Kilometre sa stáčajú ďalej, aj napriek novému zákonu

02.12.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Štyri roky po schválení zákona a zákaze, patria manipulácie s odometrami stále medzi obľúbené praktiky ako navýšiť cenu jazdenky.


Na tuzemskom trhu ojazdených automobilov, je ešte stále možné ľahko dosiahnuť úpravu najazdených kilometrov na odometri. Okrem návodov na internete, ako si s tým poradiť svojpomocne, ponúkajú túto možnosť aj spoločnosti, ktoré sa zaoberajú napríklad tuningom automobilov či klasické autoservisy, kde si zájdete na bežnú opravu alebo výmenu pneumatík. 

Zákon, ktorý zakazuje stáčanie odometrov pod hrozbou pokuty od 5000 do 50 000 €, bol pritom NR SR schválený už pred štyrmi rokmi, presnejšie v novembri 2015. 

Zatajenie informácií pri predaji je neprípustné

Ak zobrazovaný stav odjazdenej vzdialenosti nezodpovedá skutočnosti, mal by majiteľ pri prípadnom predaji vozidla túto skutočnosť oznámiť novému majiteľovi. Ak mu túto informáciu zatají, dopúšťa sa nezákonného konania s právnymi následkami. Viacero firiem, ktoré majú vo svojom portfóliu služby ponúkajúce pretáčanie, sa pokúšajú ochrániť pred trestným postihom tvrdením, že v prípade vykonania služby spojenej so zmenou stavu odometra, nenesú žiadnu zodpovednosť, ak majiteľ túto skutočnosť zatají. 

„Je nesporné, že stáčanie kilometrov je veľmi výnosný biznis, vďaka ktorému sa výrazne navyšuje cena predávaných jazdených áut. Podľa odhadov je na slovenských cestách obrovské množstvo vozidiel s upraveným odometrom a tieto automobily len tak, zo dňa na deň nezmiznú. Snažíme sa o to, aby nové stočenky pribúdali čo najmenej,“ Hovorí k danej tematike Július Petrus, predseda združenia SOVA. 

Petrus ďalej spomína, že na stránkach združenia SOVA sa môžu záujemcovia dozvedieť, ako si overiť informácie o najazdených kilometroch. SOVA upozorňuje na fiktívne a podvodné inzeráty a poskytuje databázu VIN kódov, kde si možno prehľadne dohľadať históriu vozidla. „Najväčším zdrojom stočených áut sú dlhodobo dovozy, pri ktorých odborníci odhadujú mieru manipulácie až na 90 %,“ hovorí k danej tematike Július Petrus, predseda združenia SOVA. 

 

Kilometre sa stáčajú ďalej, aj napriek novému zákonu

Zdroj: Pixabay

Ako overiť stav tachometra v registri?

Každý záujemca o vozidlo má v súčasnosti možnosť overiť stav odometra v registri prevádzkových záznamov vozidla. Záujemcovia o kúpu môžu požadovať od predávajúceho jeho výpis vo forme ODO-Passu. Ak súkromná alebo fyzická osoba predáva vozidlo, ktorého odometrom sa v minulosti manipulovalo, je predávajúci ODO-Pass povinný priložiť k predávanému autu. Nepoctivému predajcovi hrozí vysoká pokuta, ktorá sa môže pohybovať v rozmedzí od 3 000 do 100 000 €. Momentálne je slovenská národná databáza prepojená s holandskou a belgickou. 

„Pokiaľ si ale údaje medzi sebou nevymieňajú všetky členské krajiny Európskej únie, môže sa obchod so stočenými vozidlami ďalej rozvíjať. Keď STK na Slovensku zapíše do systému už zmanipulovaný stav najazdených kilometrov, v podstate tým stočenie zlegalizuje. Je potrebné, aby k tomuto nedochádzalo a to tak, aby STK mohli porovnať aktuálny stav odometru s dátami z krajiny pôvodu vozidla,“ doplňuje Július Petrus. 

Po Slovensku riešia kilometre aj Česi

Boj proti stáčaniu odometrov v Českej republike za Slovenskom dlhodobo zaostáva. V riešení problematiky stáčania odometrov je Slovensko pred Českou republikou a vlastne aj pred väčšinou štátov Európskej únie popredu. Zatiaľ čo u nás zákon, ktorý hovorí o stáčaní odometrov platí už od roka 2016 a v roku 2018 bol prijatý nový zákon, ktorý okrem iného vytvoril centrálny register prevádzkových záznamov ODO-PASS, u našich susedov sa v tom čase len rokovalo o zavedení prísnejších kritérií. Za stáčanie už aj v ČR hrozí pokuta v prepočte až 19 500 eur. Riešenie prišlo po takmer pätnástich rokoch verejných diskusií.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.