Komentar: Obavy z pandémie tlačia ceny ropy čoraz nižšie

28.02.2020 | Martin Krištoff, Finance.sk
Komentáre


Čierne zlato pokračuje v poklese. Od úvodu januára stratila ropa Brent zásadných 26 percent a dnes atakuje 50 dolárov za barel. Dôvodom sú obavy z pandémie koronavírusu, ktoré sú stále realistickejšie, keď sa epidémia rozšírila už do niekoľkých krajín mimo Číny.  


Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Ceny ropy atakujú najnižšie úrovne za posledných 14 mesiacov. Je pritom úplne reálne, že  výpredajom ešte zďaleka nemusí byť koniec.

Obavy z pandémie stupňujú nielen čísla nakazených a mŕtvych, ale aj opatrenia štátov po celom svete. Tieto sú veľmi striktné a obmedzujú najmä leteckú dopravu, ako aj dopravu v postihnutých oblastiach. Štátov, ktoré sú postihnuté šírením koronavírusu je dnes približne 30.

Zdroj: Shutterstock

Saudskoarabský minister energetiky v utorok vyhlásil, že je presvedčený, že OPEC a jeho partneri budú zodpovedne reagovať na šírenie vírusu. Výhľad Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) na rast svetového dopytu po rope však klesol na najnižšiu úroveň za desať rokov. Samotné obavy z dopadu vírusu na dopyt tento rok stlačili cenu ropy Brent už takmer o 20 dolárov za barel. A to aj napriek zatvoreniu väčšiny líbyjskej produkcie a dohode o dodávkach medzi Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a spojencami vrátane Ruska, známej skupiny ako OPEC +.

Na druhej strane vysokému dopytu sa teší zlato, ktoré práve vďaka obavám atakuje čoraz vyššie cenové úrovne a bude zaujímavé sledovať kam sa až môže dostať.
Nie je to však len obava z pandémie, ktorá sprevádza rast žltého kovu, investori začínajú svoje portfóliá strategicky diverzifikovať do bezpečného prístavu ako prevenciu.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáreh