8 tipov pre bezpečné platenie v e-shope

23.04.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Nakupovanie cez internet je rýchle a jednoduché, prináša však so sebou aj riziká. Poznáte ich? 


Väčšina Slovákov už má reálnu skúsenosť s nakupovaním na internete, pričom intenzita obchodov online každoročne rastie. V súčasnom období, pre hrozbu koronavírusu, nakupovanie v online priestore ešte výraznejšie stúpa. Tým pádom však vzrastá aj riziko podvodov. Odporúča sa dodržiavať základné pravidlá, ktoré dokážu podvody na internete eliminovať.      

Zatiaľ čo v supermarkete vám môžu ukradnúť peňaženku s pár desiatkami eur v hotovosti, v online svete vám môžu pri neopatrnosti „vybieliť“ aj celý účet. Pri akomkoľvek nakupovaní na internete dokážu pomôcť bezpečnostné prvky, ako je podpora 3D Secure, zelený adresný riadok alebo nastavenie peňažných limitov na karte. Ak často nakupujete v e-shopoch pomocou telefónu, nemali by ste zabudnúť na antivírusový program. Antivírus v mobile je podceňované, aj keď úplne dostupné zabezpečenie, ktoré vie zabrániť mnohým nepríjemným situáciám. 

„Množstvo e-shopov každý deň pribúda a online už je možné kúpiť prakticky čokoľvek. Platí tu však základný princíp. Jednoduchosť nákupu bez overovania by nikdy nemala prevážiť istotu, že nakupujete bezpečne,“ upozorňuje Alesandro Villa, vedúci oddelenia kariet zo spoločnosti Home Credit. 

 

ako platiť bezpečne na internete?

Zdroj: Pixabay

8 pravidiel pre bezpečné platby na internete:

1. Nikomu nedávať heslá a piny

Nikdy nikomu neprezrádzajte svoje heslá a prístupové údaje. Podvodníci často posielajú falošné emaily alebo vás pozývajú na falošné stránky, ktoré sú na prvý pohľad nerozoznateľné od tých pravých a často žiadajú o to, aby ste tam zadali svoje prihlasovacie údaje, napr. pod zámienkou aktualizácie. 

2. Nákup v overenom e-shope

Nakupujte len v overených e-shopoch. Keď platíte za tovar priamo na stránke, kde si ho objednávate, skontrolujte prehliadač. Bezpečná stránka musí mať v adrese "https" alebo v riadku ikonu, v ktorej je vidieť meno firmy prevádzkujúcej e-shop alebo prevádzkujúcej platobnú bránu. Ak tu vidíte názov akejkoľvek vám neznámej alebo podozrivej firmy, môže ísť o podvodníka a mali by ste stránky opustiť. Triky podvodníkov sú čím ďalej tým viac sofistikovanejšie. Sú známe aj prípady, kedy podvodníci založili firmu znejúcu takmer identicky ako meno prevádzkovateľa e-shopu, názov firmy sa líšil len nepatrne, napríklad pár písmenami alebo znakmi. Preto si treba dávať pozor aj na to, či je vidieť presné a správne meno firmy, ktorú poznáte. 

3. Uloženie údajov z platobnej karty si premyslite

Neukladajte údaje z platobných kariet priamo do profilu konkrétneho obchodu. Pozor si dajte hlavne v prípade zahraničných e-shopov. Je bezpečnejšie vždy zadávať platobné údaje znovu. Môže sa stať, že vaše údaje nezneužije samotný obchod, ale údaje môžu byť ukradnuté kvôli nedostatočnému zabezpečeniu stránky. „Ak si chcete platenia kartou uľahčiť a kartu uložiť v e-shope, odporúča sa používať kartu, ktorú máte určenú len na platby na internete a je na nej  dispozícii obmedzené množstvo prostriedkov,“ radí A. Villa z Home Creditu.  

4. Využívajte servis SMS

Pomôcť môže servis SMS. Niektoré banky vás môžu informovať prostredníctvom telefónu, ak došlo k platbe vašou kartou. Vďaka európskej norme PSD2, tzv. dvojfaktorovom overení, je síce vaše prihlásenie do e-shopu, banky či k inému vášmu účtu bezpečnejšie, ale stále je potrebné byť obozretným. 

5. Poistite si kartu

Pokiaľ ju niekto neoprávnene použije, ste krytý na obdobie, kým to zistíte. 

6. Nastavte si limity na karte

Vďaka tomu nikto neutratí väčšie množstvo peňazí, ako máte maximálne stanovené.

7. Čítajte podrobne podmienky

Ak napríklad ide iba o sprostredkovateľský e-shop, nevzťahujú sa naň slovenské zákony a často ani normy Európskej únie. Typickým znakom bývajú dlhé doby doručenia, nejasné preklady či netypické platobné brány. Pri vrátení tovaru by ste potom napríklad museli platiť poštovné trebárs až na ďaleký východ.

8. Zriaďte si virtuálne resp. alternatívne karty

Pri platbách v e-shopoch, ktoré nemáte overené odporúčame používať alternatívne platobné karty. Skúste si napríklad založiť účet v aplikácii Revolut alebo N26, ktoré fungujú zadarmo. Dostanete aj virtuálnu alebo fyzickú kartu, na účet si môžete prevádzať pomocou Apple Pay alebo Google Pay ľubovoľnú sumu peňazí - dorazia tam za pár sekúnd od odoslania. Bezpečné je to preto, lebo týmto spôsobom môžete platiť za tovary a služby kdekoľvek na svete, využívate výhodné stredové kurzy aj v prípade iných mien, no hlavne - na kartu si pred platením pošlete len toľko peňazí, koľko potrebujete. Ak by sa teda aj niekto dostal k citlivým údajom z karty, po platbe tam nezostanú žiadne peniaze, účet môžete v prípade potreby kedykoľvek zablokovať za pár sekúnd.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo