Neviete koho voliť alebo nechcete ísť voliť? Toto sa stane s vaším hlasom

24.02.2020 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Voľby


Voliť je základné právo občana demokratickej krajiny. Je to právo a nie povinnosť. Preto vás nikto nemôže nútiť ísť k voľbám a už tobôž nie, určovať vám, koho máte voliť. No i tak by ste mali vedieť, čo sa stane s vašim hlasom, ak hlasovať nepôjdete.


Čo sa stane s mojím hlasom, keď nepôjdem voliť

Medzi najčastejšie dôvody, prečo volič nejde k voľbám je, že sa nevie rozhodnúť pre jedného kandidáta, je nespokojný so všetkými kandidátmi alebo nechce voliť „menšie  zlo“.

To, že voliť nepôjdete alebo by ste demonštratívne vhodili neplatný hlasovací lístok, nahráva predovšetkým stranám so silnou voličskou základňou. Nízka volebná účasť nahráva tiež rôznym extrémistickým stranám.

Voliči týchto strán prichádzajú k volebným urnám a disciplinovane odvolia.  Takže aj keď nesúhlasite s takouto stranou, tým, že sa neúčastnite volieb, umožníte, aby práve ona získala väčší počet mandátov a na ďalšie štyri roky rozhodovala o daniach, príjmoch a výdavkoch štátu takým spôsobom, aký sa vám nepáči.

Z toho istého dôvodu ťažia z nízkej volebnej účasti aj rôzne extrémistické strany, ktorých voliči predstavujú len veľmi malé percento z celkovej populácie voličov.  Vašou neúčasťou im práve dávate priestor, aby ich hlas bol silnejší.

Naopak, vyššia volebná účasť pomáha novým stranám, alebo stranám, ktorým sa ešte nepodarilo vytvoriť si pevnú voličskú základňu. Práve váš hlas môže rozhodnúť o tom, či sa takejto strane podarí prekročiť  hranicu 5 % z celkového počtu hlasov a bude sa s jej zástupcami počítať aspoň v opozícii.

Ako sa prerozdeľujú hlasy neparlamentných strán

Hlasy, ktoré získali strany a nepodarilo sa im dosiahnuť 5 %- nej hranice, budú prerozdelené medzi parlamentné strany. Hovoríme o tzv. prepadnutých hlasoch.Takže, ak sa s vaším hlasom danej strane nepodarilo dostať do parlamentu, aspoň viete, že sa s ním počíta v rozložení síl medzi opozíciou a koalíciou.

Prepadnuté hlasy sa nerozpočítajú medzi všetky parlamentné strany rovnakým dielom. Nie. Rozpočítavajú sa v pomere podľa toho, koľko získali hlasov.

Tip: Voliť môžete kdekoľvek na Slovensku. Vybavenie hlasovacie preukazu vám zaberie len pár minút

Čo sa stane s mojím hlasom, ak nepôjdem voliť

Zdroj: Shutterstock

Koho voliť v parlamentných voľbách 2020

Vybrať si môžete z 25 politických strán. Ak sa i tak neviete rozhodnúť, skúste sa pozrieť na zoznam kandidátov. Práve tam vás môže zaujať osoba, ktorá je pre vás prijateľnejšia než predseda strany a jej zakrúžkovaním ju môžete posunúť dopredu. Tak sa skôr dopracujete k tomu, aby bol zvolený človek, ktorý bude lepšie obhajovať vaše záujmy.

K rozhodnutiu, koho voliť by vám mohlo pomôcť aj vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska. Celé znenie vyhlásenia nájdete na konci textu.

 

V parlamentných voľbách 2020 si vyberáme z nasledujúcich strán

1. Slovenská Ľudová Strana (SĽS) 2. DOBRÁ VOĽBA 3. SaS
4.SME RODINA 5.Slovenské Hnutie Obrody 6.ZA ĽUDÍ
7.MÁME TOHO DOSŤ ! 8.Hlas pravice 9.SNS
10.DS 11.OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA 12.Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU
13. STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI 14. 99 % – občiansky hlas 15. KDH
16. Slovenská liga 17. VLASŤ 18. MOST – HÍD
19. SMER-SD 20. SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby 21. HLAS ĽUDU
22. Magyar Közösségi Összefogás - Maďarská komunitná spolupatričnosť 23. PSN 24. Kotlebovci - ĽS Naše Slovensko
25. Socialisti.sk    

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k parlamentným voľbám 2020

"Pred parlamentnými voľbami sa mnohí pýtajú koho voliť. Niektorí pochybujú, či má vôbec význam ísť voliť. Aj keď Cirkev do kampane nevstupuje, k účasti na voľbách jednoznačne povzbudzuje. Určite má význam ísť voliť a určite je možné si vybrať. Hoci nedávame odporúčania ku konkrétnym stranám, prosíme všetkých, aby sa pred voľbami oboznámili s programom, ktorý jednotlivé strany ponúkajú. Politické ciele strán vždy konfrontujme s hodnotami evanjelia. Poďme voliť, a ako veriaci ľudia sa rozhodnime s veľkou dávkou zodpovednosti!

Nenechajme sa strhnúť heslami, ktoré hrajú na emócie. Odolajme sloganom, ktoré vyvolávajú pocity ohrozenia. Zachovajme si pokoj a zdravý rozum. Na tých, ktorí podnecujú nepriateľstvo, si dajme pozor. Rýchle a radikálne riešenia sú príťažlivé, no reálny život je zložitejší. Sme pútnici a cesta je náročná. Do cieľa však nevedú skratky, ale vytrvalosť. Ak chceme lepšie Slovensko, potrebujeme konštruktívne prístupy, ktoré majú skutočnú perspektívu.

Sme znechutení z podvodov a korupcie. Z materiálnej, aj morálnej. Nestrácajme však nádej! Je vážnym zlom podvádzať, keď ide o majetok. Nemenej vážnym, keď ide o človeka, muža a ženu stvorených na Boží obraz. Neustúpme preto nepoctivosti, ani novým ideológiám. Správne rozhodnutie urobíme, keď budeme mať na zreteli Ježiša Krista a jeho celú pravdu. Tú nesmieme nikdy opustiť! Volebné rozhodnutie urobené vo svetle evanjelia a zdravého rozumu nám svedomie nikdy nebude vyčítať.

Biskupi Slovenska sa za vás modlia, pozývajú všetkých k modlitbám za voľby a vyprosujú vám požehnanie i svetlo Ducha Svätého pre správne rozhodnutia." (Zdroj: TK KBS)Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5