Škrabku nechajte doma. Takto rýchlo a bezpečne odstránite námrazu z čelného skla

21.09.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Na rozmrazenie ľadu z čelného skla nepotrebujete nič špeciálne. Stačí použiť ingrediencie, ktoré nájdete aj doma.


Chladné zimné rána sú u mnohých šoférov spojené aj s odhrabávaním a oškrabávaním auta od snehu, ľadu a námrazy. My vám poradíme niekoľko overených metód, ako bezpečne a rýchlo odstrániť námrazu z okna. Napokon, na čelnom skle by ste nemali mať žiadne nečistoty a nič by nemalo brániť výhľadu z predného okna. Nielen preto, že to žiada zákon, ale najmä z dôvodu bezpečnosti.

Viete spoznať silu námrazy?

Námraza je jav, ktorý sa prejavuje vznikom ľadových kryštálov na povrchu objektov pôsobením buď zamrznutia drobných kvapôčok vzdušnej vlhkosti (mrakov, hmly a pod.) pri ich styku s povrchom zeme, objektov alebo iných predmetov s teplotou 0°C a nižšie alebo ich zrážaním. To, aká silná námraza je vonku viete zistiť aj letmým pohľadom na čelné sklo auta:

  • priesvitná námraza s priesvitným a drsným povrchom vzniká na predmetoch ochladených na 0 až -3 ° C. Kvapky vody mrznú pomaly, preto vypĺňajú celý priestor a vytvára kompaktný vrstvu ľadu, bez vzduchových bubliniek alebo iných nečistôt, vrstva je veľmi priľnavá a odolná voči vetru
  • zrnitá námraza tvorí usadeniny v podobe bielych trsov vláknitej štruktúry, vzniká rýchlym zmrznutím na predmetoch ochladených na -2 až -10 ° C. Je priľnavá, ale ľahko oddeliteľná od povrchu. [1]
  • kryštalická námraza (inovať) tvoria ju kryštalické usadeniny, vzniká najmä pri teplotách nižších ako -8 ° C a je najodolnejšia.

Hlavne žiadnu horúcu vodu!

Ak vám niekto poradí, že na zamrznuté okno vylejte vriacu vodu, radšej sa len pousmejte a poďakujte za dobrý vtip. Výsledkom je samozrejme okamžité rozmrznutie, ale vaše čelné sklo vystavíte takému teplotnému šoku, že môže dôjsť ihneď k jeho prasknutiu, ba dokonca rozsypaniu samotného skla. K okamžitému poškodeniu postačí malé poškodenie skla a okamžite máte „zarobené na problém“. Ak sa sklo okamžite nerozbije, takmer určite sa vám to stane po tom, ako pri najbližšej jazde silnejšie zafúka vietor. 

Okrem skla je vriaca voda nebezpečná aj pre ostatné časti auta. Pri kontakte s lakom hrozí takisto vážne poškodeniu laku, pri kontakte napríklad so stieračmi hrozí, že dôjde k ich nenávratnému „ohnutiu“.

Na koniec to najhoršie. Vriaca voda má tendenciu zamrznúť ešte rýchlejšie, ako voda s bežnou teplotou. Môže sa tak stať, že hneď ako sa vaše sklo rozmrazí, môže do pár minút opäť zamrznúť.

 

ako rozmraziť čelné sklo v zime bez použitia škrabky

Zdroj: Pixabay

Ak vodu, tak len so soľou alebo octom

Namiesto vriacej vody si môžete poradiť s vlažnou vodou. Teplotný rozdiel tu nie je tak nebezpečný a efekt rozmrznutia takmer rovnaký. Ideálne, ak do vody primiešate aj soľ, urýchlite to.

Alternatívou môže byť tiež ocot. Na rozmrazenie skla teda môžete použiť zmes octu s vodou v približnom pomere 3:1. Ideálne ak si túto zmes viete dať do nádoby s rozprašovačom. Keď ju takto nastriekate na sklo, zbavíte sa ľadu či námrazy rýchlo a efektne.

Stará dobrá nemrznúca zmes

Použiť môžete tiež nemrznúcu zmes. A teraz nemáme na mysli tú zmes, ktorú máte aktuálne v nádržke do ostrekovačov. Nechajte si zopár deci aj pre prípad, že budete musieť rozmrazovať sklo. Keď udrú tuhé mrazy, môžete využiť kombináciu teplej vody a nemrznúcej zmesi v pomere 5:2. Zmes pomôže urýchliť roztápanie ľadu na skle.

Pomôže aj alkohol

Pri boji s námrazou výrazne pomôže aj alkohol. Samozrejme v žiadnom prípade nemáme na mysli konzumáciu alkoholu a následné šoférovanie. Osvedčeným receptom pre rozmrazenie skla je zmiešanie vody s čistým liehom. Okamžite zahreje sklá auta a bez problémov ich rozmrazí. Vodu s liehom potrebujete zmiešať v pomere 1:2.

Rozmrazovač okien je ideálna pomôcka

Ak sa vám nechce čarovať z vody, môžete si pomôcť aj výrobkom určeným priamo na rozmrazovanie skiel. Kúpite ho na čerpacej stanici, prípadne v domácich potrebách. Rozmrazovač okien je číra kvapalina, modrá so slabou opalescenciou, s vôňou. Stačí ho nastriekať na zamrznuté okná a nechať chvíľu pôsobiť. Po roztopení námrazy sa musí utrieť handrou alebo stierkou do sucha. Na zabezpečenie maximálnej účinnosti prípravku sa odporúča uchovávať nádobu pri izbovej teplote. Cena takýchto rozmrazovačom určite nenabúra ani napätejší rozpočet, jedno balenie navyše obvykle vydrží celú sezónu, niekedy i viac.

Výhodou je tiež možnosť použitia napríklad na svetlá, na spätné zrkadlá, či jednoducho na akékoľvek povrchy, na ktorých sa ľad nemá šancu rozpustiť ani neskôr, po vykúrení interiéru auta. 

Fólia na noc tiež nie je na škodu

Výbornou alternatívou je aj zakrývanie čelného skla na noc. To si môžu dovoliť najmä tí, ktorí majú auto za bránou rodinného domu, prípadne dôverujú svojim susedom, že im fóliu neodcudzia. Štruktúra fólie zabezpečuje dostatočnú životnosť aj pri opakovanom použití. V prípade núdze možno použiť akúkoľvek fóliu, napríklad aj vrecko na odpadky.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5h