Bezkontaktné platby do 50 eur už fungujú. Aj na stravovacích kartách

18.05.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Maximálny limit na jednu bezkontaktnú platbu sa zvyšuje z doterajších 20 na 50 eur.


Aktuálna situácia v súvislosti so šírením koronavírusu urýchlila aj zavedenie väčšieho limitu na bezkontaktné platby. Po novom už kartou a bez zadávania PIN kódu zaplatíte namiesto 20 eur pokojne aj 50 eurový účet. Novinka sa týka celého Slovenska, a tým pádom aj klientov všetkých bánk u nás. Ide tiež o trvalú zmenu a nebude platiť iba počas obdobia pandémie koronavírusu.

Pozor, zmena sa vzťahuje len na bezkontaktné platby pomocou platobných kariet s bezkontaktnou funkciou, tzv. bezkontaktné karty. Karta s magnetickým pásikom neumožňuje bezkontaktné platby. 

Ak vlastníte stravovaciu kartu s bezkontaktnou funkciou, môžete platiť aj za jedlo či nákup v spomínanej vyššej hodnote.

Ak pôjdete bezkontaktne platiť vyššiu sumu ako 50 eur, POS terminál vás vyzve na zadanie PIN kódu.

 

Bezkontaktné platby na Slovensku majú nový limit 50 eur

Zdroj: Shutterstock

Celý svet sa prispôsobuje

Parlament 5. apríla 2020 schválil novelu zákona o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti, súčasťou ktorej bolo aj zvýšenie limitu bezkontaktných transakcií z pôvodných 20 eur na 50 eur. Banky mali 14 dní na implementáciu tohto nariadenia.

Zároveň sa po novom zmenil aj maximálny kumulatívny limit po sebe nasledujúcich transakcií bez zadania PIN, a to zo 100 eur na 150 eur.

Prečo bezkontaktné platby? Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala 3. marca upozornenie, v ktorom spotrebiteľom odporúča, aby sa vyhýbali platbám v hotovosti a prešli radšej na bezkontaktné platby. Aj týmto spôsobom sa pokúšali zabrániť ďalšiemu prenosu vírusu. 

V deň, keď WHO vydala toto vyhlásenie, až 38 % používateľov kariet požiadalo o bezkontaktnú funkciu na svojich kartách, čo bolo o 26,6 % viac v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Mobilné zariadenia sú ešte jednoduchšie

Odborníci odporúčajú platiť tiež prostredníctvom svojich mobilných zariadení - smartfónov či inteligentných hodiniek. Nahrať kartu do takého zariadenia je otázkou pár minút. Ak napríklad máte účet cez Apple Pay alebo Google Pay, môžete platiť bezkontaktne aj omnoho vyššie sumy.

V súčasnosti sú na Slovensku podporované všetky typy bezkontaktných mobilných platieb pomocou smartfónov či hodiniek - Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay či Fitbit Pay.

Budú ešte populárnejšie

Bezkontaktné platby sú na Slovensku veľmi populárne. Štatistiky jednej z najväčších bánk na Slovensku Slovenskej sporiteľne hovoria, že klienti banky vykonajú viac ako 80% platieb bezkontaktne a každá desiata bezkontaktná platba je vykonaná mobilom alebo smart hodinkami.

Slovensko ako krajina patrí medzi lídrov v oblasti bezkontaktných platieb a Slováci sú naklonení moderným technológiám v oblasti platenia. Podľa dát spoločnosti Mastercard aktuálne využíva bezkontaktné platby až 90 % Slovákov a ich podiel u obchodníkov predstavuje až 83 %.

Podľa spoločnosti Mastercard platí mobilom takmer 60% používateľov mobilných platieb, a to kedykoľvek a kdekoľvek sa dá. Najviac pritom oceňujú ich praktickosť, jednoduchosť a úsporu času, ktorú im prinášajú. Väčšie zastúpenie má pritom Google Pay (66%) v porovnaní s Apple Pay (25%), no práve majitelia iOS zariadení sú v platení mobilom aktívnejší. Zaujímavosťou je, že pre 16% populácie sú dokonca dôvodom na zmenu banky.

Najčastejšie klienti používajú karty od MasterCard, Visa, ale aj American Express či od iných vydavateľov. Na Slovensku bolo podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie v roku 2019 vydaných takmer 5,3 milióna bezkontaktných platobných kariet. Bezkontaktné platby v súčasnosti reprezentujú okrem rýchlosti a bezpečnosti aj hygienickejší spôsob platby za tovar a služby.

Národná banka Slovenska pri príležitosti zvyšovania limitu tiež uviedla zaujímavé historické čísla. Priemerná transakcia pri platbe fyzickou platobnou kartou na Slovensku v roku 2019 bola vo výške 46 eur, mobilom 19 eur a priemerný výber hotovosti z bankomatu bol 165 eur.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5