Je po vlaňajších zmenách naozaj ťažšie získať hypotéku? Pozrite si, ako na to

23.06.2021 | Redakcia, Finance.sk
Hypotéky - spravodajstvo


Úrokové sadzby hypoték sú na historických minimách a záujem ľudí o kúpu vlastného bývania je preto v posledných rokoch rekordný. Výsledkom je výrazný nárast zadlženia domácností. Od začiatku minulého roka Národná banka Slovenska opätovne sprísnila pravidlá, ktoré majú ochrániť zákazníkov s nižším príjmom, aby im prílišné zadlženie v prípade zhoršenia ekonomickej situácie nerobilo problémy so splácaním.


Zmeny sa týkajú predovšetkým „povinnej rezervy“. Pocítia ich len tí, ktorí idú pri žiadosti o úver so splátkami takpovediac „na doraz“, či nemajú na investíciu do nehnuteľnosti k dispozícií vlastné úspory. Odborníci na hypotéky z VÚB banky, ktorá hypotekárny ošiaľ na Slovensku spustila a je jedným z lídrov na trhu, však konštatujú, že táto zmena sa väčšiny žiadateľov nedotkne.

Ako zistiť, či vám postačuje príjem?

Najjednoduchšie je prísť sa poradiť do banky. V ktorejkoľvek pobočke alebo v hypotekárnom centre vám presne spočítajú, akú maximálnu hypotéku môžete získať bez problémov. Aby ste si overili, akú hypotéku budete môcť v banke získať, požiadajte o hypotekárny certifikát, ktorým sa môžete preukázať predávajúcemu alebo realitnej agentúre.

Nemusíte mať ešte vybranú nehnuteľnosť na kúpu bývania. Výška hypotéky uvedená v hypotekárnom certifikáte je určená na základe kritérií, ktoré si stanovuje banka. Tento certifikát platí až tri mesiace a je zdarma.

Bude naozaj ťažšie získať hypotéku? Vieme, ako na to!

Zdroj: Shutterstock

VÚB má pre vás niekoľko dôležitých rád:

TIP 1:  Možnosť dofinancovania hypotéky

Ak nemáte nasporené peniaze a výška schválenej hypotéky nebude postačovať na kúpu vysnívaného bytu, prípadne na zariadenie, môžete požiadať VÚB o pôžičku s výhodným úrokom.

TIP 2: Znížte si poplatok za kataster

Celý proces podania žiadosti o hypotéku ste úspešne zvládli a hypotéku máte schválenú. Podpísané úverové a záložné zmluvy je potrebné odovzdať na kataster. Banka to spravidla vybaví za vás. Za podanie návrhu na vklad je potrebné počítať s poplatkom na katastri. Poplatok si znížite, ak pred návštevou katastra vyplníte na stránke www.katasterportal.sk dokument o zamýšľanom vklade a pripojte ho k návrhu na vklad.

TIP 3: Nezabudnite na poistenie

Pred čerpaním úveru je dôležité zabezpečiť poistenie nehnuteľnosti. Poistenie nehnuteľnosti, vrátane poistenia úveru a domácnosti, vám takisto vedia zariadiť priamo v banke aj v rámci úverovej zmluvy. Nemusíte chodiť do poisťovne a vybavíte všetko na jednom mieste v banke. Zriadením poistenia sa zabezpečíte pred nepredvídateľnými životnými situáciami.

TIP 4: Myslite na budúcnosť

Pri vybavovaní hypotéky myslite aj na finančnú rezervu, ktorá by vám mala pokryť dočasné výpadky príjmu v prípade nepredvídaných udalostí. Mala by byť vo výške minimálne troch mesačných splátok alebo mesačného príjmu. Vyhnete sa tak problémom so splácaním úveru.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 2.5
Hlasované: 23 krát 5 0.5