Nevedeli ste, koho voliť alebo ste neboli voliť? Toto sa stalo s prepadnutým hlasom

05.07.2021 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Voľby


Voliť je základné právo občana demokratickej krajiny. Je to právo, nie povinnosť. Preto vás nikto nemôže nútiť ísť k voľbám a už tobôž nie, určovať vám, koho máte voliť. No i tak by ste mali vedieť, čo sa stane s vašim hlasom, ak hlasovať nepôjdete.


Čo sa stane s mojím hlasom, keď nevolím

Medzi najčastejšie dôvody, prečo volič nejde k voľbám je, že sa nevie rozhodnúť pre jedného kandidáta, je nespokojný so všetkými kandidátmi alebo nechce voliť „menšie zlo“. To, že voliť nepôjdete alebo by ste demonštratívne vhodili neplatný hlasovací lístok, nahráva predovšetkým stranám so silnou voličskou základňou. Nízka volebná účasť nahráva tiež rôznym extrémistickým stranám.

Voliči týchto strán prichádzajú k volebným urnám a disciplinovane odvolia. Takže aj keď nesúhlasite s takouto stranou, tým, že sa nezúčastnite volieb, umožníte, aby práve ona získala väčší počet mandátov a na ďalšie štyri roky rozhodovala o daniach, príjmoch a výdavkoch štátu takým spôsobom, aký sa vám nepáči.

Z toho istého dôvodu ťažia z nízkej volebnej účasti aj rôzne extrémistické strany, ktorých voliči predstavujú len veľmi malé percento z celkovej populácie voličov. Vašou neúčasťou im práve dávate priestor, aby ich hlas bol silnejší. Naopak, vyššia volebná účasť pomáha novým stranám, alebo stranám, ktorým sa ešte nepodarilo vytvoriť si pevnú voličskú základňu.

Práve váš hlas môže rozhodnúť o tom, či sa takejto strane podarí prekročiť hranicu päť percent z celkového počtu hlasov a bude sa s jej zástupcami počítať aspoň v opozícii.

Ako sa prerozdeľujú hlasy neparlamentných strán

Hlasy, ktoré získali strany a nepodarilo sa im dosiahnuť päťpercentnú hranicu, budú prerozdelené medzi parlamentné strany. Hovoríme o tzv. prepadnutých hlasoch. Takže, ak sa s vaším hlasom danej strane nepodarilo dostať do parlamentu, aspoň viete, že sa s ním počíta v rozložení síl medzi opozíciou a koalíciou.

Prepadnuté hlasy sa nerozpočítajú medzi všetky parlamentné strany rovnakým dielom. Rozpočítavajú sa v pomere podľa toho, koľko získali hlasov.

Tip: Voliť môžete kdekoľvek na Slovensku. Vybavenie hlasovacie preukazu vám zaberie len pár minút

Čo sa stane s mojím hlasom, ak nepôjdem voliť

Zdroj: Shutterstock

Výsledky parlamentných volieb 2020

Vybrať si ľudia mohli z 25 politických strán. Parlamentné voľby v roku 2020 vyhralo hnutie OĽaNO. V súčasnosti vládne v jednej koalícii spolu so stranou SaS, hnutím Sme rodina a stranou Za ľudí.

Výsledky:

OĽANO - 25,02 %
SMER-SD - 18,29 %
SME RODINA - 8,24 %
ĽSNS - 7,97 %
Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - 6,96 %
SaS - 6,22 %
Za ľudí - 5,77 %
Zvyšné strany mali menej ako 5 %

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5