Uvoľňovanie opatrení v ČR sa zrýchli. V pondelok otvárajú veľké predajne, služby budú dostupné v máji

27.04.2020 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Okrem nákupných centier otvoria takmer všetky predajne už posledný aprílový pondelok.  Ku kaderníkovi si česi zájdu hneď po májových sviatkoch.


Kým prvé uvoľnenie opatrení šlo podľa plánu a už 20. apríla sa otvorili farmárske trhy, autobazary a autosalóny, hneď ešte v tomto týždni sa česká vláda rozhodla pre zmeny v harmonograme uvoľňovania opatrení.

Došlo k skráteniu počtu fáz a tiež k presunu niektorých služieb z poslednej fázy do druhej. Nový harmonogram uvoľňovania opatrení je veľmi podobný tomu slovenskému a ako avizujú samotní členovia vlády ČR pribľižuje sa Rakúsku či Nemecku.

Na prechádzke v skupinách po 10 osôb

Na prechádzkach sa už môžu vytvárať skupinky najviac 10 ľudí. Doteraz sa smelo chodiť len vo dvojici (okrem rodín s deťmi, ktorí žijú v jednej domácnosti).

 

Uvoľnovanie obmedzení týkajúcich sa bohoslužieb v ČR

Od 24. apríla sa bohoslužby môže zúčastniť maximálne 15 osôb. Od 11. mája sa zúčastní už 30 osôb, od 25. mája už 50 osôb a od 8. júna sa bohoslužby v ČR už môžu konať bez obmedzenia.

Platí však, že ľudia musia dodržovať dvojmetrové odstupy, pred vstupom do kostola si vydenzifikujú ruky, vynechá sa pozdrav pokoja a žehnanie sa svätenou vodou.  Po bohoslužbe je kostol riadne vyvetraný a dezinfikujú sa lavice, kľučky a podobne.

Ako sa otvárajú obchody a nákupné centrá

Pôvodne sa v pondelok 27. apríla mali otvárať len obchody s plochou do 200 m2. Vláda ČR sa však rozhodla tento bod urýchliť.

Od pondelka 27. apríla otvoria všetky predajne s plochou do 2 500m2, ktoré nie sú v nákupných centrách (majú vstup priamo z ulice).

Nákupné centrá však taktiež otvoria skôr než bolo v pláne a to už 11. mája, teda až po predĺžených májových víkendoch. V tento deň otvoria i všetky prevádzky s plochou nad 2 500m2.

Tip: Ako pomáha česká vláda podnikom a podnikateľom, či ako prebiehajú jednotlivé uvoľňovacie opatrenia sa detailnejšie dočítate na našom sesterskom webe: Finance.cz

Zdroj: Shutterstock

Knižnice, múzea, divadlá, kino či zoo sa otvárajú postupne

Ako prvé sa v pondelok 27. otvoria zoologické, botanické a dendrologické záhrady. Navštíviť však bude možné len vonkajšie priestory.

Mnohé z týchto záhrad však nepočítali s tým, že otvoria už 27. apríla a preto nie sú ešte dostatočne pripravené na vpustenie návštevníkov. Preto je nutné kontrolovať či a ktorá záhrada vlastne v tento deň otvorí. Tak či onak, otvoriť už môžu. Vnútorné priestory týchto zariadení budú prístupné už od 25. mája.

11. mája otvoria svoje vonkajšie priestory zámky, hrady a skanzeny. Po 25. máji však už budú prístupné aj vnútorné priestory.

Divadlá a kiná otvoria ako posledné a to 25. mája.  Od tohto dátumu už bude možné poriadať aj kultúrne, spoločenské a športové akcie.

Reštaurácie, krčmy, bufery, kaviarne, vinárne a pivárne

Od 11. mája môžu všetky tieto zariadenia predávať a vydávať iba cez výdajné okienko a v rámci letných (vonkajších) terás.  Svoje vnútorné priestory môžu otvoriť 25. mája.

Od 25. mája sa otvoria aj hotely, vonkajšie kempy a ďalšie ubytovacie zariadenia vrátane svojich kaviarní a reštaurácií.

Cvičiská a šport

Zacvičiť v posilovni a fitness centre bude možné už 27. apríla avšak bez možnosti osprchovať sa či použiť šatňu.

Vonkajšie tréningové aktivity môžu už od 20. apríla realizovať profesionálni športovci za určitých špecifických obmedzení. Tieto obmedzenia sa uvoľnia 11. mája.

Ako sa otvoria kaderníctva a ďalšie živnosti v ČR

Zájsť si ku kaderníkovi, na pedikúru či manikúru, do solária, na kozmetiku či masáť si česi budú môcť už od 11. mája. Tatéri či taxislužby sú povolené až od 25. mája.

Od 25. mája sa za špecifických hygienických podmienok budú môcť konať svadby.  

Ďalšie činnosti budú povoľované v priebehu júna.

Ako bude uvoľňovanie opatrení v čr prebiehať ďalej?

Plánované otváranie prevádziek a uvoľňovanie pravidiel sa mení čo pár dní a nikto nevie s čím vláda príde. To ako dlho sa budú nosiť rúška a či sa bude dať vycestovať len s negatívnym testom na covid-19 a na ako dlho sa určite bude meniť.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo