Komentár: Dve riziká eurozóny, ktoré môžu spôsobiť problémy: nízke úroky a nevyvážená regulácia

Martin Krištoff | rubrika: Článok | 22. 11. 2019
Aj keď je dnes situácia v eurozóne v porovnaní s „gréckou periódou“ lepšia, existujú citlivé zraniteľné miesta, ktoré sú rizikom. Patria sem aj ultra nízke úrokové sadzby ECB, ktoré stláčajú zisky bánk a zároveň podporujú rast úverov a „povzbudzujú“ nadmerný risk. Toto zraniteľné miesto eurozóny je už niekoľko rokov na vzostupe. A keďže sadzby v najbližších rokoch zrejme neporastú a zostanú extrémne nízke, budeme do budúcnosti pravdepodobne svedkami ďalších, nových deformácií.
Komentár: Dve riziká eurozóny, ktoré môžu spôsobiť problémy: nízke úroky a nevyvážená regulácia

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Vedľajším produktom nízkych sadzieb je fenomén „šedého“ bankovníctva, ktorý rýchlo rastie. Tradičné, regulované finančné ústavy od bánk, poisťovní po investičné fondy dnes čelia konkurentom s oveľa voľnejšou reguláciou. Úrady nestíhajú reagovať na nových hráčov a prichádzať s reguláciou. Napríklad „šedé“ banky sú na tom v porovnaní s tradičnými bankami, zavalenými reguláciami a poplatkami (európskymi aj národnými, ako ukazuje príklad slovenského bankového odvodu) neporovnateľne lepšie.  Banky dnes regulátori tlačia k zemi reguláciami a riešením následkov poslednej globálnej finančnej krízy v podobe nôtenej akumulácie kapitálu.

Výsledkom je tlak na ziskovosť bánk. Tlak na zisky ešte zhoršujú nízke úrokové sadzby. Bežný človek a populistický politik možno znižovaniu ziskov tlieska, ale v skutočnosti si strieľa do vlastného kolena. Slabé zisky sú jednoznačne problémom, keďže sú to práve banky, ktoré v plnej miere prenášajú väčšinu politiky ECB na reálnu ekonomiku. Ich zhoršená situácia môže oslabiť účinnosť politiky ECB v oblasti „lacných“ peňazí. A to môže priniesť novú vlnu problémov eurozóny, ktoré pocíti každý z nás.

Ďalšie varovanie prichádza z rastu cien nehnuteľností. Zvyšovanie cien spolu s výrazným rastom hypotekárnych úverov a stupňujúcim sa zadlžením domácností sú hlavnými zraniteľnými miestami v mnohých krajinách. Asi netreba pripomínať, že Slovensko je v tomto smere obzvlášť rizikové, keďže úvery v ňom rastú najrýchlejšie z celej eurozóny.

Dnešné lacné financovanie, ktoré „roztáča“ trh s nehnuteľnosťami do vysokých obrátok, znamená, že cyklus bývania je vo väčšine eurozóny v expanzívnej fáze. Tým pádom podľa ECB pokračuje v eurozóne nadhodnotenie nehnuteľností - odhady priemerného nadhodnotenia sa dnes hýbu okolo 7 %.

Keďže prehrievanie tohto segmentu je tu, mali by viaceré krajiny čím skôr implementovať proticyklické kapitálové rezervy pre veriteľov. Tieto rezervy by mohli obmedziť nadmerné pôžičky počas obdobia „rozmachu“, ale mohli by byť ihneď dostupné na podporu veriteľov v čase poklesu. Zatiaľ však žiadne z týchto krokov na trhu nevidíme a riziká pretrvávajú.

 

 

Martin Krištoff

 Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok