Platby mobilom či hodinkami: je to jednoduché a bezpečné, ale neponúkajú to všetky banky

11.12.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Platiť v obchode za potraviny smartfónom či inteligentnými hodinkami dnes už nie je nič výnimočné. Zvládne to aj dieťa či dôchodca.


Google Pay, Apple Pay, fitbit pay či Garmin Pay. Slováci patria medzi lídrov v Európe vo využívaní inovatívnych spôsobov platenia za tovar či služby. Stačí mať inteligentné hodinky, smartfón a správnu banku a je to. Mobilné platby sú nenáročné a veľmi užitočné.

Google Pay: na Slovensku s ním platíme už takmer dva roky

Služba Google Pay je na slovenskom trhu najdlhšie a má výrazne najväčší podiel. Je to tiež preto, že na Slovensku nájdete obrovské množstvo používateľov smartfónov a hodiniek s operačným systémom Android. To je prvý predpoklad na platenie cez Google Pay. 

Druhým predpokladom pre platenie cez Google Pay je mať banku, ktorá túto službu podporuje. Začiatkom jari 2018 sa v prvej vlne Google Pay dostala služba ku klientom Poštovej banky, J&T Banky, Slovenskej sporiteľne a mBank. V zápätí túto službu priniesla svojim klientom aj 365.banka, ktorá začala fungovať v roku 2018 a teda bola na trhu úplnym nováčikom.

Začiatkom roka 2019 sa k službe Google Pay pridali VÚB a o pár mesiacov na to aj Prima banka či Fio banka.

platenie hodinkami: ako na to?

Zdroj: Pixabay

Toto všetko potrebujete pre platenie mobilom cez Google Pay:

  • Telefón s Androidom 4.4 a vyššou verziou
  • Integrácia technológie NFC v telefóne
  • Aplikácia Google Play
  • Pridanie svojej platobnej karty. Ak ju už máte pridanú v rámci obchodu Google Play, stačí ju len potvrdiť overiť CVV kódom
  • Zadáte zámok svojho smartfónu. Bez zámku displeja služba fungovať nebude

Ak spĺňate všetko vyššie uvedené, môžete platiť za tovary a služby všade tam, kde sú k dispozícii bezkontaktné platby. Takéto obchody majú zvyčajne pri vstupe alebo pri pokladni zobrazený symbol bezkontaktnej platby. Pri platení s Google Pay stačí rozsvietiť displej pri platbách do 20 eur a pri platbách nad 20 eur treba priložiť telefón k terminálu na miesto, kde zvyknete prikladať svoju platobnú kartu. Rozdiel je v tom, že nemusíte manuálne zadávať PIN kód, platba prebehne takmer ihneď po priložení. O jej úspešnosti alebo neúspešnosti sa dozviete okamžite na displeji smartfónu. 

Apple Pay: cez iPhone a Apple Watch je to jednoduché

Od júna 2019 môžu majitelia smartfónov značky Apple platiť oficiálne aj na Slovensku. Majitelia Apple zariadení sa považujú za aktívnejších nadšencov technologických noviniek a pretosa očakáva, že táto služba by mohla na Slovensku predbehnúť v číslach používania aj Google. 

V prvej vlne službu Apple Pay priniesli svojim klientom tieto banky: 365.banka, Poštová banka, J&T banka, Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a mBank.

Toto všetko potrebujete pre platenia mobilom cez Apple Pay:

  • iPhone
  • Aplikácia Wallet
  • Pridanie svojej platobnej karty. Ak ju už máte pridanú v rámci aplikácie Wallet, stačí ju len potvrdiť overiť CVV kódom
  • Platiť môžete prostredníctvom tvárovej biometrie alebo potvrdením odtlačku prsta

Otvorte aplikáciu Wallet, ktorá už je nainštalovaná vo vašom zariadení. Naskenujte svoju debetnú alebo kreditnú kartu. Údaje do aplikácie tiež môžete prepísať ručne. Pridávanie karty môžete dokončiť v mobilnej aplikácii svojej banky. Vyjadrite súhlas s podmienkami služby a pridanie karty potvrďte PIN kódom. Následne je karta pridaná a môžete ňou platiť. Pri platení dvakrát potlačíte tlačidlá na okraji iPhone a následne potvrdíte platbu podľa toho, aký iPhone máte. Staršie zariadenia umožňujú plateni odtlačkom, novšie nasnímaním tváre.

Ak máte svoje inteligentné hodinky Apple Watch prepojené so zariadením iPhone, môžete platiť aj prostredníctvom hodiniek. Pridanie platobnej karty do hodiniek trvá pár sekúnd. Platenie je ešte jednoduchšie, ako v prípade iPhone. Stačí potlačiť dvakrát stisknúť tlačidlo na okraji hodiniek a zobrazí sa vám miniatúra platobnej karty. Potom už len priložíte hodinky k platobnému terminálu a zaplatíte bezkontaktne.

Platenie fitness hodinkami Garmin Pay a fitbit pay

Platiť s fitness hodinkami alebo hodinkami určenými na behanie je už na Slovensku tiež možné. Ak vlastníte jedny z uvedených hodiniek Garmin alebo fitbit, stačí si do smartfónu stiahnuť aplikáciu Garmin Connect resp. Fitbit. 

Po prihlásení sa do aplikácie Garmin Connect zvolíte v hlavnom menu položku "Zariadenia Garmin” a vyberiete hodinky, ktoré máte spárované s aplikáciou.

V aplikácii jednoducho pridáte svoju platobnú kartu zadaním údajov, zvolíte štvormiestne heslo pre platenie hodinkami a potvrdíte súhlas s podmienkami využívania služby.

Pri aktivácii platobnej karty na Fitbit hodinky budete potrebovať overenie prostredníctvom SMS, inak je proces viac-menej rovnaký.

S fitness hodinkami môžete rovnako platiť v obchodoch označených ich symbolom, pri platení zadáte PIN kód.

Garmin Pay a Fitbit Pay prišli na Slovensku v apríli 2019. Priniesla ich 365.banka a krátko na to aj Poštová banka. Treťou bankou, ktorá sprístupnila tento druh platieb svojim klientom je Slovenská sporiteľňa. Jej klienti túto službu môžu využívať od konca júla 2019.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5h