Na čo si dávať pozor pri zimnej lyžovačke

15.01.2020 | Marek Mittaš, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Lyžovačka k zime neodmysliteľne patrí. Pri jej plánovaní však netreba zabudnúť, že každoročne ju desiatkam lyžiarov prerušia zranenie a úraz. Na takéto situácie je vhodné byť nielen pripravený, ale aj eliminovať pravdepodobnosť, že sa prihodia práve vám.


Kde vznikajú najčastejšie úrazy?

Zranenie sa môže prihodiť kdekoľvek, ale sú aktivity, ktoré patria k rizikovejším. Zimné športy patria medzi ne. „Najviac zimných úrazov sa stáva v lyžiarskych strediskách, na zjazdovkách,“ upozorňuje, Filip Kyzek, člen Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Podľa štatistiky poisťovne Allianz sa úrazy stávajú nielen priamo na lyžiarskych svahoch, ale aj pri sánkovaní, či pri zosadaní z lanovky.

 „Lyžiar začiatočník neskoro vysadol zo sedačkovej lanovky, jeho lyže pri zoskoku nabrali rýchlosť a vrazil do lyžiara, ktorému zlomil rebro. Ďalší úraz vznikol pri sánkovaní medzi stromami. Osoba sediaca vpredu utrpela poranenie kolena s liečením 65 dní. V inom prípade otec ťahal dieťa na saniach po zasneženej ceste, robil s ním vývrtky až dieťa zo saní vyletelo a utrpelo ľahký otras mozgu,“ hovorí hovorkyňa Allianz Lucia Muthová.

Najväčším nebezpečenstvom na lyžiarskom svahu môžu byť neskúsení lyžiari a snoubordisti, ktorí preceňujú svoje schopnosti. Často v náročných svahoch nezvládajú koordináciu svojich lyží a nedokážu sa vyhnúť prekážke, ktorou môže byť aj iná osoba. „Ak si nie ste istý svojimi lyžiarskymi schopnosťami, investujte do nich a zaplaťte si niekoľkých hodín v lyžiarskej škole – chránite tým seba i druhých na svahu,“ radí Daniela Tomášková, hovorkyňa NN Životnej poisťovne.

 

Na Slovensku stačí aj bežné zdravotné poistenie

Podľa štatistík Allianz až 80 % úrazov vzniká na slovenských svahoch, zvyšných 20 % hlásia klienti zo zahraničia, najmä z Rakúska, Talianska a Francúzska.

Medzi najčastejšími úrazmi na svahu poisťovne evidujú vykĺbenia, podvrtnutia, zlomeniny horných alebo dolných končatín a rebier, poranenia kĺbov, členkových a kolenných väzov, ale aj otrasy mozgu, odreniny a rany zo zľadovatenej plochy svahu. „Tieto úrazy vznikajú väčšinou narazením do iného lyžiara, nabratím nekontrolovateľnej rýchlosti končiacej pádom, narazením do snežného dela alebo výskokmi cez umelo urobené skokanské mostíky,“ konštatuje Muthová.

Pokiaľ sa chystáte na lyžovačku na Slovensku, stačí vám riadne zdravotné poistenie, ktoré kryje náklady na ošetrenie všetkých úrazov, ktoré sa stanú na  zjazdovke. Vhodné je však priplatiť si niekoľko eur aj za tuzemské cestovné poistenie. Pri víkendovom pobyte na lyžiach sa hravo zmestíte do sumy 5 eur, čo je suma skutočne minimálna v porovnaní s ubytovaním, cestou, alebo skipasmi. Pritom kryje napríklad aj záchranné akcie v horách  ktorých priemerná cena je okolo 350 eur, ak je potrebné pátranie a vyslobodzovanie vrtuľníkom, cena sa môže vyšplhať až do niekoľko tisíc eur. Tuzemské cestovné poistenie okrem toho hradí náklady pri strate, krádeži či poškodení batožiny, odškodnenie pri trvalých následkoch v prípade úrazu, náhradu storno poplatkov pri nenastúpení na pobyt ako aj zodpovednosť za škodu.

Na čo si dávať pozor pri zimnej lyžovačke?

Zdroj: Shutterstock

Európska legislatíva nestačí

Tento rok sa aj milovníci domácich hôr ohliadajú po severnejších a vyššie položených končinách, keďže nádielka snehu na Slovensku zatiaľ mešká. Pri ceste za hranice určite necestujte len s európskych krytím, ktoré dnes poskytuje každá zdravotná poisťovňa.

Európsky preukaz zdravotného poistenia nepokrýva napríklad náklady za transport, ktoré sa pri leteckom prevoze pohybujú aj v desiatkach tisíc eur. Navyše, vo viacerých európskych krajinách sa platí spoluúčasť za ošetrenie či vysoké poplatky za lieky. Cestovné poistenie v zahraničí na víkendovú lyžovačku vyjde do 10 eur a už aj so zodpovednosťou za škodu, ktorú určite nezabudnite mať krytú.

Na zjazdovkách je množstvo zranení spôsobených práve stretom lyžiarov a vymáhanie odškodného a bolestného môže dosahovať desaťtisícové sumy.

„Je vhodné, aby pred odchodom na lyžovačku v zahraničí klienti pri uzatváraní cestovného poistenia určite nezabudli pripoistiť zodpovednosť za škodu, ktorá kryje náklady na liečbu zraneného lyžiara, jeho transport do nemocnice, zničenú či poškodenú lyžiarsku výstroj alebo právnika,“ upozorňuje riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA Silvia Vlasková.

V prípade, že lyžiar takéto poistenie nemá a ukáže sa, že za zrážku a zranenie nesie zodpovednosť, bude musieť náklady za vzniknutú škodu zaplatiť sám. Ak ste poistený a ste vinníkom kolízie, pri ktorej druhý lyžiar utrpí zranenia, náklady za škodu mu uhradí poisťovňa.

Pozor na lavíny, prilbu a alkohol

Podľa štatistík Horskej záchrannej služby, na Slovensku ročne zahynie pod lavínou v priemere 3,7 človeka. Pred výjazdom do zimných hôr je preto dobré pozorne sledovať snehové správy, najmä oficiálne výstrahy na www.laviny.sk. Pretože často môže zjazd lyžiarov vo voľnom teréne pri zvýšenom lavínovom nebezpečenstve naštartovať práve jej pád.

Dôležitým ochranným prvkom je aj helma lyžiara. Na Slovensku je povinná pri lyžovaní prilba iba pre deti do 15 rokov, čo predpisuje zákon o Horskej službe od roku 2015. Rovnako je to aj v Rakúsku, v Poľsku je povinnosť mať prilbu až do 16 rokov, naopak v Taliansku stačí len do 14 rokov. V Nemecku, Švajčiarsku a Francúzku obmedzenia nie sú. Lyžiarske prilby však majú význam najmä pri lyžovaní na technickom snehu. Zranenia po pádoch na zľadovatenom svahu bývajú komplikovanejšie.

Rovnako dôležité, ako ochranné prvky na svahu je aj ochrana pred alkoholom. Alkohol nielenže zhoršuje koordináciu a ostražitosť, aj výraznou mierou prispieva k mnohým zraneniam. Na svahu síce nie sú policajti, ktorí by kontrolovali, či ste pili, ale v prípade, že príde k úrazu a je zistený alkohol v krvi, poisťovňa vám môže odmietnuť poskytnúť plnenie aj plnenie zodpovednosti. Alkohol je totiž v poistných výlukách všetkých poisťovní.


Kvíz: Viete všetko o poistení na hory? Otestujte sa

Sezóna lyžovačiek vrcholí a preto ak ste ešte neboli tento rok lyžovať, určite by ste nemali podceniť aj poistenie na hory. Viete čo všetko obnáša poistenie na hory a na čo si treba dávať pozor? Pripravili sme pre vás test.

1/10 V ktorej z uvedených oblastí Slovenska neoperuje Horská záchranná služba?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5h