Ako vložiť hotovosť na účet a nenavštíviť banku? Použite vkladové bankomaty - vkladomaty

03.04.2020 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Ak chcete vložiť hotovosť na účet, nemusíte nutne navštíviť banku. Môžete použiť vkladový bankomat alebo vkladomat.


Vkladať hotovosť vkladáte priamo do bankomatu vybaveného totou službou - tzv. vkladomatu. Vtedy si popri vložení hotovosti môžete napríklad aj dobiť kredit.

Prečo využiť vkladový bankomat

  • vklad cez bankomat je bez poplatku

To je prvý a základný dôvod, prečo tak urobiť. Pokiaľ z nejakého dôvodu nemôžete urobiť prevod z účtu na účet, alebo ste dostali hotovosť, je vloženie hovovosti cez bankomat omnoho pohodlnejšie než návšteva pobočky. V prípade, že navštívite pobočku, musíte počítať s tým, že vklad na účet nebude bez poplatku.

  • vyhnete sa osobnému kontaktu
  • dostupnosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni

Pokiaľ sa rozhodnete využiť vkladomat alebo bankomat s možnosťou vkladu, nemusí vás zaujímať, aké otváracie hodiny majú v banke.  Taktiež sa vyhnete čakaniu v rade v niektorých frekventovaných pobočkách.

Bankomaty bánk sú dostupné 24 hodín každý deň celý týždeň.

 

Ako vložiť peniaze cez bankomat

Potrebujete platobnú kartu k účtu, na ktorý chcete vložiť. Vkladať môžete bankovky - eurá. Niektoré banky umožňujú prostredníctvom svojích bankomatov alebo vkladomatov vkladať aj mince. Na Slovensku nie je možné vkladať hotovosť v cudzej mene a tiež nemôžete vkladať eurá na účet, ktorý je vedený v cudzej mene.

Každá banka má však určité obmedzenia. Na jeden vklad môžete vložiť len určitý počet kusov bankoviek, prípadne vložiť môžete len určitú maximálnu sumu. V Slovenskej sporiteľni môžete napríklad na jeden vklad použiť 200 kusov bankoviek, a vložiť na jeden účet za jeden deň môžete cez bankomat najviac 10 tisíc eur. V ČSOB môžete vložiť až  250 bankoviek a 350 mincí na jeden vklad.

Bankovky, ktoré budete vkladať, zarovnáte "na stred". Dáte ich všetky naraz, aj keď sa jedná o 5 eurovú, 20 eurovú alebo 500 eurovú bankovku. Bankovky nesmú byť pokrčené, preložené, rozhádzané.

  1. Vložíte kartu do bankomatu
  2. Zadáte pin
  3. Vyberiete z ponuky bankomatu "Vklad hotovosti"
  4. Vložíte bankovky, prípadne mince
  5. Bankomat peniaze prepočíta a ihneď pripočíta na váš účet

Pri vklade hotovosti cez bankomat môžete zadať aj variabilný symbol, prípadne vyplniť aj správu pre príjemcu.

Ako vložiť hotovosť cez bankomat (návod)

Zdroj: Shutterstock

Kde nájdem vkladový bankomat

Nie všetky bankomaty vašej banky umožňujú aj vklad hotovosti. Obzvlásť tie staršie. Presný zoznam bankomatov s možnosťou vkladu nájdete na stránkach vašej banky.

Kto môže vkladať na účet cez bankomat

Na to, aby ste mohli vložiť peniaze na účet, potrebujete mať k tomuto účtu platobnú kartu. Tú majú majitelia účtu, prípadne disponenti, ktorým bola vytvorená druhá karta.

Ak však chcete, aby na váš účet vkladal peniaze aj niekto iný, môžete si nechať vystaviť v banke tzv. vkladovú kartu.

Peniaze môžete okrem bežného účtu vkladať aj na účet kreditnej karty, prípadne na termínovaný alebo na sporiaci účet. Na tieto účty však môžete vkladať len v dispozičnej lehote.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 5 krát 5 0.5