MDŽ je tu! Už viete čím potešíte svoje ženy?

06.03.2020 | Redakcia, Finance.sk
Sviatky


Už ste vymysleli, čím na Medzinárodný deň žien potešíte svoju partnerku, manželku, maminku, dcéru alebo sestru? Ak nie mali by ste popremýšľať. Moc času vám nezostáva.


Medzinárodný deň žien, teda MDŽ, je medzinárodne uznávaný sviatok, ktorý sa neradí medzi štátne sviatky. Nepatrí ani medzi dni pracovného pokoja, zamestnanci nemajú voľno a obchody zostávajú otvorené počas celého dňa.  Napriek tomu patrí na Slovensku medzi významné dni a väčšej časti populácie príde jeho oslava ako samozrejmá a milá.

Ako a kedy vznikol MDŽ

Deň žien vyhlásila Americká socialistická strana a pôvodne bol stanovený na poslednú nedeľu vo februári. Prvýkrát bol slávený 28. februára 1909. Jeho začiatku prechádzala demostrácia žien vyvolaná na popud Socialistickej strany USA v marci roku 1908. Vtedy ženy pochodovali ulicami New Yorku a žiadali volebné, politické a hospodárske práva.

MDŽ sa do Európy dostal až o 2 roky neskôr (v roku 1910), keď jeho poriadanie presadila nemecká socialistka Klára Zetkinová, a to na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v Kodani.

V Európe sa potom Medzinárný deň žien prvý raz slávil v roku 1911 v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Švajčiarsku a Dánsku. Naďalej sa oslavoval aj v USA. V oboch prípadoch vtedy ešte nebol pevne stanovený dátum. K oslavám žien tak dochádzalo vo februári alebo v marci. Od roku 1975 sa jedná o medzinárodne uznávaný sviatok aj OSN.

Kedy sa oslavuje MDŽ - Medzinárodný deň žien?

Medzinárodný deň žien má dnes už pevne stanovený dátum. Každoročne sa oslavuje 8. marca, čo v roku 2020 pripadá na nedeľu.

K ustáleniu dátumu došlo až po prvej svetovej vojne. Svoj podiel má na tom demonštrácia v Petrohrade, ktorá sa konala poslednú nedeľu vo februári podľa juliánskeho kalendára. V gregoriánskom kalendári dátum vychádza na 8. marca.

Kedy je MDŽ

Zdroj: Shutterstock

Existuje medzinárodný deň mužov?

Áno, existuje. Medzinárodný deň mužov alebo MDM pripadá na 19. novembra. Tento rok to bude vo štvrtok. Napriek tomu, že sa u nás tento sviatok nevryl moc do povedomia, inde vo svete sa oslavuje vo viac než 60-tich krajinách.

Pôvodne sa mal podobne ako MDŽ sláviť na konci februára. Jerome Teelucksingh, zakladateľ tradície, však dátum sviatku presunul na uvedený 19. november.

Sviatok však nie je uznaný Organizáciou spojených národov a ani na Slovensku nepatrí medzi významné dni.

 

Kedy sa oslavuje Deň matiek, otcov a deň detí?

Druhá májová nedeľa patrí matkám

Deň matiek sa na Slovensku oslavuje druhú nedeľu v máji. V roku 2020 to pripadá na 10. mája. Mnoho krajín oslavuje matky v úplne iný deň. V krajinách ako Rusko, Bielorusko či niektoré balkánske štáty oslavujú deň matie a MDŽ naraz 8. marca.

Deň otcov ako odpoveď na deň matiek

V reakcii na vznik Dňa matiek sa prvá oslava dňa otcov konala o rok neskôr v roku 1908 počas katolíckej akcie v kostole v USA. Za národný sviatok bol však prehlásený až Lyndonom Johnsonom v roku 1966. Rovnako ako pri sviatku matiek, oslavujú jednotlivé krajiny sveta tento sviatok v iný deň.

Na Slovensku je to tretia júnová nedeľa, čo je 21. júna.

1. jún v znamení hier

Áno, uhádli ste. To je deň detí. Na Slovensku pomerne obľúbený významný sviatok. Vyznačuje sa mnohými športovnými súťažami a hudobným programom v školách, nákupných centrách, na námestiach v mestách a obciach či už priamo na 1. júna alebo víkend blízky k tomuto dňu. V roku 2020 pripadá deň detí na pondelok.

Tagy:


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Sviatky