu za váš vek alebo bezškodový priebeh. Poistenie auta tak pre vás môže byť na nasledujúci rok omnoho lacnejšie. Najrizikovejšími vodičmi sú podľa Finančného kompasu osoby do 28 rokov. Menej rizikoví vodiči majú od 29 do 55 rokov a najmenej rizikoví sú tí nad 56 rokov. 

Máte preukaz ZŤP? Ste dôchodca? Prípadne máte dieťa do 15 rokov? Nezabudnite to pri vybavovaní novej poistky spomenúť. V prípade zdravotného poistenia získate výraznú zľavu a takisto si môžete uplatniť zopár percent dole v prípade niektorých poisťovní aj za neplnoleté dieťa v domácnosti. 

Jazdíte bez poistných udalostí? Poisťovne si to všímajú

Pri zľavách za bezškodový priebeh sa vo väčšine prípadov zohľadňuje obdobie posledných troch rokov. V prípade niektorých poisťovní platí úmera – čím je doba bez zavinenia nehody dlhšia, tým je poistenie lacnejšie.

Zaplaťte poistenie na rok vopred

Pri mnohých poisťovniach cenu poistného ovplyvňuje aj frekvencia platenia poistnej sumy. Čím je frekvencia platenia nižšia, tým lacnejšie PZP dostanete. To znamená, že ak zaplatíte ročné poistenie naraz a nie napríklad kvartálne, môže vás to vyjsť lacnejšie. Pokojne aj o 10% menej ako je pôvodná suma.

Vyhnite sa poplatkom

Poisťovne si často pýtajú peniaze aj za veci, za ktoré by nemuseli. Napríklad, ak sa korešpondenčná adresa líši od adresy trvalého bydliska, v niektorých poisťovniach za to môžete zaplatiť poplatok 5 eur. Prípadne platíte poisťovni špeciálny poplatok aj za to, že poistíte manželovi či manželke auto - platca poistného je totiž iný, ako jeho majiteľ a to pre poisťovňu znamená administratívne náklady navyše.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Poistenie - spravodajstvo