Komentár: Vylieči koronavírus firma, za ktorej zrodom stojí Čech?

20.03.2020 | Lukáš Baloga, Finance.sk
Komentáre


Všetci netrpezlivo čakajú na výsledky experimentálneho lieku Remdesivir spoločnosti Gilead Sciences, ktorej súčasťou je aj český vedec Antonín Holý.


Komentár analytika ProfitLevel Lukáša Balogu

Gilead Sciences je biofarmaceutická spoločnosť zaoberajúca výskumom, vývojom a komercializáciou terapeutík na zlepšenie starostlivosti o pacientov trpiacich život ohrozujúcimi chorobami. Zameriava sa primárne na HIV, AIDS, ochorenie pečene a závažné kardiovaskulárne a respiračné stavy.

Firma Gilead Sciences so zameraním najmä na liečbu HIV vznikla v roku 1990, keď sa k Michaelovi L. Riordanovi a Erikovi De Clerq pridal český vedec Antonín Holý, čím vznikla takzvaná ,,najsvätejšia trojica‘‘ (,,Holly trinity‘‘). Najväčším triumfom Antona Holého bol objav antivirotika, ktoré sa dodnes využíva pri liečbe HIV a hepatitídy typu B.

Po piatich rokoch od svojho vzniku spoločnosť vstúpila na americkú burzu NASDAQ. V tej dobe už ťažila aj zo spolupráce s Holým. Jeho lieky totiž patrili a dodnes patria medzi jedny z najúspešnejších a najlepšie zarábajúcich liekov, ktoré Gilead Sciences predáva.

Spoločnosť v pokračuje vo vývoji lieku proti HIV a v nedávno sa im podaril výrazný úspech, keď aplikáciou lieku dokážu pacientovi zvýšiť imunitné funkcie, čo vedie k menšiemu vírusovému rezervoáru a zmierneniu reakcií organizmu po prerušení liečby.

Trhy veria v úspech, Gilead Sciences už výrazne narástol na hodnote

Jedným z najväčších úspechov spoločnosti je testovanie ich experimentálneho lieku Remdesivir na liečbu koronavírusu, ktorý je nasadený v USA pre liečbu pacientov v kritickom stave. Pôsobenie v USA je bezpochyby výhodou pre Gilead Sciences, keďže tu existuje postup pre využitie zatiaľ neschválených liekov pri experimentálnej liečbe. Remdesivir vyvinuli pôvodne proti Ebole, avšak  pri tejto chorobe sa ukázal len ako obmedzene účinný. Avšak neskôr zafungoval proti SARS a MERS, čo sú koronavírusy, podobne ako SARS-CoV-2.

Ako ukazuje graf, hodnota spoločnosti od začiatku tohto roka vzrástla o viac ako 23 %. Hlavným dôvodom je spomínaný potenciálny liek na koronavírus. Na druhej strane, spoločnosť rovnako ako ostatné sa v posledných dvoch dňoch nevyhla prepadu z dôvodu prelievania investícii investorov do menej rizikovejších aktív.

Komentár: Vylieči koronavírus firma, za ktorej zrodom stojí Čech?

Zdroj: Tradingview.com

Všetci netrpezlivo čakajú na výsledky experimentu

Gilead podal okolo 1 000 pacientom so stredne ťažkými až ťažké príznakmi koronavírusu Remdesivir v rôznych dávkach ako súčasť štúdie fázy 3 po vyhlásení Svetovej zdravotníckej organizácie. Podľa WHO môže ísť o „jediný liek v súčasnosti, ktorý môže mať skutočnú hodnotnú účinnosť" pri liečbe rýchlo sa šíriaceho ochorenia. Gilead uviedol, že výsledky týchto skúšok očakáva už v budúcom mesiaci a sľúbil, že v najbližšom období a „čo najskôr“ zvýši zásoby. Po pätnástich dňoch, ktoré by mali uplynúť od spustenia experimentálnej liečby tento týždeň, výskumníci porovnajú liečenú skupinu s kontrolnou skupinou, aby zistili, či existuje nejaký náznak účinku lieku. Ak áno, hodnota Gilead Sciences bude jednoznačne rásť.
 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre