Komentár: USA budú pri všetkých dohodách o reštrukturalizácii dlhu požadovať transparentnosť čínskeho dlhu

24.04.2020 | Martin Krištoff, Finance.sk
Komentáre


Rozvojové krajiny budú potrebovať po korone najväčšiu pomoc. Spojené štáty pritom budú trvať na tom, aby rozvojové krajiny zverejnili dlh a ďalšie záväzky voči Číne ako súčasť akejkoľvek budúcej dohody o reštrukturalizácii dlhu alebo medzinárodného balíka pomoci.


Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Predseda bankového výboru Senátu Mike Crapo, predseda finančného výboru Senátu Chuck Grassley a ďalší senátori v uviedli, že Spojené štáty by mali podporiť reštrukturalizáciu dlhu chudobných krajín, ktoré boli tvrdo zasiahnuté pandémiou koronavírusu, klesajúcimi cenami komodít a posilňovaním amerického dolára.

Zdroj: Shutterstock

Medzinárodný menový fond minulý týždeň predpovedal, že pandémia spôsobí 3 % pokles v globálnej ekonomike. Kríza zasahuje rozvojové krajiny a rozvíjajúce sa trhy obzvlášť tvrdo.
Skupina 20 hlavných ekonomík - medzi ktoré patrí Čína - a skupina veriteľov z Parížskeho klubu sa minulý týždeň dohodli pozastaviť oficiálne bilaterálne platby dlhu pre najchudobnejšie krajiny sveta do konca roka, pričom súkromní veritelia toto opatrenie dobrovoľne podporili.

Odborníci však tvrdia, že vzhľadom na zlé ekonomické podmienky vyvolané pandémiou budú pravdepodobne potrebné ďalšie kroky vrátane reštrukturalizácie a zrušenia dlhu. Organizácia spojených národov odhaduje, že rozvojové krajiny budú musieť do konca roku 2021 splatiť alebo refinancovať dlhy vo výške 2,7 bilióna dolárov.

Značnú časť dlhov rozvojových krajín vlastní Čína, ktorá v posledných desaťročiach agresívne zintenzívnila verejné a súkromné pôžičky v Afrike a v ďalších rozvojových regiónoch a často si vyžadovala oveľa tvrdšie podmienky a vyššie úrokové sadzby ako západní veritelia.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: KomentárePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.