Koľko vyjde starostlivosť o psa? Najväčšími položkami sú krmivo a vakcíny

05.02.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Starostolivosť o psa môže viditeľne zaťažiť našu peňaženku. Či už ide o stravu, prehliadky u veterinára, starostlivosť o srsť a zuby, prípadne nové hračky do domácnosti - ročne vás to vyjde desiatky až stovky eur.


Biznis s domácimi zvieratami je veľký aj na Slovensku. Ak nie ste chovateľ, ktorý si potrpí na čistokrvnosť plemena či jeho pôvod, psíka si radšej adoptujte. Útulky sú plné štvornohých miláčikov, ktoré čakajú na nový domov. Zároveň tým môžete ušetriť množstvo počiatočných nákladov na psa. Zhrnuli sme tie najdôležitejšie.

Čistokrvné plemeno? Za pôvod sa platí

Ako sme v úvode spomenuli, psa možno získať viacerými spôsobmi. Najlacnejším je možnosť adoptovania psa z útulku, prípadne od niekoho, kto si už viac nemôže dovoliť starať sa o zviera. Vtedy zaplatíte len symbolický poplatok útulku, prípadne je to bez poplatku.

Druhou možnosťou je kúpiť psa od množiteľa. V tomto prípade však často nevieme pôvod zvieraťa, k jeho kúpe sa majiteľ väčšinou dostane cez inzerát na internete a zaobstaranie takéhoto vás vyjde na niekoľko desiatok eur. Hrozí, že kupujete od množiteľa, ktorý si spravil biznis so zvieratami a rodiacim samicám neposkytuje ani základnú starostlivosť. Taktiež bolo pri tomto spôsobe na Slovensku v minulosti nájdených množstvo zanedbaných psov, ktorých chovattelia využívali len na pôrod a keď im biznis prestal vynášať, psov nechali na ulici.

Ďalšou veľkou skupinou, ktorú volia ľudia a domácnosti, ktoré si chcú byť isté pôvodom psa, je kúpiť ho aj s jeho rodokmeňom. Tu sa ceny pohybujú v úplne iných dimenziách. Od stoviek po tisíce eur za konkrétne plemeno. Najdrahšie sú, samozrejme, vzácne plemená, ktorých pôvod smeruje mimo Európy.

Špecifickou skupinou psov sú slepecké psy. Ich hodnota je obrovská. Výcvik jedného psa môže vyjsť aj  na 20 tisíc eur. Tretinu nákladov prepláca štát, zvyšok je na vás alebo na sponzoroch.

Bez ohľadu na to, akého psa si vyberiete, budete musieť počítať aj s počiatočnými nákladmi na vakcináciu, kastráciu, odčervenie a ostatné potrebné lekárske úkony.

 

koľko stojí pes na slovensku?

Zdroj: Pixabay

Nezabudnite na čipovanie, inak hrozí vysoká pokuta

Máte nového psa? Mali by ste ho vziať k zverolekárovi na úvodné vyšetrenie a spraviť mu evidenčnú zložku. Pes, ktorého pôvod nie je známy si v tomto prípade vyžaduje omnoho viac vašej pozornosti. Čakajú vás prvé náklady na čipovanie i vakcináciu.

Čipovanie psa stojí približne 10 eur. Od augusta 2018 je vlastník psa povinný dať si zviera nezameniteľne označiť a označenie má právo vykonať iba veterinárny lekár. Zákon hovorí, že majiteľ alebo vlastník zvieraťa je povinný dať zviera zaregistrovať do centrálneho registra na vlastné náklady. Za nesplnenie povinnosti hrozí fyzickým osobám pokuta do výšky až 800 eur.

Vakcinácia a iné potrebné úkony u zverolekára

Psy nemajú zdravotné poistenie, preto u zverolekára platíte za každý jeden úkon, každú vakcínu, vyšetrenie, atď. Všetci zverolekári sú v podstate súkromníci, takže aj ceny sa veľmi líšia.

Medzi úvodné náklady patrí vakcinácia, ktorej cena sa pohybuje od 8 eur vyššie. Taktiež musíte psa pravidelne odčervovať, to je však zanedbateľná položka (1-2 eurá). Takisto budete musieť pravidelne chodiť na vakcíny proti besnote, kde je cena opäť individuálna, ale často sa zmestíte do sumy 10 eur. U šteniat sa vakcína proti besnote opakuje tri-až štyrikrát do pol roka života. Cena za kombinovanú vakcínu (besnota a rôzne psie virózy) je asi 26 eur.

Ak sa rozhodnete psa „vykastrovať“, teda neumožníte mu mať potomstvo, zaplatíte ďalšie desiatky eur navyše. Takýto zákrok stojí 30 eur a vyššie. 

Ak musíte so psom na pohotovosť, zvyčajne si priplatíte 10-30 eur.

Výbava pre psa a krmivo sú veľkými položkami

Značnou položkou je nákup výbavy. Vôdzka, prípadne reťaz (od 10 eur), pelech (od 20 eur), ochranný košík (od 3 eur), protiparazitný obojok (od 5 eur).

Ak ste si práve povedali, že to nie je veľa peňazí, nezabúdajte na náklady za krmivo a maškrty.

S veľkosťou psa totiž rastú aj náklady na jeho kŕmenie a údržbu. Prieskumy v minulosti ukázali, že drvivá väčšina majiteľov psov kupuje krmivo v podobe granúl. Približné mesačné náklady na jedného psa sa tak šplhajú k sume 30 eur mesačne.

Mnohí majitelia kŕmia svojich psov mäsom z konzerv a veľká skupina chovateľov svojim zvieratám dáva okrem bežného krmiva dáva varenú stravu či zvyšky z jedál.

Áno, aj za psa musíte zaplatiť daň

Daň za psa už neplatíme vždy len do konca januára kalendárneho roku. Zaplatíte ju až na základe doručeného rozhodnutia s uvedenou splatnosťou.

Zo zákona ale majiteľom neodpadla povinnosť prihlásiť psa do konca januára na príslušnom oddelení miestneho úradu. Táto povinnosť sa týka však len tých, ktorí doposiaľ za svojho miláčika daň ešte neplatili. Vznik daňovej povinnosti je držiteľ psa povinný oznámiť mestu do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti podaním priznania k dani za psa.


KVÍZ: Koľko stojí starostlivosť o psa a aké sú vaše povinnosti? Otestujte sa

Je čipovanie psa alebo mačky povinnosťou?

Slovensko sa nedávno zaradilo medzi moderné krajiny, ktoré neberú živé zvieratá ako vec. Majiteľom však pribudlo aj niekoľko povinností. Viete, čo všetko obnáša starostlivosť o psa a aké sú vaše povinnosti? Otestujte sa.


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h