Kurz autoškoly vyjde v priemere na 700 eur, ušetriť môžete mimo väčších miest

02.03.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Autoškola patrí medzi najväčšie výzvy pre tínedžerov, ale aj dospelých a je akýmsi míľnikom v živote aktívneho človeka. Nepodceňte prípravu na test a jazdu na cvičisku si natrénujte v pokoji aj s inštruktorom.


Ak chcete získať vodičské oprávnenie a vodičský preukaz, musíte úspešne absolvovať testy v autoškole. Ceny kurzov pre získanie tohto oprávnenia rokmi narástli, v niektorých miestach Slovenska sa ceny zvýšili aj o niekoľko stoviek eur. Najviac to cítia potenciálni záujemcovia o kurz autoškoly v Bratislave.

Koľko stojí autoškola?

Ceny za kurz autoškoly každoročne stúpajú a nie je to spôsobené len tým, že ich majitelia chcú viac zarobiť. Za nárast cien kurzov v poslednom období môžu úpravy legislatívy platnej v Slovenskej republike. Všetky vozidlá patriace autoškole musia byť po novom vybavené aj GPS zariadením a čítačkou kľúčových čipov, čo značne zvyšuje náklady prevádzkovateľov týchto kurzov. Napríklad tieto kľúčové čipy majú inštruktori aj žiaci, pričom pri každom použití vozidla ich musia priložiť k čítačke.

Zatiaľ, čo priemerná cena kurzu na získanie vodičského oprávnenia typu B bola v roku 2017 asi 500 eur, v roku 2019 to už bolo 700 eur a v januári 2020 narástli ceny kurzov ešte viac.

Tip redakcie: Ak to nie je nevyhnutné, nedochádzajte kvôli nižšej cene do menších miest či obcí, skúsenosti, ktoré naberiete počas skúšobných jázd v hustej premávke sú na nezaplatenie.

Kto môže začať kurz autoškoly?

Začať kurz autoškoly resp. kurz na získanie vodičského oprávnenia skupiny B môže každý, kto dovŕšil 16 rokov, viesť motorové vozidlo však môže najskôr od 17 rokov. Do 18. roku táto osoba môže viesť motorové vozidlo v prítomnosti osoby, ktorá spĺňa nasledovné podmienky:

 • musí to schváliť zákonný zástupca a požiadať o túto výnimku
 • musí byť vlastníkom vodičského oprávnenia skupiny B najmenej 10 rokov
 • musí byť zapísaný ako spolujazdec v evidencii vodičov orgánom Policajného zboru

Na kurz autoškoly sa môžete prihlásiť osobne, telefonicky alebo e-mailom. Stačí sa informovať na stránke autoškoly, ktorá vás svojou ponukou oslovila. Vsaďte najmä na skúsenosti známych, prípadne referencie na internete.

O kurz autoškoly sa nesmie uchádzať osoba, ktorá sa v minulosti dopustila dopravného priestupku, kvôli ktorému má odobraté vodičské oprávnenie. Takáto osoba musí počkať do momentu, kedy prestane platiť toto obmedzenie.

 

akú autoškolu si vybrať a tipy ako zvládnuť skúšky

Zdroj: Pixabay

Koľko trvá kurz autoškoly?

Dĺžka štandardného kurzu autoškoly závisí aj od toho, ako rýchlo absolvujete jazdy potrebné k pripusteniu k záverečnej skúške a tiež od toho, či si kupujete kurz autoškoly na splátky. Plne uhradený kurz trvá približne 2 až 5 mesiacov, maximálne sa jeho absolvovanie môže natiahnuť do jedného roka. Na jednotlivé kurzy bývajú pravidelné zápisy (závisí od autoškoly a ich kapacít), na ktorých sa môžete prihlásiť. Pre prihlásenie sa do kurzu autoškoly budete potrebovať doklad o zdravotnej spôsobilosti, ktorý získate od praktického alebo všeobecného lekára. Okrem toho sa zvykne pred začatím kurzu platiť záloha.

Na čo si dať pozor pri kurze autoškoly?

Kurz autoškoly prebieha v dvoch rovinách – praktická a teoretická časť. V teoretickej časti sa dozviete všetko potrebné zo zákona o cestnej premávke, osvojíte si pravidlá, dopravné značenie, naučíte sa základné technické vedomosti o aute a tiež získate dôležité znalosti k poskytovaniu prvej pomoci pri dopravnej nehode.

Veľký pozor odporúčame dávať najmä pri teoretickom riešení dopravných situácií (najmä križovatky), ktoré sú kľúčové a vyskytujú sa v záverečných testoch.

V rámci praktickej časti uchádzači začínajú najprv na trenažéri – simulátor auta s obrazovkou, ktorá premieta jazdu. Tam sa majú možnosť naučiť prácu s volantom, pedálmi a riadiacou pákou.

Následne môžu uchádzači konečne presadnúť do reálneho auta na skúšobné jazdy s inštruktorom. Počas prvej jazdy absolvujú prvé metre za volantom na cvičisku a parkovisku a následne si v cestnej premávke vyskúšajú jazdu v obci i mimo nej.

Počas jázd uchádzači absolvujú niekoľko hodín na cvičisku s kuželkami, kde trénujú cúvanie a najmä parkovanie. Pomocou kuželiek inštruktor vyznačí myslený priestor na zaparkovanie a prekážky, ktoré musía obchádzať.

Ktoré dopravné situácie najviac trénovať?

 • Jazda pomedzi kužele a parkovanie medzi ne
 • Príchod vodiča do auta (nastavenie zrkadiel, bezpečnostný pás, zaradenie smerovky)
 • Rozjazd vozidla na rovine a do kopca
 • Radenie rýchlostných stupňov, podraďovanie
 • Držanie volantu oboma rukami
 • Brzdenie súčasne a plynule s inými vozidlami pred nami
 • Príchod na križovatku z hlavnej cesty alebo z vedľajšej cesty
 • Prechod do iného jazdného pruhu
 • Dať prednosť chodcovi na prechode
 • Pripájanie sa pri zúženom jazdnom pruhu
 • Križovatka, kde má prednosť vozidlo prichádzajúce sprava
 • Zastavenie na značke STOP

Najčastejšie otázky komisárov

 • Vymenujte najčastejšie poruchy pneumatík.
 • Aké poznáte poruchy osvetlenia na vozidle?
 • Čo je základom prípravy vozidla pred každou jazdou?
 • Vymenujte 4 kvapaliny v súvislosti s vozidlom a ukážte, kde kontrolujeme ich stav.
 • Popíšte rozdiel medzi zimnou a letnou zmesou.

Kvíz: Pamätáte si ešte otázky z testov autoškoly? Otestujte sa v našom kvíze.

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5