Firemná kreditka: na čo všetko sa dá použiť?

10.12.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Kreditná karta môže byť výborný spôsob ako preklenúť obdobie nedostatku finančných prostriedkov. Pri správnom používaní je šikovným pomocníkom malým i veľkým firmám.


Čo najdlhšie bezúročné obdobie, nízke minimálne mesačné splátky a čo najnižší mesačný poplatok. Ak potrebujete vykryť krátkodobý nedostatok hotovosti, je kreditná karta veľmi vhodná aj pre firemné účely. Zároveň je veľkým pomocníkom aj pri cestách po Slovensku či zahraničí. Pamätajte však na to, že nákupy musia súvisieť s činnosťou firmy, resp. tieto náklady musia byť použiteľné v rámci účtovníctva. 

Ako získať firemnú kreditnú kartu?

Firemnú kreditnú kartu získa tá spoločnosť, ktorá preukáže banke svoju bonitu, prípadne má v banke dlhodobú históriu a bankový účet

Získanie karty však nie je automatické, často treba splniť určité podmienky. Banky často žiadajú kópiu živnostenského oprávnenia resp. výpis z obchodného registra (nie starší ako 3 mesiace), daňové priznanie, účtovné výkazy či potvrdenie o daňovej povinnosti potvrdené daňovým úradom. 

Vzhľadom na to, že kreditnú kartu banky vydávajú k bežnému účtu, je potreba si založiť v banke podnikateľský účet.

Firma by mala fungovať aspoň 2 roky, aby mohla požiadať o kreditnú kartu.

 

firemná kreditná karta a jej využitie doma i v zahraničí

Zdroj: Pixabay

Výhody firemnej kreditky

  • bezúročné obdobie - čím dlhšie, tým lepšie pre firmu
  • flexibilné splácanie a automatické obnovovanie úveru
  • doplnkové služby ako napr. vstup do letiskových salónikov
  • súčasťou kreditnej karty môže byť aj cestovné poistenie a tak sú zamestnanci poistení pri každej pracovnej ceste do zahraničia
  • kreditná karta umožňuje mať prehľad o výdavkoch, čo je dôležité pre správne vyúčtovanie služobných ciest
  • zároveň má zamestnanec k dispozícii vyšší obnos peňazí v prípade nutnosti

Čo všetko možno platiť z firemnej kreditky?

V prvom rade rozhoduje oblasť podnikania. Je však rozdiel, či chce kartu malý podnikateľ, ktorý kreditnou kartou potrebuje vykryť dočasný nedostatok hotovosti, prípadne potrebuje nakúpiť materiál alebo podnikateľ, ktorý často cestuje do zahraničia. Väčšie firmy zase dávajú kreditné karty viacerým zamestnancom pri zahraničných služobných cestách.

Každá firma či živnostník si teda pred podpísaním žiadosti firemnej kreditnej karty musí ujasniť, čo od podnikateľského účtu a k nemu vydanej karty majiteľ očakáva a čo potrebuje pri svojom podnikaní účtom vykryť.

Čo treba vziať do úvahy pri zakladaní kreditnej karty

Budete ju potrebovať aj na hotovosť? Alebo naopak chcete hotovosť zakázať, pretože výbery sú sankcionované vysokými poplatkami? Hotovosť môžete úplne zakázať v prípade kreditky.

Bude na kreditnej karte uvedené meno zamestnanca či konateľa a názov firmy? Ak áno, zvyšuje to jej legitimitu a použiteľnosť. Pri zahraničných cestách do USA je napríklad nevyhnuteľné, aby každá platobná karta bola embosovaná a obsahovala aj meno jej majiteľa. Takisto si vopred v banke zistite, či kartu možno použiť na nákup leteniek a ubytovania. Napríklad majitelia Mastercard platobných kariet môžu navštevovať bezplatne, prípadne za zvýhodnené ceny letiskové salóniky.

Obsahuje kreditná karta aj poistenie pre jej používateľa? Ak áno, aké sú podmienky? Mať cestovné poistenie je pre firmy často veľmi výhodné. Pri častých pracovných cestách firma šetrí náklady na poistenie, ktoré pri zahraničných cestách musí zabezpečiť. 

Aké výpisy budete dostávať z banky, aby ste vedel jednoducho vyúčtovať všetky služobné náklady? Dnes už si všetko viete pozrieť aj online cez internetbanking, ale neuškodí nechať si zasielať aj výpisy poštou. Je to daňový doklad.

Môžete na firemnú kartu získavať cashback teda peniaze späť z každej platby? Áno, môžete. Účtovanie týchto ziskov je však potrebné konzultovať so svojim účtovníkom.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5