Štátne sviatky a dni pracovného pokoja v Poľsku 2020. Na ktoré dni vychádzajú tento rok?

08.01.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Slováci navštevujú svojich severných susedov pomerne často. Viete, ktoré sviatky máme s Poľskom spoločné a ktoré sviatky oslavujú len Poliaci? Prinášame stručný prehľad.


Poliaci, rovnako ako ostatní Európania žijúci podľa Gregoriánskeho alebo Juliánskeho kalendára, oslavujú 1. januára príchod nového roka. Poľsko je krajina mnohých veriacich ľudí, preto najvýznamnejšími sviatkami nepochybne sú Vianoce a Veľká noc.

V Poľsku sú všetky obchody počas sviatkov zatvorené. Myslite preto na to pri plánovaní svojej najbližšej návštevy. Navštíviť totiž Poľsko a nenavštíviť jeho povestné trhy s oblečením či obuvou - to by bola škoda. Prinášame prehľad štátnych sviatkov v Poľsku pre rok 2020:

Január 2020:

 • 1. január - streda - Nový rok – štátny sviatok

Apríl 2020:

 • 12. apríl - nedeľa - Veľkonočná nedeľa – štátny sviatok
 • 13. apríl - pondelok - Veľkonočný pondelok – štátny sviatok

Máj 2020:

 • 1. máj - piatok - Národný sviatok – štátny sviatok
 • 3. máj - nedeľa - Národný sviatok 3. mája – štátny sviatok
 • 31. máj - nedeľa - Zoslanie Ducha Svätého – deň pracovného pokoja

Jún 2020:

 • 11. jún - štvrtok - Sviatok Božieho tela – deň pracovného pokoja

August 2020:

 • 15. august - sobota - Nanebovzatie Panny Márie – štátny sviatok

November 2020:

 • 1. november - nedeľa - Sviatok Všetkých svätých – štátny sviatok
 • 11. november - streda - Národný sviatok nezávislosti – štátny sviatok

December 2020:

 • 25. december - piatok - Prvý sviatok vianočný – štátny sviatok
 • 26. december - sobota - Druhý sviatok vianočný – štátny sviatok
 

sviatky a dni pracovného pokoja v Poľsku

Zdroj: Pixabay

S Poliakmi máme spoločnú Veľkú noc, Prvý máj, Dušičky i Vianoce. Avšak v prípade Veľkej noci je u našich severných susedov sviatok resp. deň pracovného pokoja len cez Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok. 

Slováci majú v máji 2 sviatky resp. dni pracovného pokoja, Poliaci až tri. Oslavujú prvého mája, rovnako ako my, potom nasleduje 3. máj - Národný sviatok a napokon ešte 31. máj - Zoslanie Ducha Svätého. Zoslanie Ducha Svätého je pre katolícku cirkev po Vianociach a Veľkej noci najvýznamnejší kresťanský sviatok. U nás je známy tiež pod názvom Turíce.

To, že je Poľsko veľmi nábožensky založená krajina demonštrujú ďalšie dva sviatky v čase, kedy v Európe stúpajú teploty nahor. 11. júna oslavujú Poliaci tzv. Sviatok Božieho tela - oficiálne ide o deň pracovného pokoja. Sviatok božieho tela a krvi (krátko tiež Božie telo, Corpus Christi) je slávený vo štvrtok nasledujúci po Sviatku Svätej Trojice. Potom uprostred leta ešte nasleduje Nanebovzatie Panny Márie, ktoré je známe aj pre katolíkov na Slovensku. Deň poľskej Solidarity je 31. augusta, kedy sa oslavuje vznik Solidarity (Solidarność), poľského odborového hnutia, ktoré spôsobilo pád socializmu v Poľsku roku 1989.

Dušičky, teda 1. november je aj v Poľsku významný štátny sviatok. Ani v tento deň si teda v obchode nič nekúpite. 11. november zase Poliaci oslavujú Národný sviatok nezávislosti. 

Vianoce znamenajú voľno aj pre Poliakov, ale len Prvý a Druhý sviatok vianočný. Dvadsiateho štvrtého nie je sviatok, ani deň pracovného pokoja. 

V Poľsku, rovnako ako na Slovensku, ľudia oslavujú svoje meniny v deň kedy aj niektorý zo svätých má svoj sviatok. Meniny sa dokonca považujú za dôležitejšie ako narodeniny a oslávenec je obdarovaný množstvom darčekov od svojich blízkych.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5