Tipy ako zvládnuť pracovný pohovor cez videohovor

28.04.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Koronavírus mení aj pracovný trh a hľadanie zamestnania. Z pohľadu bezpečnosti je pracovný pohovor cez videochat výbornou alternatívou. Na čo by sa mal uchádzač zamerať?


V časoch, kedy je bežné pracovať z domu je už samozrejmosťou aj pohovor na diaľku cez Skype alebo inú videochat aplikáciu. Pracovný videohovor môže mnohé veci odhaliť, preto sa naň treba svedomite pripraviť, tak ako na bežný pracovný pohovor.

Platia rovnaké pravidlá

Majte na pamäti, že veľké rozdiely medzi fyzickým pohovorom a video pohovorom nie sú. Každý pracovný pohovor je formálna záležitosť a na uchádzačov sú kladené rovnaké nároky ako keby sa prišli uchádzať o prácu osobne. Videopohovor len nahrádza osobný kontakt – nič iné sa nemení. Prvému kontaktu určite prispôsobte svoj vzhľad, prostredie v ktorom budete komunikovať a pripravte si dobrú náladu.

Smartfón alebo počítač

K videochatu budete potrebovať smartfón, prípadne tablet alebo notebook a stabilné pripojenie na internet. Pred hovorom sa určite presvedčte, či máte dostatočné pripojenie na sieť. Firma vás bude kontaktovať najčastejšie prostredníctvom plaftormy Skype, FaceTime, Google Hangouts alebo Slack. Je preto dobré mať vo vašom zariadení aspoň jednu zo spomínaných alternatív.

Vyvarujte sa nevhodným či infantilným prezývkam na spomínaných sieťach ako Skype či Google Hangouts. Potrebujete predsa pôsobiť dôveryhodne, pokiaľ je to možné vystupujte v týchto aplikáciách pod svojim menom.

 

ako úspešne absolvovať pohovor cez videohovor?

Zdroj: Pixabay

Technické problémy neurobia dojem

Pred hovorom si určite skontrolujte to, akým uhlom vás sníma kamera, čo všetko je alebo nie je v zábere. 

Zdĺhavé nastavovanie či technické problémy neurobia dobrý prvý dojem, preto sa snažte všetko potrebné vyladiť ešte pred hovorom. 

Personalisti odporúčajú urobiť „generálnu skúšku” pohovoru s kamarátom, spolubývajúcim či s niekým z rodiny. Vďaka tomu sa presvedčíte, že všetko funguje tak, ako má.

Dostatok svetla a poriadok sú vítané

Personalisti si počas hovoru všímajú najmä vaše reakcie a celkový dojem. Videohovor preto naplánujte v miestnosti, kde je dostatok denného alebo umelého svetla, príliš tmavý obraz môže pokaziť celý výsledok. Ideálne je zvoliť také miesto, kde nie je vidieť neporiadok, rozostlanú posteľ, neupratané oblečenie, zvyšky jedla a pod.

Na čo sa zamerať? Kameru podľa možností umiestnite do výšky očí a dostatočne ďaleko tak, aby zaberala celú vašu tvár. Je vhodné nechať trochu voľného miesta hore nad hlavou a dať do záberu krk, ramená a časť hrudníka.

Zbavte sa rušivých prvkov

Na pohovor sa musíte stopercentne sústrediť. Preto poproste blízkych či rodinu, aby vám počas videohovoru dopriali dostatok súkromia. Taktiež zabudnite na akúkoľvek hudbu v pozadí či iné rušivé prvky. Domáci miláčik vás takisto počká v inej miestnosti. 

Oblečenie musí byť takisto adekvátne. Ak robíte pohovor z domu, neznamená to, že môžete zostať oblečený v pyžame, domácom úbore či nebodaj v spodnom prádle. Aj pri videopohovore je úplne rovnako dôležité, čo máte na sebe oblečené a ako ste upravení. Nenechajte sa preto zlákať výhodami domáceho prostredia a oblečte sa a upravte rovnako, ako by ste išli na osobný pohovor priamo do firmy.  

Odporúčame vám mať mobilný telefón v tzv. letiskovom móde a tiež zavrieť všetky okná v miestnosti - dosiahnete tým želané ticho, ktoré je k pohovoru potrebné.

Pravidlá ako pri osobnom pohovore

Platí, že o pracovnej pozícii si musíte zistiť čo najviac dostupných informácii a poriadne sa pripraviť. To platí aj otázkach na vášho budúceho zamestnávateľa, ktoré sú pravidelnou súčasťou pohovorov. Videochat vám poskytuje aj dôležitú výhodu, ktorú pri fyzickom kontakte nemáte - mimo záber kamery môžete mať pripravené poznámky, alebo informácie, ktoré sa vám môžu hodiť.

A na záver ešte jedna rada, pitný režim je vo vašej réžii, pripravte si pohár vody či fľašu. Nechcete predsa odbiehať od stola, keď vám pri pohovore vysmädne.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo