Volebné miestnosti a parlamentné voľby 2020 (šikovný návod pre voličov)

Roland Regely | rubrika: Článok | 27. 2. 2020
29. februára budú Slováci voliť svojich zástupcov do Národnej rady Slovenskej republiky. Prinášame všetky praktické informácie k voľbám 2020.
Volebné miestnosti a parlamentné voľby 2020 (šikovný návod pre voličov)

Zdroj: Shutterstock

Nezabudnite si občiansky preukaz, prípadne hlasovací preukaz – ak volíte mimo svojho okrsku. Parlamentné voľby sa konajú na celom území Slovenskej republiky v jeden deň v sobotu 29. februára 2020.

O hlasovací lístok sa dá požiadať osobne na obecnom alebo mestskom úrade, kde má volič trvalý pobyt, najneskôr v piatok 20. februára 2020 pred voľbami.

Kedy otvárajú a zatvárajú volebné miestnosti?

Volebné miesntnosti budú dňa 29.2. otvorené od 7:00 do 22:00.

Ak si to budú vyžadujú miestne podmienky, môže starosta určiť začiatok hlasovania aj na skoršiu hodinu, maximálne však o dve hodiny.

Mimoriadne udalosti môžu spôsobiť, že ústredná volebná komisia rozhodne o posunutí termínu ukončenia hlasovania v určitom okrsku. Stalo sa tak naposledy pri prezidentských voľbách v roku 2019, kedy opitý poslanec v Medzanoch vzal volebnú urnu a vyšiel s ňou von z volebnej miestnosti. Takéto mimoriadne udalosti môžu mať za následok predĺženie volebného moratória, ktoré sa končí zavretím všetkých volebných miestností. Volebná miestnosť v Medzanoch totiž kvôli incidentu pri prezidentských voľbách musela byť otvorená až do 23:15 v danom volebnom dni.

 

Ako hlasovať vo voľbách?

1. Každý volič vstupuje osobne do volebnej miestnosti, kde sedí volebná komisia. Zástupcu poslať nemôžete

2. Volebnej komisii odovzdávate svoj občiansky preukaz na kontrolu, prípadne hlasovací preukaz, ak ste si vopred vybavili možnosť voliť aj v inom okrsku ako v tom svojom.  Volebná komisia zaznamená do zoznamu vašu účasť a obdržíte od nej hlasovacie lístky a prázdnu obálku. Následne sa podpíšete do zoznamu voličov.

3. Hneď ako volič dostane hlasovacie lístky a obálku, vstúpi do priestoru určeného na úpravu lístkov – zväčša za plentu.

4. Do prázdnej obálky volič vhodí jeden hlasovací lístok – s názvom strany, ktorej dáva svoj hlas a môže zakrúžkovať až štyroch politikov zo zoznamu. Krúžkuje sa poradové číslo politika, čím dávame najavo, ktorému z kandidátov dávame prednosť. Na iné úpravy hlasovacieho lístka sa neprihliada.

5. Obálku uzavriete, vhodíte ju do volebnej urny a nepoužité lístky vhodíte do boxu určeného na papier.

Kandidátne listiny politických strán

  1. Slovenská strana Andreja Hlinku
  2. Dobrá voľba
  3. SaS
  4. Sme rodina
  5. Slovenské hnutie obrody
  6. Za ľudí
  7. Máme toho dosť!
  8. Hlas pravice
  9. SNS
  10. Demokratická strana
  11. OĽaNO
  12. Koalícia PS/Spolu
  13. Starostovia a nezávislí kandidáti
  14. 99% – občiansky hlas
  15. KDH
  16. Slovenská liga
  17. Vlasť
  18. Most-Híd
  19. Smer
  20. Solidarita – hnutie pracujúcej chudoby
  21. Hlas ľudu
  22. Maďarská komunitná spolupatričnosť
  23. Práca slovenského národa
  24. Kotlebovci – ĽSNS
  25. Socialisti

Čo ak sa pomýlim?

Okrsková volebná komisia môže na požiadanie vydať voličovi nové hlasovacie lístky. Nesprávne upravené lístky sa potom hádžu do rovnakej schránky, do ktorej sa vhadzujú aj nepoužité hlasovacie lístky.

Voľby pre zdravotne indispinovaných

Ak ste v situácii, že nemôžete sami upravovať hlasovacie lístky alebo ich vhadzovať do volebnej urny pre zdravotné postihnutie, prípadne inú skutočnosť – musíte to oznámiť volebnej komisii vopred. Takíto voliči majú právo vziať so sebou do určeného priestoru na úpravu lístkov inú spôsobilú osobu, aby na základe ich pokynov upravila hlasovací lístok a vložila ho do obálky. Pozor! Nesmie ísť o člena okrskovej volebnej komisie, musí to byť iná osoba.

Ak sa neviete z vážnych zdravotných dôvodov dostaviť do volebnej miestnosti, máte právo požiadať obec o to, aby vám bolo umožnené voliť pomocou prenosnej volebnej schránky. V prípade hlasovania mimo volebnej miestnosti, volič nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie.

Pokuty pri voľbách

Áno, pri voľbe môžete dostať aj pokutu. Nesmiete totiž vynášať hlasovacie lístky von z volebnej miestnosti. Ak tak urobíte, dopustíte sa priestupku a hrozí vám pokuta 33 eur.

V zákone sa totiž píše, že volič je povinný odložiť nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.

Kedy končí volebné moratórium

Volebné moratórium na volebnú kampaň začína 48 hodín pred voľbami do NR SR a končí sa zatvorením volebných miestností. Pre médiá platí zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch 48 hodín pred začiatkom volieb, teda od 7:00 hod 27. februára 2020.

Moratórium na volebné prieskumy platí 14 dní pred voľbami. Dňa 14. februára 2020 bol zverejnený posledný prieskum.

Anketa

Zúčastníte sa volieb do NR SR 2020?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok