Ako štát podporuje kúpu elektromobilu? 6-miliónovú dotáciu záujemcovia vyčerpali do 4 minút

28.01.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Štát ohlásil podporu pre elektrické autá ešte v roku 2019. Za čistý elektromobil dostanete dotáciu až 8-tisíc eur. Ak ste nestihli požiadať o dotáciu, už to ani nestihnete.


Počet elektromobilov na Slovensku by mohol v najbližšom období prudšie vzrásť. Štát od decembra 2019 uvoľnil druhé kolo dotácií pre elektromobily. Rezort hospodárstva zverejnil podmienky poskytnutia dotácie na svojom webe a nájsť ich možno aj na špeciálnej webstránke www.chcemelektromobil.sk. O dotáciu na elektromobily bol enormný záujem, vyčlenená suma sa minula do 4 minút.

Na nové elektrické auto až 8-tisíc eur

Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré je možné získať dotáciu, je 50 000 eur s DPH. O príspevok môžu žiadať fyzické osoby, podnikatelia aj verejná správa.

Ak si plánujete kúpiť auto s čisto elektrickým pohonom, dostanete dotáciu 8-tisíc eur. Ak pôjde o hybridné auto, dotácia je vo výške 5-tisíc eur. 

Elektronická registrácia záujemcov o dotáciu bola spustená 11. decembra. Ministerstvo na podporu vyčlenilo celkovo šesť miliónov eur zo štátneho rozpočtu a výzva bola ukončená po pár minútach spustenia. 

O dvanástej hodine bola spustená on-line registrácia a celá suma bola rezervovaná v priebehu 3 minút a 41 sekúnd. Záujemcovia si rezervovali dotáciu na 786 ekologických áut prostredníctvom 668 žiadostí. Výrazne vyšší záujem bol o autá s čisto elektrickým pohonom, ktoré si chce kúpiť takmer 90 percent úspešných žiadateľov. 

Celkovo požiadali o dotáciu na 689 elektromobilov a 97 plug-in hybridov. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá je vykonávateľom výzvy, úspešne zaregistrovaným žiadateľom od 17. decembra zaslala informácie o ďalšom postupe pre oficiálne podanie skompletizovanej žiadosti.

Pripomíname, že prvý projekt dotácií prebiehal od roku 2016 do 2018 a motoristov príliš nezaujal.

 

ako získať dotáciu na elektrické auto

Zdroj: Pixabay

Pravidlá na získanie dotácie sú pomerne striktné

O dotáciu môžete podľa zákona požiadať iba v tom prípade, že vozidlo je nové, nekupujete ho na leasing a jeho cena neprevyšuje sumu 50-tisíc eur s DPH. Možnosť využiť podporu majú pritom fyzické i právnické osoby a to aj na vozidlá kategórií M1 alebo N1. Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy môžu získať podporu na maximálne jedno vozidlo, podnikatelia na tri. 

A teraz tá horšia správa. Za vozidlo musíte zaplatiť plnú sumu vopred a až následne môžete štát požiadať o preplatenie požadovanej časti (elektromobil/plug-in hybrid). Zoznam vyhodnotených žiadostí sa priebežne zverejňuje a úspešní žiadatelia budú mať po podpise zmluvy 12 mesiacov na to, aby si auto kúpili, a následne im štát refunduje dotáciu.

Ďalšou podmienkou je, že majiteľom vozidla musíte byť najbližšie 2 roky. Rezort hospodárstva sa tak pravdepodobne chce vyhnúť tomu, aby sa s dotáciami obchodovalo. 

A napokon posledná vec. Ak si zakúpite elektromobil, budete na ňom musieť nosiť nálepku: „Jazdím ekologicky s podporou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.“

9 z 10 dotácií putuje na elektromobily

„Rezort chcel motivovať ľudí ku kúpe elektromobilov a zvýšiť tak ich počet na slovenských cestách. Už teraz je jasné, že tento cieľ sa podarí bez problémov splniť,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga. „Je potešujúce, že až 9 z 10 žiadostí sa týka čisto elektromobilov. Jasne sa ukazuje, že ľudia začali elektromobilitu viac vnímať a čoraz dôležitejšia je pre nich aj ekológia,“ dodal minister. 

Ako požiadať o podporu? Suma je vyčerpaná, ale…

Za prvé tri hodiny sa úspešne zaregistrovalo takmer 4 000 žiadateľov z celého Slovenska. Úspešnou registráciou sa ale celý proces nekončí. Je potrebné podať skompletizovanú oficiálnu žiadosť a až následne rezort hospodárstva podpíše s úspešnými žiadateľmi zmluvu o poskytnutí dotácie. 

V prípade, že niektorý zo žiadateľov nebude spĺňať podmienky, suma vyčlenená pre neho sa uvoľní pre ďalších už zaregistrovaných. Ak teda máte záujem, buďte v strehu a sledujte stránku chcemelektromobil.sk.

Na aké autá môžete využiť podporu? Toto sú najpredávanejšie elektromobily v Európe:

 • Renault Zoe – cena od 31 300 eur
 • Nissan Leaf – cena od 35 630  eur
 • Mitsubishi Outlander PHEV – cena od 36 990 eur
 • Jaguar E-Pace– cena od 35 990 eur
 • Citroën C Zero/Peugeot iOn - cena od29 640 eur
 • VW e Up! - cena od 22 170 eur
 • BMW i3 - cena od 38 950 eur
 • Hyundai Ioniq Electric - cena od 35 990 eur
 • VW eGolf - cena od 32 980 eur
 • Kia eSoul - cena od 39 490 eur
 • Hyundai Kona - cena od 39 980 eur
 • Kia eNiro - cena od 42 580 eur


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.