Komentár: Amerika na rázcestí: príde neodvratná korekcia alebo zasiahne FED?

14.02.2020 | Lukáš Baloga, Finance.sk
Komentáre


Svet je v panike pred agresívnym koronavírusom,  každodenné správy hovoria nielen o spomalení Číny, ale celej globálnej ekonomiky. Tieto predikcie by sa logicky mali prejaviť na najznámejšom indexe S&P 500 a presunom  aktív investorov z akcií do ,,bezpečného prístavu‘‘ ako štátne dlhopisy alebo zlato. V skutočnosti sa nič také nedeje.


Komentár analytika ProfitLevel Lukáša Balogu

Aj keď Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred rýchlym šírením nákazy, rušia sa lety a zatvárajú fabriky, investori sú optimisti. Väčšina očakáva, že vplyv koronavírusu na svetovú ekonomiku odznie koncom prvého kvartálu 2020 a následne sa situácia upokojí. Trhy správanie investorov reflektujú a riziko spojené s koronavírusom očividne neberú do úvahy. Jeden fakt za všetky:  index S&P 500 je aktuálne na historických maximách na úrovni takmer 3375 bodov. Obchodníci s najväčšou pravdepodobnosťou očakávajú silnejšie intervencie centrálnych bánk a s neotrasiteľnou istotou idú do investovania do rizikových aktív.

Teóriu kvantitatívneho uvoľňovania amerického FED-u podporujú údaje z poslednej aukcie 3-ročných štátnych amerických dlhopisov s tak vysokým dopytom, že výnosy klesli na 1,394 %, čo je najnižší výnos od novembra 2016. Trhy očakávajú ďalšiu expanziu vyvolanú štvrtým kvantitatívnym uvoľňovaním, ktoré pravdepodobne obsiahne dvoj, resp. trojročné kupóny.

Zaujímavé je tiež pozorovať vývoj preferencií súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Čím je vyššia pravdepodobnosť jeho znovuzvolenia, tým viac sa investori utvrdzujú v býčom, prorastovom sentimente. Dôvodom je plán rozsiahlych fiškálnych stimulov a politika republikánskeho prezidenta,  ktorá napomáha rastu amerických akcií. Korelácia očakávanej výhry republikánskej strany na čele s Donaldom Trumpom a očakávaného vývoja indexu S&P 500 je zrejmá. Ako vidieť na grafe, súbežne s rastúcim očakávaním výhry Trumpa rastú s miernym oneskorením aj futures kontrakty na S&P 500.Komentár: Amerika na rázcestí: príde neodvratná korekcia alebo zasiahne FED?
Zdroj: Zerohedge.com

Aktuálne dáta amerického pracovného trhu však ukazujú opačný, nezdravý obraz  akciového trhu. Tzv. JOLTS (skratka pre počet novo otvorených pracovných miest) hovoria, že americký trh práce už narazil na svoje limity. Počet nových pracovných miest, ktoré tradične zverejňuje bývalá guvernérka FED-u Janet Yellenová, v decembri zaznamenal najprv skokový nárast o neuveriteľných 354-tisíc. Avšak tento údaj sa rýchlo ukázal ako chyba a čísla sa revidovali smerom nadol, a to zo 6,787 mil. na 6,423 mil., čo je najnižší mesačný celkový počet od decembra 2017. Inak povedané, ide o pokles o rekordných 938-tisíc za posledné dva mesiace roka 2019.

Makroekonomické ukazovatele v USA dnes celkovo nie sú vôbec zlé. Čo by sa však stalo, keby FED prestal skupovať štátne cenné papiere? Možné by boli dva scenáre: keď jedného dňa vykúpi všetky, prejde na dlhopisy s dlhšou splatnosťou, alebo nechá padnúť celý finančný trh. Ak chce mať Trump vyššie preferencie a pokračovať ako šéf americkej administratívy, scenár prepadu akciového trhu za žiadnu cenu nedopustí. Znamenalo by to totiž, že úspory amerických občanov, prevažne tvorené akciami, by utrpeli na hodnote. Otázkou ostáva, či je toto tá správna stratégia pre americkú ekonomiku.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáreh