Prišla mi poštou pokuta zo zahraničia. Kedy ju (ne)musím platiť?

22.01.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Motoristické priestupky v zahraničí si vás nájdu aj doma. Európske policajné systémy sú prepojené a tak je takmer isté, že pokutu za rýchlosť dostanete poštou do schránky.


Dostali ste úradný list oznamujúci priestupok zaznamenaný políciou zo zahraničia? Je to čoraz bežnejšie. Slovenským vodičom chodia takéto pozdravy zo zahraničia najmä po ukončení letnej sezóny. Viete, ako reagovať na výzvy k zaplateniu?

Jazda na červenú, nezastavenie na stopke, vysoká rýchlosť

Pokutu za dopravný priestupok môžete dostať poštou okrem slovenskej polície napríklad aj z Maďarska, Rakúska, Talianska či Českej republiky. 

Ako je to možné, že majú vašu adresu? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/82/EÚ z októbra 2011 hovorí o zjednodušení cezhraničnej výmeny informácií o deliktoch na úsek bezpečnosti cestnej premávky. To znamená, že členské štáty EÚ si môžu vzájomne vymieňať informácie a údaje o registráciách vozidiel v súvislosti s vybranými dopravnými priestupkami.

Podľa dostupných údajov Policajného zboru SR počet dopytov zo slovenskej evidencie vodičov z roka na rok stúpa. Kým v roku 2016 prišlo necelých 100 000 žiadostí zo zahraničia, v roku 2018 ich už bolo vyše 200 000. Najviac dopytu chodí od našich južných susedov z Maďarska, nasleduje Taliansko a neskôr Rakúsko a Česká republika. 

Pokuta môže prísť za prekročenie rýchlostného limitu, jazdu bez bezpečnostného pásu, jazdu na červenú či nerešpektovanie dopravného značenia, používanie mobilného telefónu počas vedenia vozidla alebo vykonávanie inej činnosti pri vedení vozidla a nedovolené vedenie vozidla v jazdnom pruhu. Sú prípady, kedy aj motorkári po niekoľkých mesiacoch dostali domov pokutu, pretože nemali počas jazdy na hlave prilbu. 

 

pokuta zo zahraničia: ako postupovať? platiť či neplatiť?

Zdroj: Pixabay

Pokuta môže prísť aj v jazyku, ktorému nerozumiete

Dopustili ste sa dopravného priestupku v Maďarsku? Pokojne sa môže stať, že pokuta a pokyny k zaplateniu prídu v maďarčine. Zväčša však dostanete dôležité informácie aj v jazyku, ktorému rozumiete - teda angličtina, v niektorých prípadoch to môže byť slovenčina. 

Úrady, ktoré pokuty zasielajú si s jazykom príliš hlavu nelámu. Vyššie spomínaná smernica totiž upravuje len odporúčanie členským štátom, aby pokutu poslali v jazyku v ktorom sú vyhotovené doklady o evidencii, aby daná osoba jednoznačne porozumela informáciám. Keďže je ale Európskou komisiou potvrdené, že angličtina je úradným jazykom EÚ, pokutu v rodnej reči budete čakať márne. A ide len o odporúčanie. 

Pozdrav môže prísť aj o rok

Dovolenka v Taliansku bola minulý rok, no vy ste pokutu dostali až teraz? Takýto scenár sa pokojne môže udiať. Úrady majú na tento proces veľa času a zákon im neprikazuje poslať pokutu obratom. Problém to pre vás môže byť vtedy, ak ste auto požičali, prípadne medzičasom predali. Objektívna zodpovednosť hovorí, že majiteľom vozidla ste vy a tak znášate všetky prípadné náklady či pokuty za dopravný priestupok

Nie ste si vedomí priestupku? Skontrolujte fotodokumentáciu

Ak viete, že ste v danom čase neboli na spomínanom mieste, pomôcť môžu fotografie. Ak nie je fotodokumentáciu prílohou listu, mali by v ňom byť prístupové heslá a fotografie si tak pozriete na uvedenej stránke na internete. V prípade chýbajúcej fotodokumentácie nemusí existovať dôkaz a pokutu môžete napadnúť. Ak však fotodokumentácia je, pokutu by ste mali zaplatiť čím skôr.

Skorá úhrada pokuty v niektorých prípadoch znamená aj odpustenie plnej výšky - zaplatíte menej. Zväčša ide o zľavu vo výške 30%. 

Naopak, ak nezaplatíte, výška pokuty môže stúpať poriadne vysoko. Pokojne sa môže stať, že ak neuhradíte pokutu a vyberiete sa do tej istej krajiny opäť, policajti vám môžu zakázať jazdu a budete mať problém. 

Argument, že nepoznáte pravidlá cestnej premávky danej krajiny neobstojí. Je vašou povinnosťou sa oboznámiť so všetkými povinnosťami a pravidlami pri vedení motorového vozidla v danej krajine. 

Nezaplatením sa dopúšťate ďalšieho prečinu proti § 90 a môže vám hroziť až exekúcia. Situácií, keď ju netreba zaplatiť, je vskutku málo. 

Hranica pre medzinárodné vymáhanie pokuty je 70 eur. Ak je pokuta nižšia, teoreticky ju v nejasných prípadoch nemusíte platiť, ale pozor! Ku každej pokute je v prípade jej nezaplatenia prirátaný aj manipulačný poplatok a môžete tak ľahko presiahnuť sumu 70 eur.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 6 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo