5 zásad, ktoré sa oplatí dodržiavať v zime

06.12.2019 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Chlad, zima, sneh, tma patria medzi definície zimy. Dodržaním pár zásad si toto obdobie môžete skvele užiť a vyhnúť sa nástrahám.


Zima je ročné obdobie, z ktorého majú radosť predovšetkým deti. Obzvlásť tá na Slovensku má už v posledných rokoch od romantických  zasnežených pohľadníc ďaleko. Skutočne sneží viac menej na horách a pokiaľ už nasneží v meste, treba sa pripraviť na kalamitu: električky nejazdia, autá stoja v kolónach a cesta po chodníku je len na vlastné riziko.

1) Auto i obuv prispôsobte počasiu

Ak nesledujete predpovede počasia, tak aspoň v zimnom období by ste mali. Hlavne tie na druhý deň. Tie sú už pomerne presné. Ak využívate chytrý mobilný telefón existuje množstvo šikovných aplikácií, ktoré vám aktuálne počasie vo vašej lokalite predpovedajú na daný deň s presnosťou na každú hodinu. Najhoršie zimné počasie totiž nie je ani tak sneženie, alebo silný mráz. Podľa štatistík sa najviac nehôd a úrazov stáva práve vtedy, keď nastane poľadovica. Teploty okolo nuly až do mínus štyroch stupňov celsia, mrholenie či dážď a roztopený sneh na zemi povolí a opäť zamŕza. Vzniká súvislá ľadová vrstva. 

Pokiaľ môžete, z domu vôbec nevychádzajte. To platí hlavne pre dôchodcov, či rodičiov na rodičovskej dovolenke. Pre tých, ktorí sa potrebujú dostať do zamestnania, školy či nutne niekam inam platí, že by mali počasiu vonku prispôsobiť vhodnú obuv a kráčať obozretne, sledovať stav chodníka. Ak sa v takýto deň prepravujete autom, dbajte na zvýšenú opatrnosť, prispôsobte svoju jazdu vozovke a jazdite predvídavo. Taktiež by vám nemala chýbať odporúčaná zimná výbava do auta.

 

2) Na odev si obstarajte reflexné prvky

Najviac nehôd s chodcami býva práve v jesennom a zimnom období, kedý ubúda slnečného denného svetla a noci sa predĺžujú. Zákon už na to pamätá a chodec za zníženej viditeľnosti večer, v noci, skoro ráno ale aj za šera či počas hmly musí mať reflexné prvky. Reflexné prvky upozornia vodiča na chodca až na vzdialenosť 200 metrov.

Používajte prechody, vždy keď je to možné. Inak sa snažte prechádzať v mieste, ktoré je čo najlepšie osvetlené. A tiež sa dávajte pozor na používanie mobilného telefónu keď kráčate. Ani slúchadlá v ušiach sa neodporúčajú. Sluch vníma častokrát aj to, čo očami nevidíte. Obzvlášť v zimných obdobiach by ste mali venovať premávke zvýšenú pozornosť.

3) Dbajte na prevenciu bežných ochorení

Zimné obdobie vytvára skvelé prostredie pre vírusy. Práve tie chrípkové sú v mrazivom počasí životaschopnejšie. Angína, zápal dutín alebo zápal pľúc vás môže z pracovného procesu vyradiť aj na pár týždňov. V tomto období by sa mali mať na pozore aj ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Predchádzať týmto ochoreniam by ste mali predovšetkým zvýšeným prísunom vitamínov, prípadne využiť preventívne očkovanie. Pozor si dávajte na vianočných trhoch, aby ste pri popíjaní vianočného punču nepodcenili oblečenie a nepodchladili sa.

4) Na hory si okrem lyží pribaľte aj poistenie

Ak sa chystáte na lyžovačku, nezabudnite na poistenie na hory. Toto potrebujete nielen v Alpách ale aj v našich slovenských horách. V prípade, že toto poistenie nemáte a musela by kvôli vám zasahovať horská služba, bude po vás preplatenie nákladov požadovať. Poistenie nestojí viac ako euro na deň a môže vám ušetriť niekoľko tisíc eur.

V minuloročnej zimnej sezóne (december 2018 až marec 2019) zasahovala Tatranská horská služba - dobrovoľný zbor celkovo 370-krát. Z toho až 205-krát sa jednalo o stredne ťažké úrazy ako napr. zlomenina nohy a pod., 91-krát o ľahké úrazy a 52-krát o ťažké úrazy. Horská služba však zasahovala aj z iného dôvodu ako je úraz. Vlani sa jednalo o 22 takýchto prípadov. „Medzi iné zásahy radíme napríklad pátranie po nezvestnej osobe na svahu,  či asistenciu pri neschopnosti lyžiara alebo inej osoby zísť kopec a dostať sa do bezpečia z iného dôvodu, ako úrazu. Napr. pri žalúdočnej nevoľnosti, akútnom zápale spojiviek a pod.,“ hovorí PaedDr. Jaroslav ŠVORC, predseda Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru.

Samozrejme pred úrazom na lyžiach, či snowboarde vás poistenie neochráni. Svojím lyžiarskym schopnostiam by ste mali prispôsobiť aj jazdu. Taktiež sa odporúča jazdiť s prilbou a nepodceniť správne nastavenie výstroje. Číslo na Horskú záchrannú službu 18300 by nemalo chýbať medzi kontaktmi vo vašom telefóne. Počas zimnej dovolenky určite sledujte snehové správy a oficiálne výstrahy (napr. lavínové nebezpečenstvo a pod.)

Poistenie na hory potrebujete na Slovensku: V Belianských Tatrách, vo Vysokých a Západných Tatrách, vo Veľkej a Malej Fatre, v Nízkych Tatrách, v Pieninách, Slovenskom raji a v Beskydoch.

5 zásad, ktoré by ste v zime mali dodržiavať

Zdroj: Shutterstock

5 ) Skontrolujte svoje životné poistenie

Vhodne nastavené životné poistenie vám pomôže prekonať nejpríjemné životné situácie, do ktorých sa môžete dostať aj vďaka zimnému počasiu. Ak ste si životné poistenie založili pred niekoľkými rokmi, je určite vhodné skontrolovať, aké riziká kryje. V čase sa menia i vaše potreby. Rodina sa rozrastá alebo naopak deti opúšťajú hniezdo. Preto je vždy vhodné aktualizovať si aj svoje finančné produkty.

„Životné poistenie a pripoistenia chránia v nepríjemných situáciách, keď vážnejší úraz a dlhodobá liečba môžu sťažiť finančnú situáciu v domácnosti. Pre takéto prípady odporúčame poistné krytie napr. v podobe Pripoistenia pre prípad pracovnej neschopnosti alebo Pripoistenie hospitalizácie. Plnenie z Pripoistenia odškodného za dobu liečenia úrazu zas môže finančne pomôcť v prípade potreby kvalitnej ortézy, ktorú si musí pacient hradiť sám,“ uvádza Daniela Tomášková, hovorkyňa NN Životnej poisťovne.

„Pre tých, ktorí sa venujú adrenalínovým športom a častejšie sa dostávajú do život ohrozujúcich situácií, môže byť vhodné aj Pripoistenie smrteľného úrazu, ktoré chráni pozostalých v prípade neočakávaného úmrtia poisteného, ak klient dodržiava všeobecne záväzné pravidlá a predpisy pre ich prevádzku, napr. nelyžuje mimo vyznačených tratí alebo používa (ak je to potrebné) istiacu techniku,“ dodáva D. Tomášková z NN.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5h