Dovolenka v exotike: Kedy potrebujete očkovanie proti cholere, brušnému týfusu alebo besnote

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 22. 1. 2020
Výmena zimy za exotické letné počasie je lákavá, ale iný kraj a iný mrav prináša aj iné ochorenia. Na ne naše telo nemusí byť pripravené. Prevenciou sú očkovania, ktoré sa pred cestou do exotiky neoplatí podceniť.
Dovolenka v exotike: Kedy potrebujete očkovanie proti cholere, brušnému týfusu alebo besnote

Zdroj: Shutterstock

Očkovanie je v niektorých prípadoch rovnako dôležité ako pas alebo víza do krajiny. Ak totiž nemáte so sebou platný očkovací preukaz s povinným očkovaním, ktoré sa v danej krajine vyžaduje, úrady vás do krajiny jednoducho nepustia. Našťastie pre Slovákov nie je povinnosť očkovaní až tak rozsiahla. Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky si musia Slováci pri ceste do zahraničia strážiť len dve povinné očkovania a to proti žltej zimnici a meningokokovej meningitíde.

Očkovanie proti žltej zimnici musia mať zapísané v očkovacom preukaze osoby staršie ako jeden rok ak vycestujú do afrických krajín Benin, Burkina Faso, Kamerun, Stredoafrická republika, Kongo, Pobrežie Slonoviny, Kongo, Gabon, Ghana, Libéria, Mali, Nigéria, Rwanda, Sv. Tomáš, Princov ostrov  a ak pobyt presiahnete 2 týždne, tak aj do Mauretánie.

V Južnej Amerike vyžaduje toto očkovanie  Francúzska Guyana. Cena vakcíny sa pohybuje okolo  20 – 30 eur a je vhodné sa očkovať mesiac pred cestou.

Minimálne však 10 dní. Očkovanie proti meningokokovej meningitíde je povinné len pri príchode do Saudskej Arábie, ale len v prípade, že sa zúčastníte púte do Mekky. Cena je približne rovnaká ako pri žltej zimnici.

 

Kde sa dať zaočkovať?

Ak idete do zahraničia, tak pred tým budete musieť navštíviť svojho lekára a absolvovať preventívnu prehliadku. Ten vás zaočkuje aj bežnými vakcínami ako je hepatitída, tetanus, či besnota.  Špecifickejšie cestovateľské očkovanie vám však nepodá. Kvôli nemu budete musieť navštíviť niektoré zo špecializovaných centier, v ktorom vám po očkovaní vydajú rovno aj medzinárodný očkovací preukaz, do ktorého sa očkovanie zapíše.  

Na Slovensku máme dosť inštitútov cestovnej medicíny cudzokrajných chorôb, ako aj kliník infektológie a cestovnej medicíny, kde takéto očkovanie vykonávajú. Tu vám aj nastavia správne načasovanie očkovaní, ak ich pred cestou potrebujete absolvovať viac. O možnosti nechať za sa očkovať v okolí vášho bydliska vám poskytne bližšie informácie obvodný lekár alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Okrem svojho zdravia, musíte byť v zahraničí opatrný aj na suveníry, ktoré by ste si odtiaľ chceli priniesť. Nie všetko, čo sa v danej krajine predáva, môže za hranice: 9 suvenírov zo zahraničia, ktoré z dovolenky radšej nenoste.

Kedy potrebujete očkovanie proti cholere, brušnému týfusu alebo besnote

  • Očkovanie proti hepatitíde typu A a B

Ide o očkovanie, ktoré je doživotné a hodí sa prakticky do každej krajiny s nižšou úrovňou hygieny. Ochorenie je rozšírené celosvetovo, viac v oblastiach subtrópov a trópov.  Zároveň ide o jedno z mála očkovaní, na ktoré cestovateľom prispievajú aj zdravotné poisťovne. Od roku 2000 sa proti hepatitíde B očkujú automaticky všetky deti. Dvojkombinácia je však výhodnou alternatívou pre každého cestovateľa.  Proti hepatitíde B sa očkuje 3x, jedna očkovacia látka stojí asi 20 eur, proti hepatitíde A sa očkuje  2x, cena jednej vakcíny je asi 30 eur.

  • Cholera

Posledných pár rokov hlási návrat a objavuje sa v Južnej Amerike, ale je vhodné sa zaočkovať aj pri ceste na Stredný Východ a do Juhovýchodnej Ázie. Odporúčanie však platí celosvetovo, ak sa v krajine epidémia vyskytovala, čo vôbec nie je neobvyklé. Cholera totiž sprevádza ľudstvo prakticky počas celej svoje existencie a napríklad aj v 20. storočí sa objavila na Ukrajine. Cena vakcíny je približne 75 eur. Pozor, po dvoch rokoch je nutné preočkovanie.

  • Brušný týfus

Ide o jedno z najčastejších exotických ochorení cestovateľov, ktorí nie sú zaočkovaní. Ochorenie je známe aj ako črevná horúčka. V značnej miere sa vyskytuje v oblastiach Juhovýchodnej Ázie, Afriky, Strednej a Južnej Ameriky. Očkovacia látka sa vzhľadom na výrobcu pohybuje na úrovni 30 – 35 eur. Rovnako nie je toto očkovanie celoživotné. Imunitu získate len na tri roky.

  • Besnota

Možno sa ňou nakaziť veľmi rýchlo. Najmä v krajinách, kde je kontakt so zvieratami a nielen psami, ale aj mačkami, opicami, či hlodavcami. Človek sa nakazí po uhryznutím infikovaným zvieraťom alebo aj poškriabaním a slinami besného zvieraťa. Besnota je rozšírená po celom svete , hlavne v Ázii, Južnej Amerike, Afrike. Preto WHO odporučilo pre cestovateľov  schému očkovania pozostávajúcu len z 2 dávok. Jedna stojí približne 25 eur.

  • Japonská encefalitída

Ide o jedno zo závažných ochorení, pred ktorým sa však odporúča očkovať iba pri dlhodobom pobyte v Ázii. Netýka sa teda bežných turistov, skôr nomádov alebo jogínov, ktorí sem mieria na dlhé týždne, či mesiace a sú priamo konfrontovaní s miestnymi podmienkami. Cena vakcíny je v tomto prípade okolo 75 eur.

Anketa

Absolvovali ste už očkovanie kvôli exotickej dovolenke?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok