Príplatky za prácu cez sviatok v roku 2020: toto všetko sa mení

19.06.2020 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Vyššia minimálna mzda v roku 2020 prinesie tiež vyššie príplatky za prácu cez víkend, sviatok či v noci.


Suma príplatkov za prácu v sobotu, v neďeľu, cez sviatky či v noci závisí od výšky minimálnej mzdy. V roku 2020 predstavuje minimálna hodinová mzda sumu 3,333 eur, mesačná minimálna mzda sumu 580 eur.

Kto má nárok na príplatok za prácu cez víkend, sviatok či v noci

Nárok automaticky získavajú všetci tí, ktorí sú v trvalom pracovnom pomere, alebo pracujú na základe dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce a týka sa to tiež brigádnikov.

Príplatok za prácu v sobotu:

  • od 1.1.2020: najmenej 50% minimálnej mzdy za hodinu - podľa Zákonníka práce je možné dohodnúť aj nižšiu sumu príplatku za prácu v sobotu, a to zníženie na 45% minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Musí ísť však o prácu, ktorá je vykonávaná pravidelne v sobotu.

Hodnota príplatku za prácu v sobotu v roku 2020 je teda 1,667 eura na hodinu, resp. 1,50 eura pri zníženom poplatku za sobotu.

Príplatok za prácu v nedeľu:

  • od 1.1.2020: najmenej 100% minimálnej mzdy za hodinu - podľa Zákonníka práce je možné dohodnúť aj nižšiu sumu príplatku za prácu v nedelu, a to zníženie na 90% minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Musí ísť však o prácu, ktorá je vykonávaná pravidelne v nedelu.

Hodnota príplatku za prácu v nedelu v roku 2020 je teda 3,333 eura na hodinu, resp. 3 eurá pri zníženom poplatku za sobotu.

 

príplatky za prácu cez víkend, počas sviatku a v noci v roku 2020

Zdroj: Shutterstock

Príplatok za prácu počas sviatku:

Od 1.1.2020: 

  • najmenej 100% priemerného zárobku, ak ide o zamestnanca na trvalý pracovný pomer
  • najmenej 100% minimálnej mzdy za hodinu v eurách, ak ide o zamestnanca zamestnaného na dohodu o vykonaní práce mimo pracovného pomeru

Konkrétnu sumu si vypočítate na základe vašej mzdy na hodinu, prípadne podľa výplatnej pásky zistíte, aký je priemerný denný zárobok.

Príplatok za prácu v noci:

Za prácu v noci sa považuje práca vykonávaná v časoch od 22. hodiny večer do 6. hodiny ráno. V prípade nočnej práce sa výška príplatku odvíja od toho, či sa jedná o rizikovú alebo nerizikovú prácu.

Od 1.1.2020: 

  • najmenej vo výške 40 % minimálnej mzdy za hodinu v eurách ak vykonávate nerizikovú prácu
  • najmenej vo výške 50 % minimálnej mzdy za hodinu v eurách ak vykonáva rizikovú prácu

Vzhľadom na povahu práce možno dohodnúť aj nižšiu sumu príplatku za prácu v noci, a to zníženie na 35% minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Zníženie však nie je možné, ak zamestnanec vykonáva rizikové povolanie.

Hodnota príplatku za prácu v noci v roku 2020 je teda 1,333 eura na hodinu pri nerizikovom povolaní, resp. 1,667 eurá pri rizikovom povolaní.

Čo ak pracujem v deň sviatku, ktorý pripadne na víkend?

Jednotlivé príplatky sa kumulujú. Takže máte nárok na viaceré príplatky. V roku 2020 sú 4 sviatky, ktoré pripadajú na víkend.

  • 5. júl (nedeľa): Sviatok svätého Cyrila a Metoda
  • 29. august (sobota): Výročie SNP
  • 1. november (nedeľa): Sviatok všetkých svätých
  • 26. december (sobota): Druhý sviatok vianočný

Znamená to, že ak budete pracovať počas týchto dní, máte nárok na príplatok za prácu počas sviatku aj počas víkendu. Za sobotu získate 50% príplatok, za nedelu 100% príplatok. Za prácu počas sviatku zase 100% príplatok vzhľadom k vášmu priemernému zárobku či minimálnej hodinovej mzde. Ak by ste museli pracovať v noci, máte nárok ešte aj na tento príplatok.

Ak si nie ste istí, koľko presne by ste za takéto sviatky mali dostať príplatok, konzultujte to s nadriadeným. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 11 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo