Na čo všetko si dať pozor pred výberom bývania?

07.01.2020 | Komerčný článok, Basta digital
komerčný článok


Kúpa bývania nie je takou jednoduchou záležitosťou, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Je to investícia častokrát na celý život, preto by ste nad ňou mali uvažovať naozaj zodpovedne a dopredu si premyslieť niektoré kroky, aby ste sa nespálili.


Tu je niekoľko otázok, ktorých odpovede vám pomôžu na ceste k vysnívanej nehnuteľnosti:

  • Chcete kúpiť byt alebo dom?
  • Aké podmienky a predstavy by mal spĺňať?
  • Akú čiastku ste mesačne po odčítaní iných výdavkov schopní splácať?
  • Akú sumu ste ochotní investovať do kúpy?
  • Akú sumu ste ochotní investovať do rekonštrukcie?
  • Na čo všetko sa musíte pripraviť pri výbere pôžičky na bývanie?

Zdroj: flickr.com

Premyslite si, za akým účelom chcete kúpiť byt, prípadne dom

Ešte predtým, než sa vrhnete do hľadania toho vytúženého bývania, je dobré si premyslieť, za akým účelom chcete byt kúpiť, pretože to zohráva obrovskú úlohu pri jeho samotnom výbere.

  • Kúpa bytu na bývanie - Tento prípad znamená, že plánujete kúpiť nehnuteľnosť pre svoje vlastné bývanie. Od toho sa odvíja aj jej výber, pretože si chcete vybrať, pochopiteľne, tú najlepšiu. Je potrebné si však uvedomiť, že dokonalé bývanie neexistuje, respektíve všade sa nájde niečo, prinajlepšom len malinká drobnosť, ktorú by ste si predstavovali inak.
  • Kúpa bytu ako investícia - V tomto prípade zas ide o kúpu nehnuteľnosti určenej na ďalší prenájom, a teda v ideálnom prípade vám bude byt či dom každý mesiac zarábať. Tu je potrebné myslieť pri výbere zväčša na záujmy potencionálnych nájomcov. Aj keď vy túžite po bývaní na okraji mesta, mali by ste myslieť na to, že v súčasnosti o výbere podnájmu rozhoduje predovšetkým lokalita. V praxi to znamená, že čím bližšie k centru, tým viac potencionálnych záujemcov budete mať.


Zdroj: pexels.com

Pri prehliadke si dajte pozor na každý detail

Po tom, čo ste si konečne vybrali správnu lokalitu a prezreli všetky výhodné ponuky v nej, je čas na prehliadku. Počas nej by ste však mali byť skutočne obozretní a všímať si každý detail. Myslite na to, že sa kúpou možno zadĺžite na ďalších 15 - 30 rokov, preto sa nenechajte zmiasť prvým dojmom. Odporúčame preto zavolať si niekoho zo známych, prípadne sa spýtať odborníka, ktorý vie odhadnúť stav nehnuteľnosti. Predávajúci vám totižto o jej stave nemusí vždy povedať úplnú pravdu a nikto nechce kúpiť mačku vo vreci, však?


Zdroj: pxfuel.com

Pri kúpe majte jasný finančný strop

V dnešnej dobe je úplne bežné, že väčšina ľudí nemá k dispozícii dostatočnú hotovosť na zaplatenie celej nehnuteľnosti naraz. Tento problém potom riešia pôžičkou na bývanie, no aj tento krok má svoje pravidlá. V prvom rade si dopredu ujasnite, v akej cenovej rovine sa pohybujete, aby ste mohli novú nehnuteľnosť bez problémov splácať. Tu však okrem aktuálnej situácie premýšľajte aj nad perspektívou na najbližšie roky. V tomto prípade je najlepšie poradiť sa priamo v banke, kde vám poradia aj to, s akou finančnou rezervou máte počítať do budúcnosti. 


Články zo sekcie: komerčný článokPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.