Chyba pri kúpe diaľničnej známky môže vyjsť draho. Takto rýchlo ju napravíte!

27.01.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Zmena údajov po zakúpení diaľničnej známky je možná, avšak treba ju riešiť bezodkladne. Prinášame podrobný návod.


Kúpiť diaľničnú známku na Slovensku dnes zvládnete rýchlo a z pohodlia domova. V roku 2020 si prvýkrát v histórii môžete kúpiť diaľničnú známku na 365 dní a nielen do konca januára nasledujúceho roku, ako bývalo zvykom. Aj keď je proces kúpy pomerne jednoduchý, môže sa stať, že sa pomýlite. Pre všetkých, ktorí sa pomýlili máme návod, ako to vyriešiť. 

Stačí sa pomýliť v jednom znaku

Objednali ste si diaľničnú známku, riadne za ňu zaplatili a potom vás čakalo nepríjemné prekvapenie. Na doklade o zaplatení máte nesprávne evidenčné číslo vozidla. Nie je to nič nezvyčajné a deje sa to najmä pri kúpe diaľničných známok na čerpacej stanici, kedy obsluha zadá nesprávne písmenko alebo číslicu. Čim skôr si túto nezrovnalosť všimnete, tým skôr sa vyhnete problémom. Pokuta za diaľničnú známku vám totiž môže prísť aj po pár mesiacoch či rokoch. 

 

čo robiť keď som sa pomýlil pri kúpe diaľničnej známky?

Zdroj: Autor článku

Ponaučenie? Kontrolujte si údaje

Na každom potvrdení o zakúpení známky, aj z čerpacej stanice, je však napísané, že si má človek všetky údaje skontrolovať. Aj keď tretina chybných údajov pochádza štatisticky pri vypĺňaní EČV, chybovať môžete vo viacerých údajoch.

Podľa ustanovenia zákona o diaľničnej známke je totiž pri úhrade diaľničnej známky v elektronickej podobe potrebné správne a úplne zadať tieto údaje: 

  • krajina registrácie vozidla
  • evidenčné číslo vozidla alebo prípojného vozidla
  • typ vozidla teda, či ide o vozidlo alebo prípojné vozidlo
  • platnosť diaľničnej známky
  • začiatok jej platnosti

Pokutu dostanete za každý mesiac

Všimli ste si nezrovnalosť až po niekoľkých mesiacoch jazdenia po diaľnici s nesprávnym údajom?  Pokutu obdržíte za každý mesiac jazdenia. Pozor by si mali dať aj držitelia preukazov ZŤP, ktorí sa musia najprv zaregistrovať na stránke www.eznamka.sk a požiadať o oslobodenie od úhrady.

Nezaplatiť pokutu za diaľnicu môže byť pomerne veľký problém. Pokutu vám môžu uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr do troch rokov od porušenia povinnosti.

Ministerstvo dopravy nedávno pre Denník N uviedlo, že chybný údaj na zaplatenej diaľničnej známke by nemal byť až taký problém a nemal by viesť ihneď k pokute. Preto ak dostanete takúto pokutu a nesúhlasíte s ňou, môžete sa odvolať. Polícia totiž berie do úvahy, ak ide o zjavný preklep a chyba bola spôsobená len preklepom v písmene alebo čísla. Samotné Ministerstvo vnútra SR uvádza, že v takomto prípade pokuta nebude uplatnená. 

Ako opraviť chybu na diaľničnej známke

Keď už ste spravili chybu, nepanikárte. O opravu však požiadajte okamžite. Ak zakúpite diaľničnú známku na fyzickej predajni, urobte tak najneskôr do 15 minút. Ak kupujete cez internet, žiadosť o zmenu podávate elektronicky prostredníctvom formulára na eznamka.sk. Odporúčame zakúpiť rovno aj ďalšiu diaľničnú známku, ktorá bude obsahovať správne údaje. 

Kliknite na TENTO DOTAZNÍK. Typ podania je žiadosť a predmetom podania je žiadosť (iné). Nasleduje kolónka, do ktorej napíšte v skratke, ako ku omylu došlo a ktorý znak je v údajoch uvedený nesprávne, resp. kde ste spravili chybu pri vypĺňaní. Nezabudnite uviesť svoj IBAN, na ktorý vám pripíšu peniaze za pôvodnú známku.

Na záver nezabudnite na dôležitý detail, musíte nahrať do prílohy nasledovné: potvrdenie o zaplatení diaľničnej známky, potvrdení o zaplatení novej diaľničnej známky so správnymi údajmi, fotografiu alebo sken technického preukazu, kde je vidno údaj, ktorý bol pôvodne uvedený nesprávne.

To je všetko. Národná diaľničná spoločnosť vám po kladnom prijatí žiadosti vráti peniaze na účet do 5 dní od dátumu podania.


Kvíz: Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 5 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo