Okamžité prevody peňazí? Pár rokov ich ešte budeme závidieť Čechom i Maďarom

06.12.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Viber spoločne s Mastercard spúšťa v Maďarsku okamžité prevody peňazí, tie fungujú už aj v Čechách.


Prevody peňazí najviac za niekoľko minút, a to i v nočných hodinách alebo cez víkend, ako novinku ponúka na maďarskom trhu chatovacia aplikácia Viber pod názvom Moneytou. Cieľom je sprístupniť ju od úplného začiatku klientom väčšiny maďarských bánk. Dlhodobým plánom je prienik i na ďalšie trhy vrátane Slovenskej republiky a používanie v celosvetovom meradle. Novinka využíva technológiu Send spoločnosti Mastercard a je výsledkom spolupráce medzi firmami Rakuten a Mastercard. Inovatívnu službu Moneytou vyvinula spoločnosť NeoPay. 

Mastercard využije na platby službu Viber

„S potešením oznamujeme nadchádzajúce spustenie služby Moneytou. Jedná sa o strategický projekt vyvinutý v Maďarsku, ktorý prináša jedinečné platobné riešenie všetkým tunajším užívateľom. Spolupráca s firmami Mastercard a NeoPay nám umožnila ponúkať maďarským občanom možnosť ľahko posielať, prijímať a prevádzať peniaze svojim rodinným príslušníkom a priateľom. A stačí k tomu len pár kliknutí v mobilnej aplikácii,“ hovorí Cristina Constandache, Chief Revenue Officer v spoločnosti Rakuten Viber. 

Výhodou novinky je najmä bezpečné, rýchle a jednoduché posielanie a prijímanie peňazí. Prevedená čiastka sa pripíše k zostatku príjemcu a je možné ju minúť prostredníctvom platobnej karty alebo vybrať v hotovosti. Aby bola služba pre užívateľov ešte užitočnejšia, je možnosť si v aplikácii Viber zaregistrovať viac platobných kariet a následne si vybrať, ktorú pre transakciu použiť. Funkcia Moneytou bude užívateľom aplikácie Viber dostupná prostredníctvom samostatnej ikony. 

„V spolupráci s mnohými partnermi však Mastercard ponúka i rad ďalších inovatívnych platobných metód, vrátane Apple Pay, rôznych mobilných digitálnych peňaženiek, splátkových riešení Mastercard Installments či podpory riešenia otvoreného bankovníctva. Teraz sa k užívateľom dostáva i prelomová funkcia aplikácie Viber, ktorá je tak ďalším prírastkom medzi inovatívnymi riešeniami pre posielanie platieb medzi dvoma užívateľmi,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Maďarsko a Slovinsko Endre Eölyüs.

Novinka využíva technológiu Send spoločnosti Mastercard a je výsledkom spolupráce medzi firmami Rakuten a Mastercard. Inovatívnu službu Moneytou vyvinula spoločnost NeoPay. 

Finančné a technologické zázemie pre službu Moneytou budú poskytovať spoločnosti Libra Internet Bank a Wirecard. 

 

Okamžité prevody peňazí. Zatiaľ ich môžeme závidieť Maďarom

Zdroj: Shutterstock

Okamžité platby prišli už v roku 2017 

Prvý zúčtovací systém pre okamžité medzibankové platby prišiel pred dvomi rokmi v novembri 2017. Približne o rok neskôr prišla s tým istým systémom aj Európska centrálna banka.

Tzv. SEPA Instant Credit funguje veľmi expresne. Peniaze sa dostanú na účet adresáta do desiatich sekúnd, a to aj cez víkend či sviatok.

Aktuálne tento systém využíva už viac ako dvetisíc finančných inštitúcií v 16 európskych krajinách. Väčšinou však len v západnej Európe.

Slováci sa dočkajú zrejme až v roku 2020

„Na základe súčasného stavu aktivít spojených s technickým riešením instantných platieb na Slovensku predpokladáme termín zavedenia začiatkom roka 2022,“ povedal ešte v októbri pre agentúru SITA hovorca Tatra banky Boris Fojtík. Peniaze tak budú môcť klienti posielať okamžite z jedného účtu na konkurenčný, a to aj počas víkendov či v nočných hodinách. 

V susednom Česku takúto službu už majú, avšak tam je situácia odlišná v tom, že krajina nie je súčasťou eurozóny a má svoju vlastnú domácu menu.

Rozšírenosť bude závisieť od technických možností bánk vykonávať takéto platby a najmä dostupnosti systémov na ich vysporiadanie.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.